Dva nejtypičtější prvky interiérů výkonných Golfů mají pozoruhodnou historii

Jsou to dnes legendární poznávací znaky legendárního auta, které budou známé kde komu. Víte ale, kde má typický vzor sedaček Golfu GTI a jeho hlavice řadičky ve tvaru míčku svůj původ?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Dva nejtypičtější prvky interiérů výkonných Golfů mají pozoruhodnou historii

11.10.2019 | Petr Miler

Dva nejtypičtější prvky interiérů výkonných Golfů mají pozoruhodnou historii

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jsou to dnes legendární poznávací znaky legendárního auta, které budou známé kde komu. Víte ale, kde má typický vzor sedaček Golfu GTI a jeho hlavice řadičky ve tvaru míčku svůj původ?

Pro Volkswagen Golf GTI jsou ikonické dvě věci, tedy krom faktu, že je sám ikonou svého druhu. Jde o charakteristický pléd s červenými linkami na sedačkách a hlavice řadicí páky manuální převodovky s ďolíčky jako na golfovém míčku. Tyhle dva prvky nemá, nebo aspoň donedávna neměl, žádný jiný Golf, výkonná verze GTI je naopak měla většinou a v posledních generací je má vždy.

Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, kde se vzaly, máme odpověď. Jejich autorkou je Gunhild Liljequist, vyučená malířka porcelánu a první žena, která pracovala pro Volkswagen jako designérka. Nastoupila v roce 1964 a pracovala u VW až do roku 1992. A jedním z jejích úkolů bylo navrhnout specifické prvky interiéru prvního Golfu GTI.

Vzor golfového míčku na hlavici řadicí páky byl její nápad, který byl zpočátku zesměšňován. Ale nakonec se do finálního GTI dostal a ač se i poté setkal s kritikou, nakonec se stal jeho neodmyslitelnou součástí. Je i v současném Golfu GTI a je zatraceně jisté, že bude i v tom příští. Stejně jako plédový vzor na látkových sedačkách, který má v katalogu jméno „Clark”. I tento název pochází z její hlavy.

„Inspirací pro mě byly cesty po Velké Británii a vždycky se mi tam líbily kvalitní látky s křížovými vzory. Tehdy jsme vytvářeli sportovní Golf, o kterém ještě nikdo nevěděl, takže jsem k úkolu přistoupila z pohledu sportovnosti. Černá barva sportovnost vyjadřovala, ale chtěla jsem i nějaké barvy a kvalitu. Dá se tedy říci, že v Golfu GTI je element britské sportovnosti,” vysvětluje dnes paní Liljequist.

Ne všechny Golfy měly v interiéru tohle čalounění. V moderní době byla jeho tradice obnovena pro GTI páté generace, které bylo ve srovnání s trochu nudnou čtvrtou generací velkým zlepšením a důkazem pro fanoušky, že se z GTI nestává parodie na hot hatch. Pléd „Clark” zůstává v ostrých Golfech dodnes a podle nás to je dobře. Nakonec i s onou „golfovou řadičkou” se navzdory očekávání mnohých pracuje velmi příjemně.


Dva nejtypičtější prvky interiérů výkonných Golfů mají pozoruhodnou historii - 1 - gunhild liljequist vw design 01Dva nejtypičtější prvky interiérů výkonných Golfů mají pozoruhodnou historii - 2 - Potah radicka VW Golf GTI puvod dalsi 01
Dva nejtypičtější prvky interiérů výkonných Golfů mají pozoruhodnou historii - 3 - gunhild liljequist vw design 02Dva nejtypičtější prvky interiérů výkonných Golfů mají pozoruhodnou historii - 4 - gunhild liljequist vw design 03
Gunhild Liljequist je od roku 1991 v důchodu. U VW pracovala 27 let

Dva nejtypičtější prvky interiérů výkonných Golfů mají pozoruhodnou historii - 5 - Potah radicka VW Golf GTI puvod dalsi 02
Toto je originální provedení její golfové řadičky

Dva nejtypičtější prvky interiérů výkonných Golfů mají pozoruhodnou historii - 6 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 001Dva nejtypičtější prvky interiérů výkonných Golfů mají pozoruhodnou historii - 7 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 003Dva nejtypičtější prvky interiérů výkonných Golfů mají pozoruhodnou historii - 8 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 008Dva nejtypičtější prvky interiérů výkonných Golfů mají pozoruhodnou historii - 9 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 010Dva nejtypičtější prvky interiérů výkonných Golfů mají pozoruhodnou historii - 10 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 016Dva nejtypičtější prvky interiérů výkonných Golfů mají pozoruhodnou historii - 11 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 018Dva nejtypičtější prvky interiérů výkonných Golfů mají pozoruhodnou historii - 12 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 022Dva nejtypičtější prvky interiérů výkonných Golfů mají pozoruhodnou historii - 13 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 027Dva nejtypičtější prvky interiérů výkonných Golfů mají pozoruhodnou historii - 14 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 035Dva nejtypičtější prvky interiérů výkonných Golfů mají pozoruhodnou historii - 15 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 042Dva nejtypičtější prvky interiérů výkonných Golfů mají pozoruhodnou historii - 16 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 046Dva nejtypičtější prvky interiérů výkonných Golfů mají pozoruhodnou historii - 17 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 050Dva nejtypičtější prvky interiérů výkonných Golfů mají pozoruhodnou historii - 18 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 066Dva nejtypičtější prvky interiérů výkonných Golfů mají pozoruhodnou historii - 19 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 057Dva nejtypičtější prvky interiérů výkonných Golfů mají pozoruhodnou historii - 20 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 059Dva nejtypičtější prvky interiérů výkonných Golfů mají pozoruhodnou historii - 21 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 101Dva nejtypičtější prvky interiérů výkonných Golfů mají pozoruhodnou historii - 22 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 102Dva nejtypičtější prvky interiérů výkonných Golfů mají pozoruhodnou historii - 23 - Test VW Golf 7 GTI srovnavaci 103
Vzor na sedadlech a hlavice řadicí páky ve tvaru golfového míčku jsou poznávacími znameními Golfu GTI dodnes

Zdroj: Volkswagen

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše