Saleen se vrací mezi živé, ohromit chce novým supersportem S8

Legendární úpravce Fordu Mustang je opět šéfem značky, která nese jeho příjmení. A navázat chce tam, kde před pěti lety přestal.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Saleen se vrací mezi živé, ohromit chce novým supersportem S8

28.11.2013 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

Saleen se vrací mezi živé, ohromit chce novým supersportem S8

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Legendární úpravce Fordu Mustang je opět šéfem značky, která nese jeho příjmení. A navázat chce tam, kde před pěti lety přestal.

Pokud přijde řeč na americké tuningové legendy, pak v Evropě je hlavně v posledních letech známo jméno Johna Hennesseyho, autor superrychlého Venomu GT však má pořádnou konkurenci v osobě Stevea Saleena. Ten proslul hlavně úpravami Fordu Mustang, v roce 2000 pak dokonce přišel se svým vlastním dílkem nazvaným S7. Tento supersport se sedmilitrovým osmiválcem pokořil několik rekordů i v rámci 24 hodin Le Mans, mnohem více však proslul jako vůz s největším počtem ventilačních otvorů.

Ve výrobě tato placka s hmotností 1 247 kilogramů vydržela nějaké čtyři roky, poté již Steve Saleen začal upínat svou pozornost k nástupci. Ten se představil na newyorském autosalonu v roce 2008 v podobě konceptu S5S Raptor, tím však jeho životní kariéra de facto skončila. Malá automobilka se totiž dostala do potíží, které nakonec vyvrcholily nejen odprodejem, ale také odchodem zakladatele.

Před rokem se ovšem Steve S. vrátil na pozici ředitele i majitele firmy a začal ihned spřádat plány, jak navázat v přerušené činnosti. Momentálně tak znovu tuní jeden Mustang za druhým, na vlastní supersport ovšem nezapomněl. Dokonce již naznačil, že novinka vzejde z pět let starého konceptu, což by značilo opětovné využití osmiválcového motoru.

O výkonu a jízdní dynamice asi momentálně nemá smysl spekulovat, název novinky je však jistý. Očekávat totiž máme model S8, který by měl být přesně tím, co si lidé představují pod pojmem americký supersport. V což v rámci zvuku jen doufáme, ovladatelnost by však Saleen měl raději ladit podle tužeb Evropanů.


Saleen se vrací mezi živé, ohromit chce novým supersportem S8 - 1 - Saleen S5S Raptor 01Saleen se vrací mezi živé, ohromit chce novým supersportem S8 - 2 - Saleen S5S Raptor 02Saleen se vrací mezi živé, ohromit chce novým supersportem S8 - 3 - Saleen S5S Raptor 03Saleen se vrací mezi živé, ohromit chce novým supersportem S8 - 4 - Saleen S5S Raptor 04Saleen se vrací mezi živé, ohromit chce novým supersportem S8 - 5 - Saleen S5S Raptor 05Saleen se vrací mezi živé, ohromit chce novým supersportem S8 - 6 - Saleen S5S Raptor 06
Koncepční Saleen S5S Raptor se ukázal těsně před odchodem Stevea Saleena ze společnosti. Chystaný model S8 na něj má navázat

Saleen se vrací mezi živé, ohromit chce novým supersportem S8 - 7 - Saleen S7 01Saleen se vrací mezi živé, ohromit chce novým supersportem S8 - 8 - Saleen S7 02Saleen se vrací mezi živé, ohromit chce novým supersportem S8 - 9 - Saleen S7 03Saleen se vrací mezi živé, ohromit chce novým supersportem S8 - 10 - Saleen S7 04Saleen se vrací mezi živé, ohromit chce novým supersportem S8 - 11 - Saleen S7 05Saleen se vrací mezi živé, ohromit chce novým supersportem S8 - 12 - Saleen S7 06
Saleen S7 byl prvním a prozatím jediným vlastním modelem americké značky, jež proslula hlavně úpravami Fordu Mustang

Zdroj: Autoblog

Petr Prokopec

Diskuze 3 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.