Saab znovu bankrotuje, švédský soud už i zamítl ochranu před věřiteli

Čínská společnost NEVS, vlastník Saabu, požádala u soudu o ochranu před věřiteli kvůli vlekoucím se jednáním. Soud žádost zamítl, Saab tak míří opět k zemi.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Saab znovu bankrotuje, švédský soud už i zamítl ochranu před věřiteli

29.8.2014 | Marek Bednář | 1 příspěvek

Saab znovu bankrotuje, švédský soud už i zamítl ochranu před věřiteli

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Čínská společnost NEVS, vlastník Saabu, požádala u soudu o ochranu před věřiteli kvůli vlekoucím se jednáním. Soud žádost zamítl, Saab tak míří opět k zemi.

Před několika dny představený Saab 9-3 s bateriemi místo palivové nádrže nejspíš nikdy z bran továrny nevyjede. Podle nových informací NEVS, čínský vlastník Saabu, bankrotuje. Během včerejška společnost u soudu ve švédském Vänersborgu, městě nedaleko Trollhättanu, kde se "nové" Saaby měly vvyrábět, požádala o ochranu před věřiteli. Rozhodnutí soudu však bylo zamítavé.

Podle odůvodnění žádosti jedná NEVS s dvěma nejmenovanými automobilkami o spolupráci, tedy přesněji finanční pomoci Saabu. Peníze z čínské strany tedy patrně skutečně neproudí jak měly, jak Švédové svět zpravili před dvěma týdny. Tato tripartitní jednání však podle Mattiase Bergmana, prezidenta NEVS, nešla podle plánu. "Jednání stále pokračují, ale jsou složitější a zabírají více času, než jsme předpokládali. Potřebujeme více času na dosažení shody," vysvětlil Bergman. "Všechny dluhy dodavatelům zaplatíme," dodal.

Z devíti stovek dodavatelů Saabu se údajně velká většina rozhodla počkat. Některým však trpělivost došla a prostřednictvím švédské vládní agentury Kronofogdemyndigheten, která se zabývá spravováním dluhů tohoto typu, požadují zaplacení, které by mohlo automobilku donutit k prodeji majetku. To by zase mohlo ohrozit výsledky údajných jednání s oněmi nejmenovynými automobilkami.

Švédský soud však byl s NEVS rychle hotov - ochranu před věřiteli a tedy dodatečný čas k dokončení jednání firmě neposkytl. Plány byly podle soudu "vágní a nezdokumentované", takže další budoucnost NEVS a tím i Saabu byla velmi pochybná. Podle vyjádření soudu například "neexistují dostatečně přesné informace o finančních potřebách v budoucnosti ani o množství dalších peněz a načasování jejich příchodu".

NEVS s tímto rozhodnutním pochopitelně nesouhlasí a bude se snažit je změnit, v současnosti však nic nebrání zmíněné dluhy spravující agentuře začít rozprodávat majetek NEVS a penězi za něj platit dodavatelům. Vypadá to tedy, že dny Saabu jsou opět sečteny, tentokrát potřetí a dost možná už nadobro.


Saab znovu bankrotuje, švédský soud už i zamítl ochranu před věřiteli - 1 - saab zahajil vyrobu 01Saab znovu bankrotuje, švédský soud už i zamítl ochranu před věřiteli - 2 - saab zahajil vyrobu 02Saab znovu bankrotuje, švédský soud už i zamítl ochranu před věřiteli - 3 - saab zahajil vyrobu 03Saab znovu bankrotuje, švédský soud už i zamítl ochranu před věřiteli - 4 - saab zahajil vyrobu 04Saab znovu bankrotuje, švédský soud už i zamítl ochranu před věřiteli - 5 - saab zahajil vyrobu 04aSaab znovu bankrotuje, švédský soud už i zamítl ochranu před věřiteli - 6 - saab zahajil vyrobu 05
Saab nedostal ochranu před věřiteli, třetí pokus o znovuzrození tedy nejspíš skončí nezdarem

Zdroje: NEVS, Reuters

Marek Bednář

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše