Škoda Yeti RS s 500 k už jezdí, na okruhu vážně drtí vše: video

Jedna z nejodvážnějších přestaveb škodovek vůbec dospěla zdárného konce. Podívejte se, jak Yeti s 2,5 TFSI terorizuje okruh Snetterton.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Škoda Yeti RS s 500 k už jezdí, na okruhu vážně drtí vše: video

22.4.2015 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Škoda Yeti RS s 500 k už jezdí, na okruhu vážně drtí vše: video

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jedna z nejodvážnějších přestaveb škodovek vůbec dospěla zdárného konce. Podívejte se, jak Yeti s 2,5 TFSI terorizuje okruh Snetterton.

Tip: Škoda Yeti RS dále řádí na okruzích, takhle svačí sporťáky a ničí další RS od Škody.

Včera jsme vás informovali o tom, jak udělat ze staré škodovky superdrahé Porsche. Není to jednoduchá ani levná přestavba, nakonec vám ale stačí starý Rapid, trocha dílů od Banhamu a pak už jen větší dávka zručnosti, shánčlivosti a trpělivosti. Na konci stojí Porsche Jamese Deana s... motorem z Favoritu, nanejvýš. I tak náročná věc se zajímavým výsledkem, ve srovnání s přestavbou Richarda Foxe, o které jsme vás zpravili dříve, je to ale laciná brnkačka s nudným koncem.

Tento šílený Brit se, okouzlen Škodou Yeti 2,0 TDI, vydal na dlouhou cestu od vlastnictví Yeti 1,8 TSI 4x4 přes její úpravu na odlehčenou verzi s výkonem 330 koní až po stavbu velmi lehkého stroje (nakonec 1 350 kg s plnou nádrží), který v hávu skoro tuctového „yeťáka” skrývá techniku Audi TT-RS vyšopnovanou na výkon přes 500 koní. Někteří by možná ani nevěřili, že je něco takového možné, nebýt rozsáhlé dokumentace mapující celý několikaletý vývoj.


Škoda Yeti RS s 500 k už jezdí, na okruhu vážně drtí vše: video - 1 - Skoda Yeti RS project dokoncena 03Škoda Yeti RS s 500 k už jezdí, na okruhu vážně drtí vše: video - 2 - Skoda Yeti RS project dokoncena 03aŠkoda Yeti RS s 500 k už jezdí, na okruhu vážně drtí vše: video - 3 - Skoda Yeti RS project dokoncena 03bŠkoda Yeti RS s 500 k už jezdí, na okruhu vážně drtí vše: video - 4 - Skoda Yeti RS project dokoncena 03cŠkoda Yeti RS s 500 k už jezdí, na okruhu vážně drtí vše: video - 5 - Skoda Yeti RS project dokoncena 03dŠkoda Yeti RS s 500 k už jezdí, na okruhu vážně drtí vše: video - 6 - Skoda Yeti RS project dokoncena 03eŠkoda Yeti RS s 500 k už jezdí, na okruhu vážně drtí vše: video - 7 - Skoda Yeti RS project dokoncena 04Škoda Yeti RS s 500 k už jezdí, na okruhu vážně drtí vše: video - 8 - Skoda Yeti RS project dokoncena 05
Dokončený Yeti RS s motorem 2,5 TFSI nakonec váží něco málo přes 1 350 kg se všemi náplněmi

Pokud si vzpomínáte, tento košatý příběh končil tím, že Richard auto sestavil, nastartoval, potřeboval ale ještě čas na jízdní zkoušky a finální doladění. K tomu již došlo a po menších potížích zejména s elektronikou je auto plně připraveno šokovat jiné návštěvníky britských okruhů tím, co dovede. A dovede toho opravdu hodně.

Jak jsme již zmínili, finální hmotnost se pohybuje přibližně o 50 kg výše, než Richard původně chtěl - okolo 1 300 kg bez náplní a 1 350 kg v „plné polní”. I tak jde o úctyhodné odlehčení, uvážíme-li původní hmotnost vozu, instalovaný těžší motor 2,5 TFSI a v neposlední řadě jeho výkon, který by po konečném doladění měl činit více než 510 koní. To je na kompaktní české SUV neskutečná kombinace parametrů.

První dojmy samotného majitele hovořily o šílené dynamice a bolesti za krkem přetrvávající po jízdě, čemuž lze dost dobře věřit. Richard říká, že takto výrazně přepracované auto by nedoporučil na každodenní ježdění, jako okruhová hračka se schopností na okruh dojet po vlastní ose se ale jeví být ideální. V akci jinak prý funguje, jako by takto vyjelo z fabriky - podobně jako u TT RS ve srovnání s 1,8 TSI více bojuje s nedotáčivostí, schopnější Haldex s novým řídícím software to ale dokáže dobře potlačovat. Problémy jsou pouze se synchronizací nižších převodových stupňů, což ale není problém tohoto vozu, ale TT RS obecně. A pochopitelně daný také „nadužíváním” synchronů špatnou prací s meziplyny.

Škoda Yeti RS s 500 k už jezdí, na okruhu vážně drtí vše: video - 9 - Skoda Yeti RS project dokoncena 01Škoda Yeti RS s 500 k už jezdí, na okruhu vážně drtí vše: video - 10 - Skoda Yeti RS project dokoncena 02Škoda Yeti RS s 500 k už jezdí, na okruhu vážně drtí vše: video - 11 - Skoda Yeti RS project dokoncena 07Škoda Yeti RS s 500 k už jezdí, na okruhu vážně drtí vše: video - 12 - Skoda Yeti RS project dokoncena 06
Výsledkem je, že tohle jsou rázem srovnatelná auta...

Nebudeme vás dále zatěžovat řečmi, podívejte se na přiložené video z okruhu Snetterton, kde Richard vůz poprvé použil v ostré akci. Jeho dynamika je neuvěřitelná a přes převážně vcelku jemnou jízdu se statisty jeví být i mnohé respektované stroje. Pro referenci Richard změřil síly i se svým přítelem sedlajícím Nissan Skyline GT-R R32 s výkonem až 550 koní. Uvidíte, že to jediné bylo s to s tímto Yetim vést vyrovnanou partii.

Ještě jednou klobouk dolů před tímto strojem - jeho povaha není fascinující jen na papíře, ale i v ostré akci...

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.