Motor 1,4 TFSI s odpojováním válců ještě jednou v akci (video)

Čtyřválcovou čtrnáctistovku, která se dokáže stát tak trochu dvouválcovou, Volkswagen představil již loni. Nyní se stejným tématem zabývá i Audi.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Motor 1,4 TFSI s odpojováním válců ještě jednou v akci (video)

19.2.2012 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Motor 1,4 TFSI s odpojováním válců ještě jednou v akci (video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Čtyřválcovou čtrnáctistovku, která se dokáže stát tak trochu dvouválcovou, Volkswagen představil již loni. Nyní se stejným tématem zabývá i Audi.

Docela nedávno jsme se přesvědčili o tom, že dvouválcový TwinAir od Fiatu není dobrý nápad. Zřejmě na to přišli i u Volkswagenu a podobného cíle (tedy snížení normované spotřeby) bez negativních důsledků (diplomaticky řečeno omezené použitelnosti) se pokusili dosáhnout jinak. Jestli jejich řešení funguje v praxi, to teprve uvidíme, zatím ale můžeme aspoň teoretizovat.

Poprvé jsme se přitom mohli o „dvouválcovém” 1,4 TFSI, tedy dobře známém motoru se čtveřicí válců schopném vyřadit z provozu dva z nich, rozpovídat již loni v září, kdy měl namířeno pod kapotu Volksagenu Polo. Nyní se objevil i v novém Audi A1 Sportback, a tak se též ingolstadtská automobilka rozhodla přiblížit nám jeho fungování.

Celému řešení říká COD, tedy Cylinder On Demand, tedy „válec na požádání”, což asi zní lépe než „dvouválec na požádání”. Prostřednictvím přiloženého videa pak trochu jiným způsobem ukazuje, jak systém využívá ke změně svého fungování principu proměnného časování ventilů. Při rovnoměrné pomalé jízdě je tak posunem vačkového hřídele otevírání sacích i výfukových ventilů dvou prostřeních válců vyřazeno z provozu a motor pracuje pouze s oběma krajními. V případě potřeby vyššího výkonu se pak vše vrátí do normálu a zpětný posun vačky opět zapojí prostřední válce do chodu.

Dodejme, že systém je k dispozici v nízkých a středních otáčkách (v rozsahu od 1 400 do 4 000 ot./min) a přepnutí mezi oběma režimy má trvá 0,13 až 0,36 sekundy v závislosti na otáčkách motoru. A to není zase tak málo - s prodlevou turba, „přirozenou” prodlevou dnešních elektronicky řízených a emisními normami přiškrcených motorů a nedej bože i automatickou převodovkou, která bude mít při poklidné jízdě zařazený nejvyšší převodový stupeň, si na akceleraci můžete počkat i nějakou tu sekundu.

Samotné COD má podle evropské metodiky měření spotřeby paliva snížit apetit motoru o 0,4 litru na 100 km jízdy. V kombinaci se systémem start-stop pak má úspora činit až na 0,6 litru paliva. Těšme se na praktický test, přiložený snímek je zatím maximum reality, které vám můžeme zprostředkovat.

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.