Reklama

Levné elektrické kompresory: fungují, nebo je to podvod?

(+ video) Možná vás napadlo koupit si elektrický kompresor na eBayi, který za relativně malé peníze nabízel zvýšení výkonu motoru. Má to smysl?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Levné elektrické kompresory: fungují, nebo je to podvod?

14.9.2016 | Marek Bednář | 10 příspěvků

(+ video) Možná vás napadlo koupit si elektrický kompresor na eBayi, který za relativně malé peníze nabízel zvýšení výkonu motoru. Má to smysl?

Elektrické přeplňování vstoupilo do povědomí širšího motoristického světa díky novému Audi SQ7 TDI, které jsme testovali v květnu. Leckoho může napadnout, že idea pohánět turbodmychadlo či kompresor elektřinou není nová, tak proč je okolo SQ7 TDI takový povyk? Jenže aplikovat elektrické přeplňování do praxe není vůbec jednoduchá věc, jak nám ostatně kdysi předvedlo samo Audi.

Přesto se najdou kity, které si můžete koupit za relativně málo peněz a které vypadají, že snadno přidají výkon. Pokud ale člověk autům aspoň trochu rozumí, je k takovým věcem přinejmenším velmi skeptický. Přeplňování totiž není jednoduchá problematika, i když je mechanické a o elektrickém to platí tím spíš.

V různých, zejména internetových obchodech a na aukčních serverech se dají najít většinou dva typy elektrických kompresorů. Ten první, jednodušší, vypadá jako větráček, který umístíte někam do sacího traktu a napojíte na baterii. Idea je stejná jako u jakékoliv jiné metody přeplňování - zařízení bude nasávat vzduch a dopravovat ho do spalovacích komor pod tlakem, takže se ho tam vejde víc.

Tyhle věci ovšem vypadají jako větráčky proto, že to nic jiného není, i když to stojí několik tisíc korun. Mají příliš malé lopatky a točí se příliš pomalu na to, aby dodaly proudícímu vzduchu výrazně větší energii, než zvládne samotný pohyb válce při sací fázi. Abyste rozproudili vzduch, nepotřebujete moc síly, ale k vytvoření tlaku už ano a tu tyhle větráčky nemají. Nárůst výkonu tu rozhodně nečekejte, spíš bychom měli obavu z toho, že tahle věc bude tvořit zbytečnou obstrukci v sání při vysokých otáčkách a způsobí pravý opak.

Levné elektrické kompresory: fungují, nebo je to podvod? - 1 - elektricke kompresory mythbusting 01Levné elektrické kompresory: fungují, nebo je to podvod? - 2 - elektricke kompresory mythbusting 02Levné elektrické kompresory: fungují, nebo je to podvod? - 3 - elektricke kompresory mythbusting 03
Že je tohle kompresor, je už od pohledu nesmysl

Druhý typ elektrických kompresorů už nevypadá na první pohled jako vtip. Má kompresorovou část, která vypadá jako na normálním turbodmychadle, jen místo turbíny tu je elektromotor. Něco principielně podobného má i již zmíněné Audi SQ7 TDI, ovšem cena tohoto systému pochopitelně není v řádu jednotek ani desítek tisíc korun.

Elektromotor tohoto typu je napojen na škrticí klapku a roztáčí kompresor odpovídající rychlostí. Je však pořád připojen k 12V baterii a tady narážíme na stejný problém stlačování vzduchu - potřebujete k němu sílu, kterou z pouhých 12 voltů nejde dostat. Mechanické, řemenem poháněné kompresory potřebují asi 7 koní na vytvoření cca asi 0,07 baru tlaku. 12V baterie na pohon adekvátně silného elektromotoru nestačí, resp. ne po nějakou delší dobu a ne srovnatelně s tím, kolik síly dokáže kompresoru předat kliková hřídel motoru.

Ve výsledku tedy ani takovéto kity nebudou mít velký efekt. Ne proto, že by nebyly principielně schopné vytvořit tlak, ale proto, že 12V elektrická soustava není schopná je dostatečně napájet. Zvýšení výkonu je také značně diskutabilní. Čistý výsledek může být i negativní, započítáme-li odběr elektřiny, který bude znamenat větší zátěž pro alternátor a tedy větší odběr výkonu motoru.

Levné elektrické kompresory: fungují, nebo je to podvod? - 4 - elektricke kompresory mythbusting 04Levné elektrické kompresory: fungují, nebo je to podvod? - 5 - elektricke kompresory mythbusting 05
Elektrický kompresor, který vypadá takhle, může fungovat, ale 12 voltů je málo. Zrovna Aeristech hovoří i o 48V verzi, která by mohla být funkční zcela, ta by ale kladla obtížně řešitelné nároky na elektrický systém vozu

Aby mohlo elektrické přeplňování být v silničních vozech opravdu užitečné, potřebuje větší elektrické napětí. Audi zvolilo 48V systém a jak jsme se dozvěděli na květnovém Vídeňském motorovém sympoziu, elektromotor pracující s takovýmto napětím už dokáže vytvořit dost tlaku na to, aby čtyřlitrový diesel v SQ7 TDI nabídl 900 Nm od rovné tisícovky otáček.

K hlavním výhodám elektrického přeplňování patří to, že jeho prodleva je oproti konvenčním turbodmychadlům minimální. Samozřejmě není nulová, z principu věci tu vždycky nějaká musí být, ale je výrazně zkrácena. Takže můžete motoru nainstalovat fyzicky větší konvenční turbo, protože čas potřebný k jeho roztočení pokryje elektrický kompresor. Takový systém využívá právě ono Audi SQ7 TDI.

K nevýhodám samozřejmě patří nutnost separátního elektrického systému o jiném napětí, což v podstatě znamená nějaký mikrohybridní systém. S tím se pojí hmotnost navíc, složitost včetně rizika poruchy a pochopitelně také vyšší cena. Ne každý pro takový systém hoří, koncern VW ale ano a nabídne s ním i další motory.

Shrnuto jednou větou - elektrické kompresory fungují, ale jen ty skutečně sofistikované, složité a drahé. A nic takového na v tuningovém krámku na rohu ani na eBayi nekoupíte.

Levné elektrické kompresory: fungují, nebo je to podvod? - 6 - Audi 40 V8 TDI 2016 435 PS prezentace 27Levné elektrické kompresory: fungují, nebo je to podvod? - 7 - Audi 40 V8 TDI 2016 435 PS prezentace 29Levné elektrické kompresory: fungují, nebo je to podvod? - 8 - Audi 40 V8 TDI 2016 435 PS prezentace 30Levné elektrické kompresory: fungují, nebo je to podvod? - 9 - Audi 40 V8 TDI 2016 435 PS zive 02Levné elektrické kompresory: fungují, nebo je to podvod? - 10 - Audi 40 V8 TDI 2016 435 PS zive 03Levné elektrické kompresory: fungují, nebo je to podvod? - 11 - Audi 40 V8 TDI 2016 435 PS zive 05
Opravdu funkční elektrický kompresor není nic jednoduchého. Zde motor 4,0 V8 TDI v Audi SQ7


MightyCarMods se elektrickým kompresorům věnovali již dříve

Zdroj: Car Throttle

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 10 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše