Ferrari 599XX Evolution běsní po boku FXX na okruhu v Monze (video)

Pokud jste přesvědčeni o tom, že vrcholem zvukové automobilové rozkoše je spojení Ferrari a V12, dnešní video vás z omylu rozhodně nevyvede.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Ferrari 599XX Evolution běsní po boku FXX na okruhu v Monze (video)

11.5.2012 | Petr Miler | 1 příspěvek

Ferrari 599XX Evolution běsní po boku FXX na okruhu v Monze (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pokud jste přesvědčeni o tom, že vrcholem zvukové automobilové rozkoše je spojení Ferrari a V12, dnešní video vás z omylu rozhodně nevyvede.

Auta od Enza Ferrariho proslula svým zvukovým projevem ještě dávno předtím, než automobilky začaly zaměstnávat celé týmy lidí ladící akustické projevy motorů jednotlivých modelů tak, aby byly co možná nejlíbivější. Proč? Protože nic jiného než atmosféricky plněný vysokootáčkový dvanáctiválec prostě nemá pro takový věhlas lepší předpoklady a auta značky Ferrari se vyznačovala právě těmito agregáty.

Doba (diplomaticky řečeno) pokročila a něco jako atmosféricky plněná V12 už dávno není automatickou součástí ani vozů Formule 1, natož pak silničních sporťáků. Přesto se některé automobilky (díky bohu) této koncepce drží a Ferrari je vcelku pochopitelně jednou z nich. Určitě tedy nepřekvapí, že ty nejlepší z maranellských strojů stále disponují právě takovými jednotkami.

Jeden z absolutních vrcholů vývoje představuje model 599XX Evolution, který se světu představil již na sklonku loňského roku. Od té doby jsme už ho mohli jednou v akci vidět, dnes pro vás ale máme něco trochu lepšího. Tehdy jsme mohli vidět jen pár aut projet cílovou rovinkou na deštěm smáčené Suzuce, dnes si můžete prohlédnout 599XX a 599XX Evolution na okruhu v Monze. A aby toho nebylo málo, společnost jim dělá ještě exotičtější typy FXX a FXX Evolution.

O více než sedm minut kvalitních záběrů se postaral tradiční lovec podobných snímků Marchettino a máme za to, že video by mohlo sklidit úspěch i u včelařů. Právě rozzuřený roj záplava vysoký zvuků dvanáctiválců Ferrari chvílemi připomíná.

Inu, podívejte se a poslechněte si vše sami, tohle vážně za tu chvíli času stojí. My jen dodáme, že model 599XX Evolution disponuje motorem 6,0 V12 s výkonem až 750 koní, který mu při hmotnosti 1 395 kg dovoluje zrychlit na stovku za 2,9 sekundy a dosáhnout rychlosti až 315 km/h. FXX Evolution je na tom ještě lépe, když spojuje motor 6,3 V12 s 860 koňmi a hmotnost jen 1 155 kilogramů. Díky tomu dosahuje stovky za 2,5 sekundy a v závislosti na zpřevodování vyvine rychlost až 400km/h. Existuje lepší pozvánka ke krátké videonávštěvě Monzy?

Petr Miler

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.