Ford 1,0 EcoBoost: tři válce, jedno turbo

Fordu není downisizing cizí již nějaký ten pátek, a tak nepřekvapí, že jeho nejnovějším motorem je malé nedochůdče. Má jen tři válce a jeden litr, zato přeplňování turbodmychadlem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Ford 1,0 EcoBoost: tři válce, jedno turbo

3.6.2011 | Petr Miler | 1 příspěvek

Ford 1,0 EcoBoost: tři válce, jedno turbo

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Fordu není downisizing cizí již nějaký ten pátek, a tak nepřekvapí, že jeho nejnovějším motorem je malé nedochůdče. Má jen tři válce a jeden litr, zato přeplňování turbodmychadlem.

Ford v posledních letech kráčí s davem a odepisuje jeden větší benzinový motor za druhým. Z perspektivních šestiválců kdysi udělal pětiválcová, později dokonce čtyřválcová turba. Dvoulitr a jedna-osmičky musely ustoupit přeplňované šestnáctistovce EcoBoost a i menší atmosférické motory o objemu 1,4 nebo 1,6 litru to dnes podle všeho mají spočítané. Automobilka totiž oznámila, že dokončila vývoj již dříve avizovaného litrového EcoBoostu.

Motor vyvinutý v technologickém centru Fordu v britském Duntonu se bude vyznačovat pouze litrovým objemem a použitím trojice válců. Chybět nebude ani přímý vstřik paliva do válců a dvojité, nezávislé proměnné časování ventilů Ti-VCT. Modrý ovál se tak vydal podobnou cestou jako Fiat se svým TwinAirem, jen to zatím nedotáhl tak daleko. Přesnější specifikace v tuto chvíli neznáme, viceprezident Fordu pro vývoj produktů Derrick Kuzak ale popsal jeho možnosti obvyklou formulkou: „Nový tříválec bude disponovat výkonem a točivým momentem stejným nebo větším jaký běžně nabízejí atmosféricky plněné motory s objemem 1,6 litru, nabídne ale nižší spotřebu paliva a nižší emise CO2.”

Škoda, že automobilky vždy tvrdí jen to, co motor získal navíc, o leccos totiž také při downsizingu přichází. V tomto případě bude vzhledem k eliminaci jednoho z válců kroků vzad hned několik. Ale když šijete podle bruselských šablon, reptat se nesluší.

Na další parametry nového motoru si musíme počkat, automobilka jej podrobně představí až na autosalonu ve Frankfurtu. Vzhledem k naznačenému ale můžeme očekávat výkon okolo 110 koní a nasazení motorů ve všech menších modelech značky. Jisté je, že se objeví pod kapotou modelů Ka a Fiesta, vlastní bude též chystanému Fordu B-Max. Zda jej „schytá” i Focus zatím není jisté, ale nedivili bychom se, kdyby se tak stalo.

Krom stručného představení nového motoru se Ford pochlubil i tím, že pracuje na nové osmistupňové automatické převodovce, kterou vyvíjí plně ve vlastní režii. O té nevíme už vůbec nic krom toho, že prý nabídne vůbec nejlepší reakce a hladkost změny převodů mezi převodovkami podobného typu. Na to jsme zvědavi...


Ford 1,0 EcoBoost: tři válce, jedno turbo - 1 - Ford B-Max 01Ford 1,0 EcoBoost: tři válce, jedno turbo - 2 - Ford B-Max 02Ford 1,0 EcoBoost: tři válce, jedno turbo - 3 - Ford B-Max 03Ford 1,0 EcoBoost: tři válce, jedno turbo - 4 - Ford B-Max 06Ford 1,0 EcoBoost: tři válce, jedno turbo - 5 - Ford B-Max 12Ford 1,0 EcoBoost: tři válce, jedno turbo - 6 - Ford B-Max 20
Motor 1,0 EcoBoost se jistě objeví pod kapotou malého MPV B-Max

Petr Miler

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše