Jerry Seinfeld náhodou a pod cenou koupil auto dnes ceněné na více než 100 milionů

Ví se, že jej má a že je tak bohatý, že by si ho dnes mohl koupit v aukci za plnou cenu, ani by to nepoznal. On jej ale pořídil tak trochu náhodou za zlomek jeho aktuální hodnoty.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Jerry Seinfeld náhodou a pod cenou koupil auto dnes ceněné na více než 100 milionů

22.2.2020 | Petr Prokopec

Jerry Seinfeld náhodou a pod cenou koupil auto dnes ceněné na více než 100 milionů

/

Ví se, že jej má a že je tak bohatý, že by si ho dnes mohl koupit v aukci za plnou cenu, ani by to nepoznal. On jej ale pořídil tak trochu náhodou za zlomek jeho aktuální hodnoty.

Život Steva McQueena vyhasl již před dlouhými čtyřiceti lety, přesto stále jde o jednoho z nejpopulárnějších mužů, kteří se kdy objevili na stříbrném plátně. Nazvat ho hercem nejde, ostatně on sám velmi často prohlašoval, že neví, zda je hercem, který závodí, nebo závodníkem, který hraje. Obě tyto polohy skloubil do jediné v roce 1970, kdy natočil snímek Le Mans. Značná část filmu se odehrává během skutečného závodu. Toho se McQueen chtěl dokonce zúčastnit, nicméně na nátlak producentů musel ze svého záměru vycouvat. Neznamená to ovšem, že by se za volant závodního Porsche stejně jako jeho charakter Michael Delaney neposadil.

Ve snímku se mihlo mnoho vozů z Zuffenhausenu, konkrétně pak modely 908, 917 a 917K. Dnes bude řeč hlavně o posledním zmíněném se šasí 022. Jeho současným majitelem je další neméně známá slavná osobnost, americký komik Jerry Seinfeld. Ten se momentálně rozpovídal v pořadu svého přítele Spika Ferestena o tom, jak jej v roce 2002 koupil. Rozhodně tehdy nešlo o tradiční transakci, kdy by Seinfeld kupříkladu dorazil na aukci a tam postupně svými penězi umlčel zájem ostatních - při jeho jmění odhadovaném na 22 miliard Kč by si to mohl dovolit.

Abychom se dostali k samotné koupi, musíme se nejprve vrátit zpět do roku 1970. Vůz po skončení natáčení odkoupil závodník Reinhold Joest, který se s ním zúčastnil několika závodů. Poté jej prodal Richardu Attwoodovi, který onoho roku 1970 skutečně závod 24 hodin Le Mans vyhrál. Stalo se tak dokonce s Porsche 917K, šlo však o provedení se šasí č. 023, které bylo nalakováno červenobílým schématem odkazujícím na město Stuttgart, na jehož předměstí automobilka sídlí.

Attwood si samozřejmě hodlal svůj úspěch řádně připomínat, proto bývalé McQueenovo Porsche nechal přelakovat na zmiňovanou červenobílou kombinaci. Anglický závodník německý speciál vlastnil až do roku 2000, než jej na aukci odprodal Frankovi Galloglymu za 1,2 milionu dolarů (při dnešním kurzu jde o 27,5 milionů korun). Před tím Attwood ještě nechal Porsche přelakovat zpět do barev Gulf Racing, jež závodnímu speciálu zůstaly dodnes.

Gallogly vůz vlastnil po dva roky, než se jeho majitelem stal výše zmiňovaný Seinfeld. Ten jej ovšem nekoupil přímo, místo toho do hry zasáhl osud. Feresten jednoho dne roku 2002 jel po losangeleském Wilshire Boulevardu, když ikonické Porsche zahlédl v jednom dealerství nabízené jako ojetinu. Okamžitě tak kontaktoval Seinfelda, který se rozhodl vůz prověřit. A jelikož prodejce čichal tučnou provizi, zamluvil na dva dny závodní dráhu Willow Springs.

Na trati ovšem došlo k menšímu incidentu, vozu totiž upadlo kolo. Tuto nehodu Seinfeld uvítal, neboť tak měl na prodejce páku, jak stlačit cenu na minimum. To se skutečně i povedlo a ikonické Porsche 917K se tak za cenu nižší než jaká byla dříve odklepnuta v aukci, získal jako středobod své sbírky Porsche. Tu Seinfeld pravidelně obměňuje, na někdejší McQueenův vůz ale nenechá ani sáhnout. A to přesto, že dnes je ceněn na více než 100 milionů korun, tedy na čtyřikrát vyšší sumu, než za jakou auto pořídil. A to je třeba dodat, že při dnešní sběratelské mánii by se skutečná suma zaplacená za tento výjimečný kousek mohla vyšplhat ještě citelně výše.


Jerry Seinfeld náhodou a pod cenou koupil auto dnes ceněné na více než 100 milionů - 1 - Jerry Seinfeld a Porsche 917-022 01Jerry Seinfeld náhodou a pod cenou koupil auto dnes ceněné na více než 100 milionů - 2 - Jerry Seinfeld a Porsche 917-022 02Jerry Seinfeld náhodou a pod cenou koupil auto dnes ceněné na více než 100 milionů - 3 - Jerry Seinfeld a Porsche 917-022 03Jerry Seinfeld náhodou a pod cenou koupil auto dnes ceněné na více než 100 milionů - 4 - Jerry Seinfeld a Porsche 917-022 04
Ikonické Porsche 917K se šasí č. 022 původně vlastnil Steve McQueen, který s ním jezdil ve snímku Le Mans

Jerry Seinfeld náhodou a pod cenou koupil auto dnes ceněné na více než 100 milionů - 5 - Jerry Seinfeld a Porsche 917-022 05
V roce 2002 jej pak koupil americký komik Jerry Seinfeld...

Jerry Seinfeld náhodou a pod cenou koupil auto dnes ceněné na více než 100 milionů - 6 - Jerry Seinfeld a Porsche 917-022 06Jerry Seinfeld náhodou a pod cenou koupil auto dnes ceněné na více než 100 milionů - 7 - Jerry Seinfeld a Porsche 917-022 07Jerry Seinfeld náhodou a pod cenou koupil auto dnes ceněné na více než 100 milionů - 8 - Jerry Seinfeld a Porsche 917-022 08Jerry Seinfeld náhodou a pod cenou koupil auto dnes ceněné na více než 100 milionů - 9 - Jerry Seinfeld a Porsche 917-022 09
...který využil horšího stavu ke stlačení ceny. Vůz samozřejmě následně dal dohromady a občas jej používá na tratích či propůjčuje automobilovým magazínům a pořadům

Zdroj: Spike Feresten@Twitter

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše