Maserati Kubang: do výroby jako model Cinqueporte? To snad ne

Před frankfurtským autosalonem jsme věřili, že Maserati detailně představí svého prvního zástupce segmentu SUV. Od skončení IAA uplynul téměř měsíc a Italové pořád dělají mrtvého brouka.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Maserati Kubang: do výroby jako model Cinqueporte? To snad ne

20.10.2011 | Miro Mihálik | 1 příspěvek

Maserati Kubang: do výroby jako model Cinqueporte? To snad ne

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Před frankfurtským autosalonem jsme věřili, že Maserati detailně představí svého prvního zástupce segmentu SUV. Od skončení IAA uplynul téměř měsíc a Italové pořád dělají mrtvého brouka.

Připravované Maserati Kubang je docela záhadné vozidlo. Kromě toho, že se v různých podobách a s delší přestávkou vyvíjí už osm let a jen docela nedávno byla potvrzena sériová produkce, tak ani po jeho světové premiéře ve Frankfurtu nejsme o moc moudřejší. Na stánku se vůz objevil fyzicky, jenže Maserati prozatím zatvrzele odmítá prozradit bližší podrobnosti.

Dosud víme, že první SUV s trojzubcem má být postaveno na výrazně přepracované platformě Jeepu Grand Cherokee a Dodge Durango s implantovaným osmiválcový motorem Maserati o objemu 4,7 l a výkonem kolem 450 koní. Otázkou ovšem je, jestli se nejedná o mylnou fámu vycházející ze současné nabídky motorů této italské značky, která je ale značně omezená - jinak řečeno, jeden agregát, několik výkonových verzí.

Zvláštní by to bylo také proto, že samotný Jeep nyní prodává Grand Cherokee ve verzi SRT8 s motorem 6,4 V8 HEMI a výkonem 465 koní, což by bylo více, než by mohla nabídnout prémiová značka. A to očima marketingu nedává smysl.

Další kuriózní informace se šíří ohledně jména SUV. Možná si říkáte, že Kubang už své jméno přece má, vzhledem k avizovanému příchodu vozu na trh (rok 2013) lze Kubang považovat spíše za předprodukční koncept. A tak si říká třeba i Škoda Mission L, která se jistě též jako Mission L prodávat nebude. Některé weby tvrdí, že Maserati si nechalo patentovat označení Cinqueporte. Smysl v hierarchii Maserati by to dávalo. V překladu to znamená „Petidveřové“ a bylo by v tom zřejmé pojítko s limuzínou Quattroporte, tedy „Čtyřdveřové“.

Potíž je pouze v tom, že to opět vypadá na jednu z nepotvrzených městských legend. Jméno Cinqueporte totiž není nové. Pokud si vzpomínáte, objevilo se na kombíku (tedy pětidveřovém modelu) vycházejícím z Quattroporte. To ale nebyl projekt Maserati, nýbrž dílo italských stylistických center StudioM a StudioTorino pro bohatého blízkovýchodního klienta, který chtěl svou sbírku podobně upravených Ferrari doplnit o „užitkové“ Maserati. Tím nechci říci, že jméno Cinqueporte je pro tento model nesmysl, ale podle výše uvedeného se to zdá být hodně nepravděpodobné, automobilka spíše sáhne po něčem originálnějším.


Maserati Kubang: do výroby jako model Cinqueporte? To snad ne - 1 - Maserati Kubang 01Maserati Kubang: do výroby jako model Cinqueporte? To snad ne - 2 - Maserati Kubang 02Maserati Kubang: do výroby jako model Cinqueporte? To snad ne - 3 - Maserati Kubang 03Maserati Kubang: do výroby jako model Cinqueporte? To snad ne - 4 - Maserati Kubang 04Maserati Kubang: do výroby jako model Cinqueporte? To snad ne - 5 - Maserati Kubang 05Maserati Kubang: do výroby jako model Cinqueporte? To snad ne - 6 - Maserati Kubang 06
Sériové provedení se poprvé představilo ve Frankfurtu, Italové nám ale jaksi zapomněli říci technické detaily

Maserati Kubang: do výroby jako model Cinqueporte? To snad ne - 7 - Maserati Kubang GT Wagon 01Maserati Kubang: do výroby jako model Cinqueporte? To snad ne - 8 - Maserati Kubang GT Wagon 02Maserati Kubang: do výroby jako model Cinqueporte? To snad ne - 9 - Maserati Kubang GT Wagon 03
První studie se jménem Kubang pochází z roku 2003

Maserati Kubang: do výroby jako model Cinqueporte? To snad ne - 10 - Maserati Kubang zive 01Maserati Kubang: do výroby jako model Cinqueporte? To snad ne - 11 - Maserati Kubang zive 02Maserati Kubang: do výroby jako model Cinqueporte? To snad ne - 12 - Maserati Kubang zive 03Maserati Kubang: do výroby jako model Cinqueporte? To snad ne - 13 - Maserati Kubang zive 04Maserati Kubang: do výroby jako model Cinqueporte? To snad ne - 14 - Maserati Kubang zive 05Maserati Kubang: do výroby jako model Cinqueporte? To snad ne - 15 - Maserati Kubang zive 06Maserati Kubang: do výroby jako model Cinqueporte? To snad ne - 16 - Maserati Kubang zive 07Maserati Kubang: do výroby jako model Cinqueporte? To snad ne - 17 - Maserati Kubang zive 08Maserati Kubang: do výroby jako model Cinqueporte? To snad ne - 18 - Maserati Kubang zive 09Maserati Kubang: do výroby jako model Cinqueporte? To snad ne - 19 - Maserati Kubang zive 10Maserati Kubang: do výroby jako model Cinqueporte? To snad ne - 20 - Maserati Kubang zive 11Maserati Kubang: do výroby jako model Cinqueporte? To snad ne - 21 - Maserati Kubang zive 12Maserati Kubang: do výroby jako model Cinqueporte? To snad ne - 22 - Maserati Kubang zive 13Maserati Kubang: do výroby jako model Cinqueporte? To snad ne - 23 - Maserati Kubang zive 14
Živé fotky „nového Kubangu” z letošního IAA

Miro Mihálik

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.