Fiat Panda 105HP TwinAir: Italové mají plán, ostré dvouválcové mini

Italové nahradí skvělý, ale poněkud nepochopený kapesní hot hatch Panda 100HP novou generací s pro změnu nepochopitelným dvouválcem TwinAir.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Fiat Panda 105HP TwinAir: Italové mají plán, ostré dvouválcové mini

30.10.2012 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

Fiat Panda 105HP TwinAir: Italové mají plán, ostré dvouválcové mini

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Italové nahradí skvělý, ale poněkud nepochopený kapesní hot hatch Panda 100HP novou generací s pro změnu nepochopitelným dvouválcem TwinAir.

Fiat aplikoval myšlenku downsizingu až na kost a vymyslel dvouválec o objemu jen 0,9 litru, který nepochybně má svou historickou tradici, svými schopnostmi, charakterem a spotřebou nás ale příliš nepřesvědčil. Horší na tom je, že Fiat (podobně jako Ford se svým 1,0 Ecoboost) neúprosně vybíjí na úkor TwinAiru malé a jednoduché atmosférické čtyřválce, které stály kromě jiného za talentem Pandy 100HP.

Pokud vám původní diblík náhodou utekl (vyráběl se do července 2010), tak byl oceňován především kvůli své mrštnosti, pevnému podvozku, nízké hmotnosti, dostupnosti a nemalou měrou vděčí své pověsti také točivé atmosférické čtrnáctistovce Fire o výkonu 100 koní. Historie se však už zřejmě nezopakuje.

Podle kolegů z britského Autocaru se pod kapotu nástupce Pandy 100HP nanominuje zmiňovaný TwinAir s turbodmychadlem. Ten byste v nové Pandě našli už teď. Disponuje 85 koňmi a nejvyšším točivým momentem 145 Nm, sportovní verze medvíděte má však dostat výkonnější variantu vyladěnou na 105 koní, která se dostala mezi přední kola Fiatu 500L.

Podrobnosti neznáme, ačkoli logikou dnešní doby Panda „105HP“ nic jiného dostat snad ani nemohla a stejně tak můžeme dojít k závěru, že kromě jiného motoru bude mít auto tvrdší, snížený podvozek a pozměněný exteriér i interiér. Kdy bude? O tom se Autocar jaksi nezmínil, tipovali bychom to ale na příští Ženevu.


Fiat Panda 105HP TwinAir: Italové mají plán, ostré dvouválcové mini - 1 - Fiat Panda 100HP 01Fiat Panda 105HP TwinAir: Italové mají plán, ostré dvouválcové mini - 2 - Fiat Panda 100HP 02Fiat Panda 105HP TwinAir: Italové mají plán, ostré dvouválcové mini - 3 - Fiat Panda 100HP 03Fiat Panda 105HP TwinAir: Italové mají plán, ostré dvouválcové mini - 4 - Fiat-500-TwinAir-11Fiat Panda 105HP TwinAir: Italové mají plán, ostré dvouválcové mini - 5 - Fiat-500-TwinAir-09
Nabroušená Panda vymění charismatickou 1,4 Fire za předpisům poplatný TwinAir 0,9 Turbo

Zdroj: Autocar

Miro Mihálik

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.