Nová Tata Nano Evropu opravdu nemine, vyrábět se má také v Rumunsku

Obří indický koncern Tata se zachytí dalším háčkem v Evropě. V Rumunsku plánuje otevřít továrnu na výrobu městského mini Nano a dalších vozů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Nová Tata Nano Evropu opravdu nemine, vyrábět se má také v Rumunsku

29.1.2013 | Miro Mihálik | 3 příspěvky

Nová Tata Nano Evropu opravdu nemine, vyrábět se má také v Rumunsku

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Obří indický koncern Tata se zachytí dalším háčkem v Evropě. V Rumunsku plánuje otevřít továrnu na výrobu městského mini Nano a dalších vozů.

Indickému businessmanovi s pro nás poněkud zvláštně znějícím jménem Ratan Tata, se nákup evropské akvizice v podobě britských značek Jaguar a Land Rover slušně vyplácí. Ačkoli podle BBC a deníku The Daily Telegraph se loňské prodeje automobilky JLR mírně snížily a jsou pro tamní ekonomiku považovány za varování další recese, v souhrnu může být pan Tata spokojen. Ne však se svým domácím modelem Nano.

Ne že by se miniaturní třímetrový vůz určený k mobilizaci Indie a okolního rozvíjejícího se světa neprodával, po počátečních problémech jde odbyt slušně, jenže automobilce se mimo asijský kontinent prakticky vůbec nepodařilo nastartovat plánovaný export. A to chtěla Tata kromě Evropy oslovit také severoamerickou klientelu. Nápad prodávat Nano v EU nicméně nezapadl.

Podle několika zdrojů chce Tata investovat až 1 miliardu Eur do bývalé továrny a výrobních prostor Nokie o rozloze přes jedenáct hektarů, které leží v rumunském průmyslovém parku Tetarom III, nedaleko vesnice Jucu. Fabrika má zaměstnat kolem pět tisíc lidí a kromě produkce osobních automobilů by měly z výrobních pásů sjíždět také nákladní vozy a autobusy. Toto rozhodnutí přitom překvapivé asi není, Tata se tím zbaví nutnosti platit dovozní cla a navíc využije levnou pracovní sílu, podobně jako to dělá s Dacií Renault. Oficiální to zatím není, ale Indický koncern by měl do Evropy dorazit až s druhou generací modelu Nano, který by mohl vycházet z jednoho z předchozích konceptů Pixel nebo Megapixel.


Nová Tata Nano Evropu opravdu nemine, vyrábět se má také v Rumunsku - 1 - Tata Megapixel 01Nová Tata Nano Evropu opravdu nemine, vyrábět se má také v Rumunsku - 2 - Tata Megapixel 02Nová Tata Nano Evropu opravdu nemine, vyrábět se má také v Rumunsku - 3 - Tata Megapixel 03Nová Tata Nano Evropu opravdu nemine, vyrábět se má také v Rumunsku - 4 - Tata Megapixel 04Nová Tata Nano Evropu opravdu nemine, vyrábět se má také v Rumunsku - 5 - Tata Megapixel zive 01Nová Tata Nano Evropu opravdu nemine, vyrábět se má také v Rumunsku - 6 - Tata Megapixel zive 02Nová Tata Nano Evropu opravdu nemine, vyrábět se má také v Rumunsku - 7 - Tata Megapixel zive 03Nová Tata Nano Evropu opravdu nemine, vyrábět se má také v Rumunsku - 8 - Tata Megapixel zive 04Nová Tata Nano Evropu opravdu nemine, vyrábět se má také v Rumunsku - 9 - tata pixel koncept 2011 1Nová Tata Nano Evropu opravdu nemine, vyrábět se má také v Rumunsku - 10 - tata pixel koncept 2011 2Nová Tata Nano Evropu opravdu nemine, vyrábět se má také v Rumunsku - 11 - tata pixel koncept 2011 3Nová Tata Nano Evropu opravdu nemine, vyrábět se má také v Rumunsku - 12 - tata pixel koncept 2011 4
Do Evropy se Nano dostane až ve své druhé generaci, designem přitom naváže na koncepty Megapixel a Pixel

Zdroj: Worldcarfans

Miro Mihálik

Diskuze 3 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.