Nobuhiro Tajima pokořil na Pikes Peak bájnou metu 10 minut (+ video)

Nejlepší časy z minulých ročníků „závodu do oblak” napovídaly, že se to brzy musí stát. A stalo se to letos. Nobuhiro Tajima zvaný Monster absolvoval trať závodu se svým Suzuki SX4 Hill Climb Special za 9 minut a 51,278 sekundy, tedy pod hranicí 10 minut.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Nobuhiro Tajima pokořil na Pikes Peak bájnou metu 10 minut (+ video)

27.6.2011 | Petr Miler | 1 příspěvek

Nobuhiro Tajima pokořil na Pikes Peak bájnou metu 10 minut (+ video)

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nejlepší časy z minulých ročníků „závodu do oblak” napovídaly, že se to brzy musí stát. A stalo se to letos. Nobuhiro Tajima zvaný Monster absolvoval trať závodu se svým Suzuki SX4 Hill Climb Special za 9 minut a 51,278 sekundy, tedy pod hranicí 10 minut.

Tip: Videozáznam z celé rekordní jízdy ve vysokém rozlišení najdete v našem novějším článku.

O letošním ročníku slavného závodu na americký Pikes Peak jsme psali hlavně v souvislosti s Dacií Duster No Limit, kterou jsme vám po několika předběžných informací představili i podrobněji a později vám ji ukázali v akci při testech. Cílem Dacie a jejího pilota Jean-Philippa Dayrauta bylo závod vyhrát a to pokud možno i v rekordním čase, ale nepodařilo se mu nakonec ani jedno. Pro vavříny si totiž dojel jeho japonský souputník.

Včerejší závod v nejprestižnější třídě Unlimited totiž opanoval Nobuhiro Tajima zvaný Monster, který si pro závod připravil speciál na bázi Suzuki SX4. Podobně jako v případě Dusteru, ani ze sériové SX4 tentokrát mnoho nezbylo, ale o to tu vůbec nejde. Na vrchol Pikes Peak vystoupal v čase 9 minut a 51,278 sekundy, čímž si zajistil nejen vítězství, ale i věčnou slávu. Jde o vůbec nejlepší čas historie a první pokoření desetiminutové hranice. Zajet Pikes Peak „pod deset” je něco jako objet Severní smyčku Nürburgringu pod 6 minut nebo uběhnout maraton pod dvě hodiny. Zkrátka něco, co se ještě nedávno zdálo být nemožné.

Zatím čekáme na videomateriál k Tajimově výkonu, který jeho rekordní jízdu dokumentuje, ale prý se jej brzy dočkáme. Nabídnout vám prozatím můžeme alespoň jakousi reportáž přímo z vrcholu Pikes Peak, která obsahuje komentář k Tajimově jízdě a krátký rozhovor s ním po dojetí.

Pro neznalé věci doplňme, že závod probíhá na celkem dvacetikilometrové, z části nezpevněné silničce na vrchol hory, která zahrnuje 156 zatáček a závodníci na ní absolvují převýšení 1 439 metrů. Nový rekord trati byl dosažen v již zmíněném Suzuki SX4 Hill Climb Special s uprostřed umístěným motorem o výkonu 910 koní. Předchozí rekord patřil od roku 2007 rovněž Tajimovi, když tehdy pod desetiminutovou hranici jen těsně nedosáhl ve speciálu nazvaném Suzuki XL7.

A jak dopadl Jean Philippe Dayraut a jeho Duster? Skončil třetí ve své třídě i absolutně, když se mezi něj a Tajimu vmáčkl ještě jiný závodnický matador, Rhys Millen. Kompletní výsledky letošního ročníku ve všech třídách najdete na stránkách USA Racing


Nobuhiro Tajima pokořil na Pikes Peak bájnou metu 10 minut (+ video) - 1 - Suzuki SX4 Hill Climb Special od Monster Sport 01Nobuhiro Tajima pokořil na Pikes Peak bájnou metu 10 minut (+ video) - 2 - Suzuki SX4 Hill Climb Special od Monster Sport 02Nobuhiro Tajima pokořil na Pikes Peak bájnou metu 10 minut (+ video) - 3 - Suzuki SX4 Hill Climb Special od Monster Sport 03Nobuhiro Tajima pokořil na Pikes Peak bájnou metu 10 minut (+ video) - 4 - Suzuki SX4 Hill Climb Special od Monster Sport 04Nobuhiro Tajima pokořil na Pikes Peak bájnou metu 10 minut (+ video) - 5 - Suzuki SX4 Hill Climb Special od Monster Sport 05Nobuhiro Tajima pokořil na Pikes Peak bájnou metu 10 minut (+ video) - 6 - Suzuki SX4 Hill Climb Special od Monster Sport 06Nobuhiro Tajima pokořil na Pikes Peak bájnou metu 10 minut (+ video) - 7 - Suzuki SX4 Hill Climb Special od Monster Sport 07Nobuhiro Tajima pokořil na Pikes Peak bájnou metu 10 minut (+ video) - 8 - Suzuki SX4 Hill Climb Special od Monster Sport 08Nobuhiro Tajima pokořil na Pikes Peak bájnou metu 10 minut (+ video) - 9 - Suzuki SX4 Hill Climb Special od Monster Sport 09Nobuhiro Tajima pokořil na Pikes Peak bájnou metu 10 minut (+ video) - 10 - Suzuki SX4 Hill Climb Special od Monster Sport 10Nobuhiro Tajima pokořil na Pikes Peak bájnou metu 10 minut (+ video) - 11 - Suzuki SX4 Hill Climb Special od Monster Sport 11Nobuhiro Tajima pokořil na Pikes Peak bájnou metu 10 minut (+ video) - 12 - Suzuki SX4 Hill Climb Special od Monster Sport 12Nobuhiro Tajima pokořil na Pikes Peak bájnou metu 10 minut (+ video) - 13 - Suzuki SX4 Hill Climb Special od Monster Sport 13Nobuhiro Tajima pokořil na Pikes Peak bájnou metu 10 minut (+ video) - 14 - Suzuki SX4 Hill Climb Special od Monster Sport 14Nobuhiro Tajima pokořil na Pikes Peak bájnou metu 10 minut (+ video) - 15 - Suzuki SX4 Hill Climb Special od Monster Sport 15Nobuhiro Tajima pokořil na Pikes Peak bájnou metu 10 minut (+ video) - 16 - Suzuki SX4 Hill Climb Special od Monster Sport 16Nobuhiro Tajima pokořil na Pikes Peak bájnou metu 10 minut (+ video) - 17 - Suzuki SX4 Hill Climb Special od Monster Sport 17Nobuhiro Tajima pokořil na Pikes Peak bájnou metu 10 minut (+ video) - 18 - Suzuki SX4 Hill Climb Special od Monster Sport 18Nobuhiro Tajima pokořil na Pikes Peak bájnou metu 10 minut (+ video) - 19 - Suzuki SX4 Hill Climb Special od Monster Sport 19Nobuhiro Tajima pokořil na Pikes Peak bájnou metu 10 minut (+ video) - 20 - Suzuki SX4 Hill Climb Special od Monster Sport 20Nobuhiro Tajima pokořil na Pikes Peak bájnou metu 10 minut (+ video) - 21 - Suzuki SX4 Hill Climb Special od Monster Sport 21Nobuhiro Tajima pokořil na Pikes Peak bájnou metu 10 minut (+ video) - 22 - Suzuki SX4 Hill Climb Special od Monster Sport 22
Tajimovo rekordní speciál

Petr Miler

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše