Finská reklama na Ladu z časů SSSR dokonale odpovídá zemi původu

Televizní reklama na sovětský automobil připomíná pohřební řeč, ne přesvědčivou propagaci sovětského stroje. Úroveň je přizpůsobena emočně vlažnému národu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Finská reklama na Ladu z časů SSSR dokonale odpovídá zemi původu

22.3.2019 | Mirek Mazal

Finská reklama na Ladu z časů SSSR dokonale odpovídá zemi původu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Televizní reklama na sovětský automobil připomíná pohřební řeč, ne přesvědčivou propagaci sovětského stroje. Úroveň je přizpůsobena emočně vlažnému národu.

Podle závěrů loni vydaného World Happiness Report jsou Finové nejšťastnějším národem na světě. Překvapivý titul by se více hodil vysmátým obyvatelům latinskoamerických států, sami občané ze severu mají o výsledku své pochybnosti. V zemi tisíců jezer nejsou pozitivní emoce automatickou součástí každodenních nálad, dávat najevo štěstí ze života nebývá zvykem.

Zamračenou atmosféru Finska vtipně vykresluje dobová reklama na klasickou Ladu 1200. Rodinný automobil na svou dobu střední velikosti ze Sovětského svazu produkoval AvtoVAZ mezi lety 1970 a 1988, ponurý reklamní spot pochází z konce 70. let. Divák by pomalu usnul, než aby ho záběry donutily koupit výkvět komunistického strojírenství.

Ironicky řečeno ďábelská reklama trvá asi půl minuty a v jediném nepřerušovaném záběru kamera zabírá žlutý vůz stojící na louce. Nad autem jsou jediné grafické efekty v podobě popisu důvodů, proč investovat peníze do hranatého sedanu s motorem před řidičem a pohonem zadních kol. Uspávající klip doprovází vražedný hlas a na pozadí je slyšet šum přírody.

Na konci podivné upoutávky je možné vidět cenu 24 150 finských marek (FIM), kterými se dalo zaplatit do nástupu eura v roce 2002. Po přepočtu na koruny odpovídá posledním známým kursem FIM cena asi 130 tisícům Kč, ale to jen tak pro představu, v 70. letech beztak platily jiné poměry.


Finská reklama na Ladu z časů SSSR dokonale odpovídá zemi původu - 1 - Lada 1200 stara reklama ve Finsku 01Finská reklama na Ladu z časů SSSR dokonale odpovídá zemi původu - 2 - Lada 1200 stara reklama ve Finsku 02Finská reklama na Ladu z časů SSSR dokonale odpovídá zemi původu - 3 - Lada 1200 stara reklama ve Finsku 03Finská reklama na Ladu z časů SSSR dokonale odpovídá zemi původu - 4 - Lada 1200 stara reklama ve Finsku 04Finská reklama na Ladu z časů SSSR dokonale odpovídá zemi původu - 5 - Lada 1200 stara reklama ve Finsku 05Finská reklama na Ladu z časů SSSR dokonale odpovídá zemi původu - 6 - Lada 1200 stara reklama ve Finsku 06Finská reklama na Ladu z časů SSSR dokonale odpovídá zemi původu - 7 - Lada 1200 stara reklama ve Finsku 07Finská reklama na Ladu z časů SSSR dokonale odpovídá zemi původu - 8 - Lada 1200 stara reklama ve Finsku 08
Uvedení Lady na finský trh vypadá optikou dobové televizí reklamy spíše jako poslední rozloučení s ní

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše