Auto i ve skutečnosti může vybouchnout jako ve filmu, stačí jediná zvláštnost

I když jsou toho plné filmy, nádrže aut za normálních okolností neexplodují, nemohou. To ale jen tehdy, jsou-li plné benzinu nebo nafty.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Auto i ve skutečnosti může vybouchnout jako ve filmu, stačí jediná zvláštnost

11.1.2018 | Mirek Mazal | 11 příspěvků

Auto i ve skutečnosti může vybouchnout jako ve filmu, stačí jediná zvláštnost

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

I když jsou toho plné filmy, nádrže aut za normálních okolností neexplodují, nemohou. To ale jen tehdy, jsou-li plné benzinu nebo nafty.

Život přináší zdánlivě neuvěřitelné situace, občas jako vystřižené z akčního filmu. Hasičský záchranný sbor na ostrově Walney v Irském moři se stal svědkem události, která připomíná scénu Kobry 11. Německý pořad by se bez výbuchů aut neobešel ani minutu, ale před kamerou je vše přehnané. O případu z Irska se to říct nedá.

Hasičská stanice tam přijala zprávu o hořícím automobilu na obecní komunikaci. Na místo vyrazila zásahová jednotka a neprodleně se pustila do práce. Dva hasiči došli blízko k požáru, když v tom okamžiku hořící automobil explodoval. Ohlušující ránu a mohutný výbuch zaznamenala kamera jednoho z kolegů. Naštěstí oba zasahující možnou katastrofu přežili bez vážnějších následků, byť z místa odcházeli zjevně otřeseni.

Jak se to mohlo stát? Auta obecně nevybuchuji, jak vídáme v kině či v televizi, není to reálně možné. Benzin za normálního tlaku a teploty nevybuchuje a nafta pořádně ani nehoří. Jenže ne všech auta pohání tato stále nejběžnější paliva, některá mají pohon na LPG. A to už je jiná písnička, jak ukazuje hasičské video - auto se zásobou zkapalněného plynu v útrobách explodovat může. Hasiči tento fakt jistě znají, jenže to, že vůz je na LPG, jim nikdo neřekl. Proto hasili z bezprostřední blízkosti předpokládajíc nanejvýš vyšlehnutí plamenu, realitu vidíte sami.

Je to jedno z úskalí tohoto alternativního paliva a nejen jeho. Sami hasiči zmiňují i hybridy a elektrické pohony, jejichž akumulátory se též hasí obtížně. Pokud byste se tedy náhodou ocitli poblíž hořícího auta a nebyli si jisti jeho pohonem, buďte raději obezřetní - se středoškolskou poučkou o neexplozivnosti benzinu a nafty nemusíte daleko dojít...


Auto i ve skutečnosti může vybouchnout jako ve filmu, stačí jediná zvláštnost - 1 - Auto exploze LPG UK 01Auto i ve skutečnosti může vybouchnout jako ve filmu, stačí jediná zvláštnost - 2 - Auto exploze LPG UK 02Auto i ve skutečnosti může vybouchnout jako ve filmu, stačí jediná zvláštnost - 3 - Auto exploze LPG UK 03Auto i ve skutečnosti může vybouchnout jako ve filmu, stačí jediná zvláštnost - 4 - Auto exploze LPG UK 04Auto i ve skutečnosti může vybouchnout jako ve filmu, stačí jediná zvláštnost - 5 - Auto exploze LPG UK 05
Auto i ve skutečnosti může vybouchnout jako ve filmu, stačí jediná zvláštnost - 6 - Auto exploze LPG UK 06Auto i ve skutečnosti může vybouchnout jako ve filmu, stačí jediná zvláštnost - 7 - Auto exploze LPG UK 07Auto i ve skutečnosti může vybouchnout jako ve filmu, stačí jediná zvláštnost - 8 - Auto exploze LPG UK 08Auto i ve skutečnosti může vybouchnout jako ve filmu, stačí jediná zvláštnost - 9 - Auto exploze LPG UK 09
Je to situace nepravděpodobná, ne však nemožná. Pohon na LPG učiní auto explozivním

Zdroj: Jalopnik

Mirek Mazal

Diskuze 11 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše