Tata Nano se již do Evropy nepodívá, Tata Pixel ale ano

Indická automobilka dlouho „vyhrožovala” tím, že v Evropě začne prodávat superlevné Nano. Nakonec ale tuto myšlenku opustila a pro starý kontinent připraví úplně jiný model.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Tata Nano se již do Evropy nepodívá, Tata Pixel ale ano

14.3.2011 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Tata Nano se již do Evropy nepodívá, Tata Pixel ale ano

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Indická automobilka dlouho „vyhrožovala” tím, že v Evropě začne prodávat superlevné Nano. Nakonec ale tuto myšlenku opustila a pro starý kontinent připraví úplně jiný model.

Tata na právě skončeném ženevském autosalonu představila koncept Pixel, který je po modelu Nano dalším „prťavým” indickým nápadem na čtyřech kolech. Připomeňme, že Nano dnes platí za nejlevnější auto na světě, prodává se ale jen v Asii. Automobilka sice měla v úmyslu tento model nabízet i jinde, dokonce s ním kdysi absolvovala i „evropské” crashtesty, ale nikdy jej na zdejší trhy neuvedla. Předpokládáme, že důvodem byla nemožnost přizpůsobení vozu evropským regulacím při udržení konkurenceschopné ceny, a než to, Indové raději evropskou anabázi Nana odpískali.

Myšlenky na vstup na evropská odbytiště ale vedení Taty evidentně neopustilo, pouze na to půjde jinak. Klíčem k novým záměrům firmy je právě model Pixel představený v Ženevě. Jde sice jen o koncept, zástupci výrobce ale právě potvrdili, že k sériové výrobě nemá daleko. A jeho cílem je právě oslovit evropské zákazníky.

Vůz je se svými třemi metry ještě menší než Nano, má na délku jen tři metry. Přesto chce nabídnout místo pro čtyři cestující a s turbodieselovým tříválcem o objemu 1,2 litru a výkonem okolo 60 koní se chce stát vůbec nejúspornějším čtyřmístným automobilem světa.

Přímo šéf celého koncernu Ratan Tata potvrdil, že vůz zaujme místo dříve představeného konceptu Nano Europa a od výroby jej dělí jen nahrazení nahoru otevíraných dveří klasickými s poněkud menším prosklením, drobné úpravy zevnějšku a „defuturizace” interiéru. Podvozek sériové verze bude pocházet z Nana, dostane ale kratší rozvor, bude přepracován pro dosažení lepších jízdních vlastností a vyslouží si i lepší odhlučnění.

Místo pro čtyři cestující má zůstat zachováno a ambicí Taty dokonce je nabídnout Pixel se čtyřdvéřovou karoserií na nezměněném rozvoru mnohokrát zmíněného Nana. To zní ale s ohledem na délku vozu poněkud fantaskně.

Automobilka v tuto chvíli vyrábí 9 000 modelů Nano měsíčně a jejím cílem prodávat 200 000 těchto vozů ročně, a to převážně v domácí Indii. Podobné plány týkající se výroby sériového Pixelu ani přesnější datum uvedení na trh zatím neznáme.


Tata Nano se již do Evropy nepodívá, Tata Pixel ale ano - 1 - tata pixel koncept 2011 2Tata Nano se již do Evropy nepodívá, Tata Pixel ale ano - 2 - tata pixel koncept 2011 3Tata Nano se již do Evropy nepodívá, Tata Pixel ale ano - 3 - tata pixel koncept 2011 4
Tata Pixel v podobě konceptu

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše