Ruský politik si nechal postavit monstrózní SUV s dieselem 16,0 z bojového vozidla

Kolosu z pera dnes už zesnulého ruského designéra, který se proslavil v časech SSSR, jsou klasická parkovací stání malá. Velkým SUV chtěl jezdit ruský politik, ale nakonec couvl.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Ruský politik si nechal postavit monstrózní SUV s dieselem 16,0 z bojového vozidla

9.10.2019 | Mirek Mazal

Ruský politik si nechal postavit monstrózní SUV s dieselem 16,0 z bojového vozidla

/

Kolosu z pera dnes už zesnulého ruského designéra, který se proslavil v časech SSSR, jsou klasická parkovací stání malá. Velkým SUV chtěl jezdit ruský politik, ale nakonec couvl.

Brzy uplyne měsíc od smrti populárního designéra unikátních sovětských a ruských aut. Výstřední stroje vytvářel Genadij Chainov celý svůj život, až po jeho nedávném skonu ve věku jen 59 let se ale dozvídáme o jeho dosud neznámém projektu ruského SUV s obřím motorem a tradičně futuristickým vzhledem výstředního autora.

Sportovně užitkový vůz zvaný Uran se zrodil v 90. letech minulého století. Pro pohon byl použit šestnáctilitrový dieselový šestiválec s přímým vstřikem a kapalinovým chlazením. Velkoobjemová pohonná jednotka UTD-20 původně patřila do bojového vozidla pěchoty, ale volnomyšlenkářský návrhář ji použil jako základní kámen svého návrhu SUV nadstandardní velikosti.

První skica monstra byla nakreslena v roce 1998, abnormální proporce zaujaly jednoho moskevského zájemce. První a poslední zákazník dodal finance a po dvanácti měsících od dokončení kresby začala konstrukce skutečného Uranu.

Základ neobvyklého automobilu tvoří prostorový rám svařený ze čtyř ocelových nosníků s obdélníkovým profilem. Těžký agregát dostal místo vepředu s napojením na převodovku ze ZILu-131. Dvojité lichoběžníky zajišťují nezávislé zavěšení všech obrovských kol. Mezi postranními prvky rámu jsou dvě 120litrové palivové nádrže. Odpružení pracuje s pneumatickými polštáři z autobusu značky LiAZ (jde o ruský LiAZ, nikoli český LIAZ).

Na přelomu tisíciletí začala stavba karoserie z ocelové klece s navěšenými sklolaminátovými panely. Následné neshody s pronajímatelem dílny nutily automechaniky odtáhnout nedokončené auto mimo základnu do míst nedaleko Petrohradu. Tam byla kabina dokončena a začaly práce na luxusně vyhlížejícím čtyřmístném interiéru, který navrhl nejstarší syn designéra.

Zakázka byla hotová mezi léty 2003 až 2004, auto ale objednatel nikdy nepoužil. Byl jím totiž ruský politik, který byl v mezičase zvolen do Státní dumy a upozorňovat na sebe nepřehlédnutelným automobilem se od chvíle objednání vozu stalo i v Rusku společensky nepřijatelným. Extravagantní dílo tak stálo téměř 10 let stranou, než jej za své převzal jiný majitel, kterému patří dodnes. Jestli s ním jezdí, zdroje neuvádí, ale pokud ano, těžko si toho někdo na silnici nevšimne.


Ruský politik si nechal postavit monstrózní SUV s dieselem 16,0 z bojového vozidla - 1 - Uran protoyp SUV z Ruska foto 01Ruský politik si nechal postavit monstrózní SUV s dieselem 16,0 z bojového vozidla - 2 - Uran protoyp SUV z Ruska foto 02Ruský politik si nechal postavit monstrózní SUV s dieselem 16,0 z bojového vozidla - 3 - Uran protoyp SUV z Ruska foto 03Ruský politik si nechal postavit monstrózní SUV s dieselem 16,0 z bojového vozidla - 4 - Uran protoyp SUV z Ruska foto 04Ruský politik si nechal postavit monstrózní SUV s dieselem 16,0 z bojového vozidla - 5 - Uran protoyp SUV z Ruska foto 09Ruský politik si nechal postavit monstrózní SUV s dieselem 16,0 z bojového vozidla - 6 - Uran SUV diesel 16 litru fascinace 01Ruský politik si nechal postavit monstrózní SUV s dieselem 16,0 z bojového vozidla - 7 - Uran protoyp SUV z Ruska foto 05Ruský politik si nechal postavit monstrózní SUV s dieselem 16,0 z bojového vozidla - 8 - Uran protoyp SUV z Ruska foto 06Ruský politik si nechal postavit monstrózní SUV s dieselem 16,0 z bojového vozidla - 9 - Uran protoyp SUV z Ruska foto 07Ruský politik si nechal postavit monstrózní SUV s dieselem 16,0 z bojového vozidla - 10 - Uran protoyp SUV z Ruska foto 08
SUV zvané Uran nezapře ruské kořeny, je to monstrum svého druhu

Zdroj: RC Forum

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše