Ve Francii objevili dekády ztracené Porsche Jamese Deana. Majitel prý netušil, co má

Dlouho postrádaný stroj zesnulého rebela má mít nového nového majitele, který jej koupil v aukci. Je to ale vážně předchůdce Malého bastarda?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Ve Francii objevili dekády ztracené Porsche Jamese Deana. Majitel prý netušil, co má

21.5.2018 | Mirek Mazal | 2 příspěvky

Ve Francii objevili dekády ztracené Porsche Jamese Deana. Majitel prý netušil, co má

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Dlouho postrádaný stroj zesnulého rebela má mít nového nového majitele, který jej koupil v aukci. Je to ale vážně předchůdce Malého bastarda?

James Dean se stal díky nespoutanému životnímu stylu idolem pro několika generací. K jeho popularitě přispěl i brzký odchod ze života, bláznivou jízdu plnou divokých zážitků utnula tragická autonehoda za volantem Porsche 550 Spyder výstižně titulovaného jako Malý bastard. Mladému lamači nejen dívčích srdcí bylo tehdy 24 let, kolem vozu se pak vytvořila legenda hovořící o prokletí a mnoha mrtvých.

Tohle auto se po peripetiích popsaných v našem někdejším článku podělo neznámo kam, ještě před zakoupením 550 Spyder ale Dean jezdil v modelu Porsche 356 Speedster. Speciálně upravený originál se čtyřválcovým motorem o objemu 1,5 litru a výkonem 51 kW (69 koní) byl označený výrobním číslem P-41014. Tato kombinace odpovídá vůbec prvnímu kusu 356 s tímto pohonem, rebel a herec v jedné osobě ho získal v roce 1955 na motoristických závodech v Hollywoodu.

Jakkoli to zní neuvěřitelně, také osud tohoto auta byl po několik desetiletí neznámý. Hovořilo se o tom, že exemplář s šasí číslo 80126 se vyskytuje ve Francii, nikdo ale nikdy nepředložil jediný důkaz, že by tomu tak bylo. Přesto to nyní vypadá, že tahle verze o konci předchůdce Malého bastarda byla skutečná.

Mezi fanoušky Porsche se už v minulých týdnech začalo mluvit o tom, že Deanova 356 byla nalezena, to pravé pozdvižení ale teprve teď způsobil jistý Bernard Moix. Mezi skupinu fanoušků prvního Porsche poslal fotografii původních dokumentů a továrního certifikátu autenticity, které mají náležet oné slavné 356. Všechna viditelná data sedí, autor snímku pak dodává: „Kvůli vysoké poptávce posílám obrázek francouzských papírů Speedsteru #80126, které jsem obdržel. Koupen byl 15. května 2018,“ říká muž ze švýcarského Sionu.

Bernard tvrdí, že předchozí vlastník Porsche koupil za účelem renovace. Projekt se z neznámých příčin neuskutečnil, místo toho automobil dvě desítky let chátral ve stodole na francouzském venkově a 15. května převzal neznámý kupec. Podle dalších informací dosavadní majitel netušil, že jde o Deanovo Porsche, a tak se s ním nikdy takto nechlubil. Za kolik byl vůz prodán novému majiteli, který už si je vzácnosti vozu plně vědom, zdroje neuvádí.

Zní to senzačně, však kdyby se podařilo Deanovu 356 najít, šlo by minimálně o nález dekády - přebít by jej dokázal snad jen objev 550 Spyder, ve které tragicky zahynul. Otázkou je, zda se to skutečně stalo. O prodeji vozu hovoří i další zdroje z komunity a sám certifikát autenticity od Porsche je silný důkaz, ani ten ale není stoprocentní. Zfalšovat se dá všechno, zvláště pak identifikátory starších aut a budeme si muset počkat na další rešerši, aby byl tento nález potvrzen nebo vyvrácen.

Jen kvůli tomu ale nebuďme příliš skeptičtí. Loňský nález ztraceného Mustangu z filmu Bullitt v Mexiku byl zprvu též k nevíře, nakonec se ale ukázalo, že jde opravdu o jedno z nejslavnějších filmových aut. Můžeme si jen přát, aby v případě Deanova skvostu, opravdu úplně prvního exempláře svého druhu navíc s tak slavným majitelem stalo totéž...


Ve Francii objevili dekády ztracené Porsche Jamese Deana. Majitel prý netušil, co má - 1 - Porsche 356 Jamese Deana prodano ve Francii 01Ve Francii objevili dekády ztracené Porsche Jamese Deana. Majitel prý netušil, co má - 2 - Porsche 356 Jamese Deana prodano ve Francii 02Ve Francii objevili dekády ztracené Porsche Jamese Deana. Majitel prý netušil, co má - 3 - Porsche 356 Jamese Deana prodano ve Francii 03Ve Francii objevili dekády ztracené Porsche Jamese Deana. Majitel prý netušil, co má - 4 - Porsche 356 Jamese Deana prodano ve Francii 04Ve Francii objevili dekády ztracené Porsche Jamese Deana. Majitel prý netušil, co má - 5 - Porsche 356 Jamese Deana prodano ve Francii 05Ve Francii objevili dekády ztracené Porsche Jamese Deana. Majitel prý netušil, co má - 6 - Porsche 356 Jamese Deana prodano ve Francii 06Ve Francii objevili dekády ztracené Porsche Jamese Deana. Majitel prý netušil, co má - 7 - Porsche 356 Jamese Deana prodano ve Francii 07Ve Francii objevili dekády ztracené Porsche Jamese Deana. Majitel prý netušil, co má - 8 - Porsche 356 Jamese Deana prodano ve Francii 08Ve Francii objevili dekády ztracené Porsche Jamese Deana. Majitel prý netušil, co má - 9 - Porsche 356 Jamese Deana prodano ve Francii 09Ve Francii objevili dekády ztracené Porsche Jamese Deana. Majitel prý netušil, co má - 10 - Porsche 356 Jamese Deana prodano ve Francii 10Ve Francii objevili dekády ztracené Porsche Jamese Deana. Majitel prý netušil, co má - 11 - Porsche 356 Jamese Deana prodano ve Francii 11Ve Francii objevili dekády ztracené Porsche Jamese Deana. Majitel prý netušil, co má - 12 - Porsche 356 Jamese Deana prodano ve Francii 12
Papíry od Porsche 356 samotného Jamese Deana naznačují, že zvěsti o nálezu auta jsou pravdivé. Desítky let zapovězený automobil je s největší pravděpodobností ve Francii, bývalý majitel údajně netušil, co mu stojí ve stodole

Zdroj: Bernard Moix@Facebook

Mirek Mazal

Diskuze 2 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše