Superdiesel, který pohřbila nová pravidla EU, se po své smrti ukázal na Autobahnu

Pokud jste chtěli opravdu výkonný dieselový motor, loňský rok byl poslední příležitostí si takový pořídit v novém voze. Právě tehdy šlo naposledy koupit motor M50d, který i s velkou a těžkou X7 hýbe s nadhledem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Superdiesel, který pohřbila nová pravidla EU, se po své smrti ukázal na Autobahnu

13.4.2021 | Petr Miler

Superdiesel, který pohřbila nová pravidla EU, se po své smrti ukázal na Autobahnu

/

Foto: BMW

Pokud jste chtěli opravdu výkonný dieselový motor, loňský rok byl poslední příležitostí si takový pořídit v novém voze. Právě tehdy šlo naposledy koupit motor M50d, který i s velkou a těžkou X7 hýbe s nadhledem.

Pokud chcete nejsilnější sériově vyráběné auto historie benzinovým, hybridním nebo elektrickým pohonem, najdete jej v současné nabídce některé z automobilek, protože tak to zkrátka chodí - vývoj cválá vpřed a co včera bylo nejlepší, bude zítra zapomenuto. Jenže takhle to funguje v prostředích, která nesvírají kleště regulací umetající cestičku tomu či onomu a házející klacky pod nohy něčemu jinému. V Evropě můžeme o takovém prostředí jen snít, a tak se stalo, že nejsilnější dieselový osobák je dekádu staré auto.

Motor jako 6,0 V12 TDI už skutečně v nabídce produkčních aut neuvidíme, donedávna měl ale dva aspoň ideové následníky, kteří přes menší objem a nižší výkon nabízeli stejnou nebo lepší dynamiku. Jedním z nich byl 4,0 V8 TDI od koncernu VW s více jak 420 koňmi, druhým pak čtyřturbový třílitrový šestiválec M50d od BMW s 400 koňmi. Oba tyto motory ale skončily z důvodů, které už nemusíme rozvádět - nová pravidla EU udělala jejich další existenci tak komplikovanou, že se automobilkám nevyplatí držet je dále při životě.

Přes tento stav ale bude trvat ještě dlouho, než zcela zmizí z povrchu zemského. Některá auta s motorem M50d lze dále koupit jako nové skladovky a BMW X7 je jednou z těch dost častých. Co dovede? To se už po pohřbu verze X7 M50d rozhodl ukázat člověk, který stojí za kanálem AutoTopNL na Youtube a jako obvykle ji protáhl po německé dálnici.

Použití motoru M50d v modelu X7 je přitom tou „nejmarnější” aplikací, je to opravdu velké a těžké auto, ve kterém vám ani 300 koní pod kapotou nepřijde jako bůhvíjaký výkon. Co ale 400 koní a 760 Nm motoru M50d? To je zjevně jiná, ostatně už oficiální parametry naznačující akceleraci na stovku za 5,4 sekundy a maximálku 250 km/h nejsou na takového obra marné.

Praxe nezklame, třebaže je patrné, že třeba s modelem M550d hýbe stejný motor mnohem více. Stovka i dvoustovka se ale i v X7 mihnou velmi rychle a jen k omezovači rychlosti na 250 km/h vede relativně dlouhá cesta. Uvážíme-li, že tohle auto umí jezdit za vcelku mrzké jednotky litrů nafty, pokud s ním jedete opravdu pomalu, je to obdivuhodné. V prodeji mezi novými auty ale už tento motor jednoduše není a nebude.


Superdiesel, který pohřbila nová pravidla EU, se po své smrti ukázal na Autobahnu - 1 - BMW X7 M50d Autobahn ilu 01Superdiesel, který pohřbila nová pravidla EU, se po své smrti ukázal na Autobahnu - 2 - BMW X7 M50d Autobahn ilu 02Superdiesel, který pohřbila nová pravidla EU, se po své smrti ukázal na Autobahnu - 3 - BMW X7 M50d Autobahn ilu 03Superdiesel, který pohřbila nová pravidla EU, se po své smrti ukázal na Autobahnu - 4 - BMW X7 M50d Autobahn ilu 04Superdiesel, který pohřbila nová pravidla EU, se po své smrti ukázal na Autobahnu - 5 - BMW X7 M50d Autobahn ilu 05Superdiesel, který pohřbila nová pravidla EU, se po své smrti ukázal na Autobahnu - 6 - BMW X7 M50d Autobahn ilu 06Superdiesel, který pohřbila nová pravidla EU, se po své smrti ukázal na Autobahnu - 7 - BMW X7 M50d Autobahn ilu 07Superdiesel, který pohřbila nová pravidla EU, se po své smrti ukázal na Autobahnu - 8 - BMW X7 M50d Autobahn ilu 08Superdiesel, který pohřbila nová pravidla EU, se po své smrti ukázal na Autobahnu - 9 - BMW X7 M50d Autobahn ilu 09
Nebudeme říkat, že BMW X7 je náš šálek kávy, není. S motorem M50d ale přesto má resp. mělo jisté kouzlo. Ilustrační foto: BMW

Zdroj: AutoTopNL@Youtube

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše