- -

Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší

Chcete-li dnes sportovní vůz, musíte opravdu hledat, abyste se vyhnuli přeplňování a automatickému řazení. Ještě ale je z čeho vybírat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší

19.2.2017 | Marek Bednář | 12 příspěvků

Chcete-li dnes sportovní vůz, musíte opravdu hledat, abyste se vyhnuli přeplňování a automatickému řazení. Ještě ale je z čeho vybírat.

Není to vůbec tak dávno, kdy bychom o atmosférickém motoru a manuální převodovce v nabídce sportovních aut hovořili jako o něčem naprosto normálním. Tohle jakožto ideální řešení pro nadšené řidiče nabízel téměř každý výrobce a většina z nich se tvářila, že tomu ani nebude jinak.

Lidé z BMW kdysi tvrdili, že nikdy nepostaví eMkový model s přeplňovaným motorem - dnes nenabízí ani jeden s atmosférou, nejen v rámci divize M. Ferrari kdysi říkalo, že turba jsou špatné řešení a manuál nabízelo úplně ke všemu. Dnes se to turby v jeho nabídce jen hemží a říká, že s manuály definitivně skončilo. Porsche kdysi lepilo na některé modely GT nálepky místo plakety s logem, aby ušetřilo gramy, takže desítky kilogramů navíc v modelech GT3 kvůli automatu nepřicházelo v úvahu ani jako volba. Dnes neexistuje GT3 s manuálem.

Byl to proces bolestivý, ale velmi rychlý. Bylo par „roků dlouhých nožů” a ze standardu se stala popelka. Většina automobilek zanevřela na atmosférické plnění, velká část i na ruční řazení a z kombinace obojího se rázem stal ohrožený druh. V případě motorů kvůli tomu, že ty atmosférické nedokážou v testech spotřeby dosahovat tak nízkých čísel jako turbomotory, takže znamenají riziko pokut za nadlimitní emise CO2. V případě převodovek je situace složitější, někdy o manuály není dostatečný zájem, někdy jsou eliminovány jemu navzdory (např. u onoho Porsche či BMW). Zde vstupují do hry faktory jako náklady na pokrytí záruk, neboť automat je odolnější kvůli lidským omylům.

Ať už je ale důvodem cokoli, touha po ručním řazení a motoru bez turba je dnes obtížně ukojitelná. I u onoho Porsche zbývá jen pár výjimečných verzí s omezenou dostupností, jinak zkrátka není z čeho brát. Přesto ještě není všem dnům konec a existují automobilky, které se atmosférického plnění a manuálního řazení drží.

Pro výrobce to nebývá snadný boj, protože přeplňování je i cestou k výkonu a tedy i rychlosti. A přijít s novinkou říkajíc: „Budete sice pomalejší než všichni ostatní, ale více si to užijete,” není pro většinu potenciálních zákazníků dost dobré lákadlo. Jenže tu ještě jsou kupci, kteří s touhle větou nadšeně souhlasí a sporťáky s manuálními převodovkami kupují. Je jich dost na to, aby Jaguar přehodnotil své rozhodnutí nabídnout do F-Typu jen automat, aby Aston Martin držel 13 - třináct! - let ve výrobě V8 Vantage S s manuálním šestikvaltem a aby stejná automobilka pro V12 Vantage S vyvinula manuální sedmikvalt se závodní kulisou.

Přesto na světě vážně není moc sporťáků, které by se daly označit za dobrou koupi pro puristy - teď navíc o jednu ikonu méně, když už si Dodge Viper nový nekoupíte. Našli jsme jich devět či budeme-li brát Toyobaru jako dvě auta, protože to fakticky jsou dvě auta jen se stejnými základy, tak deset. Tyto vozy si navzájem nekonkurují přímo, protože kdybyste zájemci o Aston Martin nabídli Caterham, klepal by si na čelo, ale zajímavé kousky to rozhodně jsou. Však posuďte sami...

1. Aston Martin V8/V12 Vantage S

Tenhle Aston je sice už opravdu starý, ale pořád nádherný. A hlavně - pořád k mání s božsky znějící atmosférickou V8 a manuální převodovkou. Nebo chcete k manuálu atmosférickou V12? Stačí říct, má dokonce sedm kvaltů a jedničku na půvabném místě.

Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 1 - aston martin v12 vantage s manual 01Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 2 - aston martin v12 vantage s manual 06aToto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 3 - aston martin v12 vantage s manual 12

2. Caterham Seven 420

Jak je možné s atmosférickým dvoulitrem zrychlit na stovku pod 4 vteřiny? Jednoduše - když auto váží 560 kg. Přesně to je případ Caterhamu Seven 420, nejsilnější atmosférické verze Seven v nabídce. Nemá ale 420 koní, je jich tu „jen” 210 z dvoulitru Ford Duratec. A není to pochopitelně jediné provedení „sedmičky”, které splňuje náš kvalifikační předpoklad. Splňovaly by je jistě i další vozy podobného ražení, jako třeba některé Ariely, za všechny ale uvádíme tento jeden - přece jen to nejsou úplně klasická auta pro každý den.

Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 4 - caterham seven 420 9purispor 01Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 5 - caterham seven 420 9purispor 02Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 6 - caterham seven 420 9purispor 03

3. Chevrolet Corvette C7 Stingray/Grand Sport

Spojené státy jsou zemí automatických převodovek, ale do sporťáků tam „gearheads”, jak se tam říká fanouškům rychlých kol, vyžadují manuály. Současná Corvette manuální převodovku nabízí a není důvod, proč by to u příští generace mělo být jinak. Verzi Grand Sport přidáváme, protože je to řidičsky nejlepší Corvette ze všech - má atmosférický motor ze Stingray, ale podvozek a aerodynamiku ze Z06. A je i s manuálem pekelně rychlá.

Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 7 - chevrolet corvette c7 gs 9purispor 01Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 8 - chevrolet corvette c7 gs 9purispor 02Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 9 - chevrolet corvette c7 gs 9purispor 03

4. Ford Mustang GT

Podobně jako Corvette, i poněkud nešťastně faceliftovaný Mustang si můžete pořídit s atmosférickým osmiválcem a manuálním šestikvaltem. Cestou do práce vám spojkový pedál vadit jistě nebude a o víkendu by vás jeho absence štvala. A v téhle šedé vypadá inovovaná verze docela dobře.

Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 10 - ford mustang gt 9purispor 01Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 11 - ford mustang gt 9purispor 02Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 12 - ford mustang gt 9purispor 03

5. Lotus Elise Sport

Kdo by řekl, že základní Elise o 136 koních bude jediný Lotus v současné nabídce, který nebude mít turbodmychadla ani kompresor. Jenže je to tak, ostatní modely a verze už bez přeplňování nekoupíte. Nejlevnější Elise je tak paradoxně nejvíc puristický stroj Lotusu. A nízkého výkonu se nebojte, nic neváží, takže je na stovce za 6 vteřin.

Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 13 - lotus elise cr 9purispor 01Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 14 - lotus elise cr 9purispor 02Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 15 - lotus elise cr 9purispor 03

6. Mazda MX-5

Jeden z Japonců tohoto seznamu musí být Mazda MX-5. Se 165 koňmi možná není úplně nejsilnější, ale má špičkový podvozek a bude vás bavit každý den. I když budete kvůli sněhu nebo dešti muset natáhnout střechu.

Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 16 - Test Mazda MX5 1.5 031Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 17 - Test Mazda MX5 1.5 032Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 18 - Test Mazda MX5 1.5 083

7. Morgan Aero 8

V podstatě cokoliv od Morganu můžete mít s atmosférickým motorem a manuální převodovkou, ale většina aut vypadá, jako by patřila do třicátých let a některé tam vážně patří. Model Aero 8 ale kombinuje historického ducha s moderním designem. Pod kapotou je 4,6 V8 od BMW a manuální šestikvalt.

Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 19 - morgan aero 8 9purispor 01Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 20 - morgan aero 8 9purispor 02Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 21 - morgan aero 8 9purispor 03

8. Nissan 370Z/Nismo

Budoucnost tohoto auta může být ve světle stále přísnějších emisních regulací trochu nejistá, přeci jen 3,7 V6 bez přeplňování je na papíře něco jako předovka vedle moderní automatické útočné pušky. Jenže atmosférické plnění má své výhody, které snad nemusíme vyjmenovávat, a zejména verze Nismo se hodí i na okruhové dny.

Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 22 - 2015 nissan 370z nismo eu 01Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 23 - 2015 nissan 370z nismo eu 06Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 24 - 2015 nissan 370z nismo eu 14

9. a 10. Toyota GT 86/Subaru BRZ

Toyota GT 86 dostala pro rok 2017 facelift, ovšem jestli zachrání jeho tragické evropské prodeje, jsme dost na pochybách. V každém případě, auto pro puristy to je - je lehké, má atmosférický motor, manuální převodovku a své kouzlo. Subaru BRZ má stejné základy a je naladěné trochu jinak, ale jinak je to pochopitelně velmi podobné auto. A také ono dostalo pro letošek facelift.

Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 25 - Toyota GT 86 2017 EU 041Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 26 - Toyota GT 86 2017 EU 050Toto je posledních 10 sporťáků pro puristy, nabídka je stále menší - 27 - Toyota GT 86 2017 EU 021

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 12 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše