Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Jaguar XD by byl pěkný hatchback, kdyby se k němu značka rozhoupala (ilustrace)
28.1.2015 | Adam Šrámek | Přidat příspěvek
Když nechcete německé auto, ale přesto máte zájem o prémiový hatchback, nemáte mnoho na výběr. Jaguar XD by mohl být na tento problém pěknou záplatou.
Britská automobilka má nyní zřejmě maximum kapacity své pozornosti vyplýtvané novým SUV F-Pace, který se má zaměřit na silnice a vnitřní prostor pro posádku. Nám to však ani v nejmenším nebrání v tom, abychom se podívali, co dalšího na nás v následujících letech může chystat. Budeme ale raději hned z úvodu o něco konkrétnější, neboť na obzoru je toho z britské stáje pěkná řádka - chystá se nové XF, možné je také XK a nakonec i vlajková loď XJ. Zaměříme se raději na model, o kterém již delší dobu žádná zmínka nepadla.
Inspirací je nám přiložená ilustrace kompaktního hatchbacku, který by měl už podle designu rozhodně velké ambice zamíchat pořadím mezi prémiovou konkurencí z Německa. Pokud se totiž zamyslíte, mnoho neněmeckých alternativ vás asi nenapadne / takové Volvo V40 či Lexus CT, popřípadě Citroën DS4, nemusejí být zrovna ideální volbou / ať už z hlediska pohonných jednotek, stáří či jen celkově podivnému sladění. K tomu, aby byl výběr zajímavější by ale stačilo jen šikovně ukrojit novému Jaguaru XE záď a dotvarovat jí do podoby pátých dveří tak, aby se líbila.
Takto vzniklému modelu bychom asi nemohli kvůli patentu Scionu ve finále říkat XD, ale to už by byl jen pouhý detail. Přitom by se jednalo o model se zadním pohonem, od kterého se chystají u BMW u konkurenční jedničky upustit. Nový rival z Británie stojící také po boku Mercedesu A a Audi A3 by se také mohl ještě lépe vytasit s novými pohonnými jednotkami Igenium, protože by jistě disponoval ještě nižší hmotností než XE. Na druhou stranu by mu v nabídce asi pravděpodobně chyběly některé slabší motorizace.
Zrovna „XD“ ale není tak docela novou úvahou. Naposledy se o něm hovořilo v roce 2011, kdy Jaguar sliboval konkurenta právě pro BMW řady 1, přičemž na trh měl dorazit v loňském roce se základní cenou kolem 20 tisíc liber (dnešních 745 tisíc korun), kterou by šlo navýšit až na dvojnásobek. Jen nepatrně později ale také zaznělo od tehdejšího globálního ředitele značky, že nic takového nepřipravují, alespoň ne pro následujících pět až deset let. To znamená, že čas podobného modelu ještě nepřišel. Minimálně ale můžeme přičichnout k tomu, jak by něco takového mohlo vypadat.


Jaguar XD by byl pěknou novou alternativou pro německé konkurenty ve třídě prémiových kompaktních hatchbacků, jeho čas ale ještě nepřišel
Zdroj: Theophilus Chin
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Rýsuje se nový šéf Volkswagenu, který by mohl firmu zachránit. Teď dokonce jezdí s tímto starším VW, ač je to miliardář
30.5.2025Nadšenec koupil od starší dámy 15 let neježděný Golf v naprosto nechutném stavu, byl plný plísně. Podívejte se, co se z něj vyklubalo
28.5.2025Fernando Alonso se po trati GP Monaka prohnal v tisícikoňovém silničním Astonu, zabodoval tak víc než v samotné Velké ceně
26.5.2025
Nové na MotoForum.cz
- Luca Marini zůstává v nemocnici, kdo pojede místo něho? včera 15:15
- Toprak pojede MotoGP s Pramac Yamahou 30.5.2025
- Salač si vyzkoušel nový povrch Masarykova okruhu 30.5.2025
- Co nového v Supersportech? 29.5.2025
- Změny u Yamahy ve WorldSBK a WorldSSP 29.5.2025
Nejnovější články
Věřte nebo ne, ale tuhle nevzhlednou věc na auto nově prodává přímo BMW za desítky tisíc korun
před 57 minutamiPeugeot říká, že když jeho první elektrické GTi bude fiasko, vrátí se i jako spalovací auto. Je vůbec nutné čekat na výsledek?
včeraToyota v Evropě začne vyrábět jeden ze svých nejzajímavějších modelů, přesto vám ho tu neprodá. Je jen na export
včeraUnikla podoba další novinky levné značky VW. Vzala znovu starou škodovku a udělala z ní ještě úplně jiné auto
včeraFord musel zastavit objednávky jednoho ze svých modelů. A znovu je nerozjede, i když zájemce nestačí počítat
včera
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva