Reklama

Záhada auta, které Ford zakázal majiteli prodat, má nečekané rozuzlení

Nebylo jasné, kdo jej nabídl k prodeji a zda vůbec mohl být dražen. Nakonec vydražen byl, za ohromné peníze a po možná přelomovém rozhodnutí soudu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Záhada auta, které Ford zakázal majiteli prodat, má nečekané rozuzlení

21.5.2018 | Petr Prokopec | 4 příspěvky

Nebylo jasné, kdo jej nabídl k prodeji a zda vůbec mohl být dražen. Nakonec vydražen byl, za ohromné peníze a po možná přelomovém rozhodnutí soudu.

S novou generací Fordu GT hraje automobilka s modrým oválem ve znaku často až nedůstojné divadlo. Na jedné straně lze pochopit omezenou produkci i to, že si výrobce vybírá, komu jej prodá. Dělají to i ostatní značky. Nicméně Ford od počátku argumentuje tím, že dotyční musí být zapřísáhlými fanoušky značky, musí mít ve sbírce jeho starší výjimečná auta a ještě se musí pyšnit působivým společenským postavením - jen tak mohou být dobrými ambasadory značky.

Nejsou to samozřejmě nesplnitelné podmínky, nicméně jak se následně ukázalo, Ford tato kritéria zmiňoval pouze před širokou veřejností. Nakonec však mezi majitele vybral ženu, která nikdy dříve nevlastnila a dokonce ani neřídila jediný vůz této značky. Kromě toho šéfové automobilky nadělili spoustu exemplářů sami sobě, což je již praktika, jakou si nedovolí ani Ferrari. Jakkoliv je tedy GT samo o sobě působivým vozem, i přes pouze šestiválcový motor, situace okolo limitovaného supersportu již začala zavánět trapností.

Podivná selekce ovšem nebyla tou poslední kapkou, příběh pokračoval sporem značky s Johnem Cenou. Slavný herec a wrestler se loni v září stal majitelem nového GT, ovšem po pár týdnech jej se ziskem prodal. Podle automobilky tím ale porušil smlouvu, ve které mělo být jasně uvedeno, že vůz nesmí prodat po dva roky. Cena ovšem záhy vyrukoval s obtížně přebitelným argumentem - ona klauzule se sice objevila v objednávce, ovšem nikoliv na finální smlouvě. Právo by tedy mělo být na jeho straně.

V minulém týdnu pak bylo oznámeno, že do aukce Mecum míří další GT. I to bylo zatím anonymnímu zákazníkovi dodáno vloni, od koupě tedy stěží uplynuly dva roky. Nicméně i přesto měl být o víkendu dražebním kladívkem odklepnut nový majitel. Ford to znovu zvedlo ze židle a znovu zamířil k soudu, ani tentokrát ale zřejmě nepochodí. Auto bylo prodáno a nejenže s tím Ford těžko něco nadělá, potíží se s největší pravděpodobností nemusí obávat ani dosavadní vlastník. Místo toho má problém automobilka.

Zástupce aukční síně během aukce uvedl, že „soudce rozhodl ve prospěch společnosti Mecum. Můžeme tedy toto auto prodat. A pokud jej Ford chce zpátky, může přijít a začít přihazovat. Toto je totiž legální veřejný prodej Fordu GT. Někteří lidé se obávali, že to ponese nějaké následky, nicméně tady žádné nebudou. Vše bylo potvrzeno soudem, takže můžete přijít, začít dražit, koupit jej a vlastnit jej. Tohle je Amerika, tady můžete koupit a prodat cokoliv.“

Stranou nyní nechme patos z poslední věty a místo toho se zaměřme na onen soud. Právě toto je více než stěžejní, neboť pokud aukční síň má v rukou legální verdikt, Ford s tím nyní již stěží něco udělá. Otázkou ovšem je, zda stejně jako v případě Johna Ceny došlo také zde na sepsání standardního kontraktu mezi automobilkou a původním majitelem, nebo jestli soud nakonec rozhodl dle amerického práva svobodně prodat cokoliv, co vlastníte.

Pokud by došlo na první možnost, pak je zřejmé, že divadýlko Fordu nabírá skutečně bizarní podoby, neboť tady zjevně pochybili dealeři, ovšem automobilka se vozí po zákaznících. Tedy po lidech, kteří ji přinášejí peníze - a v případě GT vskutku nemalé. Nicméně zrovna toto je vlastně ten nejmenší problém, daleko větší má modrý ovál v případě, že soud rozhodl dle onoho amerického práva na svobodný prodej.

V takovém případě by totiž Ford mohl svou specifickou smlouvu rovnou roztrhat a vyfotit se s jejími zbytky, neboť každý majitel GT by nyní se svým vozem dělal to, co uzná za vhodné - a je více než jisté, že řada lidí by sáhla po odprodeji, neboť ten je neskutečně výnosný. Svědčí o tom ostatně suma, za jakou se prodal onen stříbrný exemplář - a sice za 1,65 milionu dolarů (cca 36,05 mil. Kč).

Vůči originální pořizovací ceně 450 000 USD (9,83 milionu korun) jde o více než dvojnásobné zhodnocení. A právě s něčím podobným mohou snadno počítat i další vlastníci, zvláště pokud sáhli po opravdu přitažlivé specifikaci. Nezájmu publika se přitom rozhodně bát nemusí, o zmiňovaný stříbrný kousek se totiž rozhořel litý boj, jak ostatně potvrzuje níže přiložené video. Z původní ceny byl skoro čtyřnásobek během chvilky.

Nyní jsme zvědavi na odezvu a oficiální prohlášení Fordu, stejně jako nás logicky zajímá, zda aukční síň Mecum pustí do světa i kopii onoho soudního verdiktu. Nicméně aktuálně vše nasvědčuje tomu, že divadlo modrého oválu je u konce. Pokud to tak bude, pro Ford to bude velmi hořký konec - celým divadlem si jen poškodil reputaci a nezískal by jím vůbec nic.

Tak či onak je už stávající stav velmi překvapivým rozuzlením - čekalo se, že buď k prodeji vůbec nedojde a pokud ano, tak za nejasných okolností, které udrží cenu relativně nízko. Nakonec má jít alespoň podle aukční síně o „čistý” prodej, při němž cena vozu předčila veškerá očekávání...

Záhada auta, které Ford zakázal majiteli prodat, má nečekané rozuzlení - 1 - Ford GT 2018 aukce Mecum videoscreen
Záhada auta, které Ford zakázal majiteli prodat, má nečekané rozuzlení - 2 - Ford GT 2018 aukce Mecum 01Záhada auta, které Ford zakázal majiteli prodat, má nečekané rozuzlení - 3 - Ford GT 2018 aukce Mecum 02Záhada auta, které Ford zakázal majiteli prodat, má nečekané rozuzlení - 4 - Ford GT 2018 aukce Mecum 03Záhada auta, které Ford zakázal majiteli prodat, má nečekané rozuzlení - 5 - Ford GT 2018 aukce Mecum 04Záhada auta, které Ford zakázal majiteli prodat, má nečekané rozuzlení - 6 - Ford GT 2018 aukce Mecum 05Záhada auta, které Ford zakázal majiteli prodat, má nečekané rozuzlení - 7 - Ford GT 2018 aukce Mecum 06Záhada auta, které Ford zakázal majiteli prodat, má nečekané rozuzlení - 8 - Ford GT 2018 aukce Mecum 07Záhada auta, které Ford zakázal majiteli prodat, má nečekané rozuzlení - 9 - Ford GT 2018 aukce Mecum 08Záhada auta, které Ford zakázal majiteli prodat, má nečekané rozuzlení - 10 - Ford GT 2018 aukce Mecum 09Záhada auta, které Ford zakázal majiteli prodat, má nečekané rozuzlení - 11 - Ford GT 2018 aukce Mecum 10Záhada auta, které Ford zakázal majiteli prodat, má nečekané rozuzlení - 12 - Ford GT 2018 aukce Mecum 11Záhada auta, které Ford zakázal majiteli prodat, má nečekané rozuzlení - 13 - Ford GT 2018 aukce Mecum 12Záhada auta, které Ford zakázal majiteli prodat, má nečekané rozuzlení - 14 - Ford GT 2018 aukce Mecum 13Záhada auta, které Ford zakázal majiteli prodat, má nečekané rozuzlení - 15 - Ford GT 2018 aukce Mecum 14Záhada auta, které Ford zakázal majiteli prodat, má nečekané rozuzlení - 16 - Ford GT 2018 aukce Mecum 15Záhada auta, které Ford zakázal majiteli prodat, má nečekané rozuzlení - 17 - Ford GT 2018 aukce Mecum 16Záhada auta, které Ford zakázal majiteli prodat, má nečekané rozuzlení - 18 - Ford GT 2018 aukce Mecum 17Záhada auta, které Ford zakázal majiteli prodat, má nečekané rozuzlení - 19 - Ford GT 2018 aukce Mecum 18Záhada auta, které Ford zakázal majiteli prodat, má nečekané rozuzlení - 20 - Ford GT 2018 aukce Mecum 19Záhada auta, které Ford zakázal majiteli prodat, má nečekané rozuzlení - 21 - Ford GT 2018 aukce Mecum 20Záhada auta, které Ford zakázal majiteli prodat, má nečekané rozuzlení - 22 - Ford GT 2018 aukce Mecum 21Záhada auta, které Ford zakázal majiteli prodat, má nečekané rozuzlení - 23 - Ford GT 2018 aukce Mecum 22Záhada auta, které Ford zakázal majiteli prodat, má nečekané rozuzlení - 24 - Ford GT 2018 aukce Mecum 23
Tento Ford GT se o víkendu prodal za více než trojnásobek původní pořizovací sumy. A prý má být vše zcela legální

Zdroj: Jalopnik

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 4 příspěvky

Autobazar

zobrazit vše

Reklama