Závodník předjel v klání plném amatérů 54 aut během jediného kola, hlava nehlava

Úzce definované závodní série plné profesionálů jsou jakožto klání špičkových pilotů se srovnatelnou technikou zajímavá, když ale vypustíte na trať různé řidiče s různými auty, je to větší zábava.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Závodník předjel v klání plném amatérů 54 aut během jediného kola, hlava nehlava

31.8.2020 | Petr Prokopec

Závodník předjel v klání plném amatérů 54 aut během jediného kola, hlava nehlava

/

Foto: David Pittard Pro Racing Driver@YouTube

Úzce definované závodní série plné profesionálů jsou jakožto klání špičkových pilotů se srovnatelnou technikou zajímavá, když ale vypustíte na trať různé řidiče s různými auty, je to větší zábava.

Pokud upravíte jinak sériový silniční vůz, logicky můžete počítat s lepší jízdní dynamikou. Motor, brzdy, podvozek, aerodynamika, hmotnost, zpřevodování, to všechno lze relativně snadno posunout dále a spolu s vyrámováním i dalšími nezbytnými modifikacemi dosáhnout na homologaci kdysi ryze silničního stroje pro závody na okruhu pod záštitou FIA.

Ryze závodní vozy jsou ale přece jen ještě jinde. Jsou od začátku stavěny proto, aby v rámci platných regulí vyplnily každý prostor a disponují tomu uzpůsobenou konstrukcí, motorem nesvázaným tak striktními emisními limity nebo superrychlou převodovkou, která nemusí vydržet 300 tisíc kilometrů běžného ježdění. Pokud k tomu všemu navíc přidáte závodního pilota, který potenciál takového auta umí využít a učiníte tak v závodě se spoustou amatérů s výše popsanými auty, rázem budete mít pocit, že se díváte na klání levharta s želvami.

Přesně tak si musel připadat britský závodník David Pittard, který se svým BMW M6 GT3 vyrazil na jeden z vytrvalostních závodů Nürburgringu, kde se schází opravdu pestrá plejáda aut i pilotů. Během jediného, podle všeho tréninkového kola pak zvládl předjet 54 aut, což je na první pohled neskutečné, je ale třeba dodat, že se bavíme o 25kilometrovém okruhu spojujícím původní Severní smyčku s moderní tratí pro závody Formule 1. Předjížděl tedy „jen” něco přes 1 aut každých 500 metrů.

Nicméně i tak je Pittardova jízda působivá. Zvláště ve chvílích, kdy pomalejší řidiči neuhýbají z cesty tak rychle, jak by bylo záhodno. Britský závodník si totiž nebral servítky a spoustu z nich předjíždí hlava nehlava, klidně i po trávě. Se svým 1,3tunovým strojem poháněným osmiválcovým motorem s 585 koňmi se prodíral „zácpou“ opravdu bravurně, třebaže zrovna při onom předjetí po trávě měl i štěstí a nedopadnout to, šlo by hlavně o jeho chybu. Nakonec, podívejte se na to sami.


Závodník předjel v klání plném amatérů 54 aut během jediného kola, hlava nehlava - 1 - Nurburgring predjeti 54 aut behem jednoho kola video 01Závodník předjel v klání plném amatérů 54 aut během jediného kola, hlava nehlava - 2 - Nurburgring predjeti 54 aut behem jednoho kola video 02Závodník předjel v klání plném amatérů 54 aut během jediného kola, hlava nehlava - 3 - Nurburgring predjeti 54 aut behem jednoho kola video 03Závodník předjel v klání plném amatérů 54 aut během jediného kola, hlava nehlava - 4 - Nurburgring predjeti 54 aut behem jednoho kola video 04Závodník předjel v klání plném amatérů 54 aut během jediného kola, hlava nehlava - 5 - Nurburgring predjeti 54 aut behem jednoho kola video 05Závodník předjel v klání plném amatérů 54 aut během jediného kola, hlava nehlava - 6 - Nurburgring predjeti 54 aut behem jednoho kola video 06Závodník předjel v klání plném amatérů 54 aut během jediného kola, hlava nehlava - 7 - Nurburgring predjeti 54 aut behem jednoho kola video 07Závodník předjel v klání plném amatérů 54 aut během jediného kola, hlava nehlava - 8 - Nurburgring predjeti 54 aut behem jednoho kola video 08Závodník předjel v klání plném amatérů 54 aut během jediného kola, hlava nehlava - 9 - Nurburgring predjeti 54 aut behem jednoho kola video 09Závodník předjel v klání plném amatérů 54 aut během jediného kola, hlava nehlava - 10 - Nurburgring predjeti 54 aut behem jednoho kola video 10Závodník předjel v klání plném amatérů 54 aut během jediného kola, hlava nehlava - 11 - Nurburgring predjeti 54 aut behem jednoho kola video 11Závodník předjel v klání plném amatérů 54 aut během jediného kola, hlava nehlava - 12 - Nurburgring predjeti 54 aut behem jednoho kola video 12Závodník předjel v klání plném amatérů 54 aut během jediného kola, hlava nehlava - 13 - Nurburgring predjeti 54 aut behem jednoho kola video 13Závodník předjel v klání plném amatérů 54 aut během jediného kola, hlava nehlava - 14 - Nurburgring predjeti 54 aut behem jednoho kola video 14Závodník předjel v klání plném amatérů 54 aut během jediného kola, hlava nehlava - 15 - Nurburgring predjeti 54 aut behem jednoho kola video 15
Britský závodník David Pittard si na Nordschleife užil nemalého provozu, i proto nakonec během jediného kola předjel 54 aut. Foto: David Pittard Pro Racing Driver@YouTube

Zdroj: David Pittard Pro Racing Driver@YouTube přes Carscoops

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše