Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa

Člověk by čekal, že muž vlastnící celou kolekci nejlepších aut světa musí být veřejně známou persónou. Nemusí, o Samu Lim jste asi nikdy neslyšeli.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa

27.11.2018 | Petr Prokopec

Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Člověk by čekal, že muž vlastnící celou kolekci nejlepších aut světa musí být veřejně známou persónou. Nemusí, o Samu Lim jste asi nikdy neslyšeli.

Samathur Li Kin-Kan řečený spíše Sam Li je u nás prakticky neznámým člověkem. A část Asie se o něm dozvěděla před několika málo lety snad jen v souvislosti rozvodem s jeho tehdejší manželkou Florence Tsang Chiu-wing. Šlo o totiž nejdražší takový počin v asijských dějinách, který jej přišel na 20 procent majetku, tedy na 1,2 miliardy hongkongských dolarů (cca 3,51 miliardy korun). Sam Li je ale naštěstí jedním ze sedmi dětí miliardáře Sammy Tak Leeho, který vlastní rozsáhlé realitní impérium a jehož jmění se odhaduje na 3,8 miliardy dolarů, tedy asi 87 miliard Kč. Na pracovní úřad tedy zamířit nemusel, místo toho mohl dále rozšiřovat svou působivou automobilovou sbírku.

Svými klenoty se Sam Li postaral o pozornost zejména před začátkem letošních letních prázdnin, kdy si pronajal okruh Yas Marina v Abú Zabí. Tedy přesně tu trať, kde se o víkendu jel poslední závod F1 tohoto roku a kde zvítězil Lewis Hamilton. Ten si na konto připsal již jednapadesátou výhru za posledních pět let, což znamená, že v turbohybridní éře čítající rovnou stovku Grand Prix opanoval přes polovinu závodů. Ne nadarmo se tedy letos znovu stal mistrem světa a v počtu titulů ztrácí už jen na Michaela Schumachera.

Zpět ale k Samovi Li, který namísto hybridních monopostů vypustil na trať trojici svých černých vozů s logem Bugatti. Konkrétně pak jde o Chiron, Veyron SS a EB 110 SS. První zmíněný model se přitom chlubí zakázkovou celokarbonovou karoserií, stran toho však má hongkongský miliardář žijící v Londýně rovněž pochromované provedení. Tím sice jeho sbírka vozů z Molsheimu končí, rozhodně však nejde o kompletní kolekci - na její pokrytí bychom potřebovali opravdu velký prostor.

Soustředit se tedy budeme jen na ty nejzajímavější kousky, třebaže i v takovém případě vás čeká dlouhé čtení. Ferrari zastupují modely 250 GTO, F40, F50 či Enzo. V kolekcí výročních vozů z Maranella mu tak chybí jen 288 GTO, což kompenzuje hned dvěma kusy LaFerrari. A k těm přihazuje ještě otevřené provedení Aperta, stejně jako okruhovou verzi FXX K.

Od Scuderie se můžeme přesunout k modrému oválu, konkrétně k Fordu GT. Ten vznikl pouze v 500 kusech, pan Li jich má hned pět - každý v jiné barvě. Pokud si vezmeme, jaké obstrukce automobilka dělala při výběru majitelů, pak je v tomto případě více než patrné, že spíše než na loajalitu značce dala na finance. I když je pravda, že Fordu je miliardář vcelku věrný. Vlastní dva exempláře předchozí generace, stejně jako originální GT40.

Pokračujeme dále, nyní zavítáme k Porsche a McLarenu. V Zuffenhausenu si Sam Li pořídil rovnou dva kusy 918 Spyder, stejně jako o trochu méně výjimečné 911R či 911 GT2 RS. Britové mu pro změnu dodali P1, světoznámou „Svatou trojici“ tedy v garážích má. A to dokonce hned dvakrát, i hybridní kupé McLarenu koupil ve dvou kusech. Stejně jako původní F1. Stran toho je jedním z čekatelů na moderní interpretaci zvanou Speedtail.

Lamborghini by v této společnosti mohlo působit pomalu jako chudý příbuzný, nicméně Aventador prošel modifikacemi firmy Liberty Walk, zatímco Huracán pořídil miliardář v závodní specifikaci. A to rovnou čtyřikrát. Nicméně vše bledne oproti „Svatému grálu“, jenž jsme si nechali na konec. Pan Li je majitelem nejdražšího nového auta světa, tedy Rolls-Royce Sweptail. Za ten zaplatil neskutečných 13 milionů dolarů (296,52 mil. Kč).

Kromě všeho zmíněného Sam Li vlastní také závodní tým Veloqx. Ten před několika lety spolupracoval i s britskou divizí Audi a podíval se i na 24 hodin Le Mans, kde dojel druhý. Nicméně s rokem 2009 kooperace skončila. Od té doby stáj se třemi speciály Porsche jezdí „pouze“ v American Le Mans Series.


Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 1 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 01Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 2 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 02Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 3 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 03Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 4 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 04Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 5 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 05Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 6 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 06Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 7 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 07Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 8 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 08Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 9 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 09
Sam Li se naposledy pochlubil hlavně sbírkou tří černých Bugatti

Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 10 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 10Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 11 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 11Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 12 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 12Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 13 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 13Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 14 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 14Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 15 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 15Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 16 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 16Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 17 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 17Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 18 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 18Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 19 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 19Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 20 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 20Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 21 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 21Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 22 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 22Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 23 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 23Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 24 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 24Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 25 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 25Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 26 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 26Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 27 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 27Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 28 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 28Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 29 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 29Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 30 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 30
Jeho kompletní kolekce je ale daleko rozsáhlejší

Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 31 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 31Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 32 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 32Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 33 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 33
Svatým grálem je Rolls-Royce Sweptail, nejdražší nové auto světa

Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 34 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 34Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 35 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 35Sbírka aut skoro neznámého miliardáře bere dech, čítá i nejdražší nový vůz světa - 36 - Sam Li Car Collection 2018 prvni sada 36
Mimo to je hongkongský miliardář také majitelem závodního týmu Veloqx, se kterým dokonce před lety skončil druhý v 24 hodin Le Mans

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše