- -

VW dnes prý rozhodne o svém konci ve WRC, i přes obrovské úspěchy

Německá značka již utratila nemalou sumu za vývoj nového vozu. Program by tak ještě měl být o prodloužen o 12 měsíců, dál ale možná už ne.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

VW dnes prý rozhodne o svém konci ve WRC, i přes obrovské úspěchy

1.11.2016 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Německá značka již utratila nemalou sumu za vývoj nového vozu. Program by tak ještě měl být o prodloužen o 12 měsíců, dál ale možná už ne.

Dnes zasedne ve Wolfsburgu nejvyšší vedení Volkswagenu, které bude rozhodovat o poněkud ožehavých otázkách. Ve hře jsou především radikální škrty, k nimž Němci již přistoupili nebo teprve hodlají v důsledku kauzy Dieselgate přistoupit. Úspory musí být opravdu velké, protože průšvih s celosvětovým dosahem bude koncern stát ještě velké peníze. Ty management nyní hledá ve všech koutech, nejen v produkci, kde jim za oběť padají nerentabilní modely. Stejně tak jsou omezovány sportovní aktivity, Audi se proto stáhne z šampionátu vytrvalostních závodů WEC.

Obdobným bodem na programu je konec oficiální účasti Volkswagenu v rallye. Stejně jako v případě čtyř kruhů jde o nepříliš populární krok, neboť tak jako Audi dominovalo v Le Mans, tak se „lidový vůz“ profiluje ve WRC. Do šampionátu značka naskočila v roce 2013 a od té doby vyhrála 39 soutěží, což jí zajistilo zisk čtyř mistrovských titulů pro řidiče, spolujezdce i konstruktéra. I tuto šňůru by ale dieselový skandál mohl přerušit.

Principál týmu Sven Smeets, který nastoupil na místo Josta Capita, jenž odešel k McLarenu, přiznal, že momentálně nic není jisté. Kolujících spekulací si je ovšem vědom, byť komentovat je prozatím nechce. Je totiž dost možné, že program WRC nakonec ještě bude o dvanáct měsíců prodloužen, neboť od příštího roku platí nová pravidla, kterým byl přizpůsoben i revoluční, nikoliv evoluční vývoj vozu.

Právě finance, které musel Volkswagen nasypat do nového soutěžáku, jsou jedinou nadějí. Vedení bude muset dnes rozhodnout, zda právě tyto finance odepíše a tím ušetří další nemalou sumu na provoz týmu, či zda VW bude utrácet i nadále. Rozhodování je to přitom těžké, neboť značka vlastně z programu WRC u silničních vozů příliš neprofituje. Nebo si snad někdo kvůli jejímu angažmá v rallye kupuje Polo?

Dnešní den je tedy nadmíru důležitý, přičemž na jeho konci uvidíme, jak to s VW dopadne. Prozatím je tak jisté jen tolik, že Porsche je jedinou značkou koncernu, která zůstává ve vrcholných soutěžích, u ní je pojítko s automobilovým sportem jasné. Návrat Bentley do Le Mans, k němuž mělo dojít v souvislosti s prototypem třídy LMP2, je ve světle stávajících škrtů velmi nepravděpodobný.

VW dnes prý rozhodne o svém konci ve WRC, i přes obrovské úspěchy - 1 - VW Polo GTi 2017 pro WRC ilustrace
Ještě před pár dny Volkswagen oznámil, že soutěžní Polo R přejmenuje na Polo GTI...

VW dnes prý rozhodne o svém konci ve WRC, i přes obrovské úspěchy - 2 - Citroen Toyota VW WRC pro rok 2017 12VW dnes prý rozhodne o svém konci ve WRC, i přes obrovské úspěchy - 3 - Citroen Toyota VW WRC pro rok 2017 13VW dnes prý rozhodne o svém konci ve WRC, i přes obrovské úspěchy - 4 - Citroen Toyota VW WRC pro rok 2017 14VW dnes prý rozhodne o svém konci ve WRC, i přes obrovské úspěchy - 5 - Citroen Toyota VW WRC pro rok 2017 15VW dnes prý rozhodne o svém konci ve WRC, i přes obrovské úspěchy - 6 - Citroen Toyota VW WRC pro rok 2017 16VW dnes prý rozhodne o svém konci ve WRC, i přes obrovské úspěchy - 7 - Citroen Toyota VW WRC pro rok 2017 17VW dnes prý rozhodne o svém konci ve WRC, i přes obrovské úspěchy - 8 - Citroen Toyota VW WRC pro rok 2017 18VW dnes prý rozhodne o svém konci ve WRC, i přes obrovské úspěchy - 9 - Citroen Toyota VW WRC pro rok 2017 19VW dnes prý rozhodne o svém konci ve WRC, i přes obrovské úspěchy - 10 - Citroen Toyota VW WRC pro rok 2017 20VW dnes prý rozhodne o svém konci ve WRC, i přes obrovské úspěchy - 11 - Citroen Toyota VW WRC pro rok 2017 21VW dnes prý rozhodne o svém konci ve WRC, i přes obrovské úspěchy - 12 - Citroen Toyota VW WRC pro rok 2017 22VW dnes prý rozhodne o svém konci ve WRC, i přes obrovské úspěchy - 13 - Citroen Toyota VW WRC pro rok 2017 23
...nyní však není jisté, zda se nakonec program nezastaví pouze u maskovaného prototypu

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše