500koňová Škoda Yeti RS znovu řádí na okruhu: sporťáky svačí, další RS ničí

(videa) Tohle auto nás fascinuje, je to dokonalý spáč. Podívejte se, jak si podává i vozy jako BMW M3.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

500koňová Škoda Yeti RS znovu řádí na okruhu: sporťáky svačí, další RS ničí

30.4.2015 | Petr Miler | 10 příspěvků

500koňová Škoda Yeti RS znovu řádí na okruhu: sporťáky svačí, další RS ničí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(videa) Tohle auto nás fascinuje, je to dokonalý spáč. Podívejte se, jak si podává i vozy jako BMW M3.

Sleeper neboli spáč je označení pro auto, které se zdá být andělem, ve svém těle ale skrývá ďábla. Může se to zdát být trochu dětinskou hrou, pokud vás ale život ještě nepřestal úplně bavit, musíte uznat, že překvapovat hrdé piloty výkonných strojů prestižních značek tím, že je začnete prohánět nenápadným autem pro řidičské „losery”, má něco do sebe. Občas vám nějaké takové auto ukážeme, třeba VW Golf IV s 407 koňmi nebo starou Corollu se silným turbowankelem, málokteré z nich se ale dokáže vyrovnat dílu české provenience, o kterém jsme se na našich stránkách už dvakrát zmínili.

Jde o Škodu Yeti Brita Richarda Foxe, který několik let ladil sériovou verzi 1,8 TSI 4x4, aby nakonec zjistil, že nejlepší bude z tovární techniky ponechat jen karoserii a část dalších dílů a jinak z auta udělat něco docela jiného. Tak vznikla Škoda Yeti RS, pětisetkoňová bestie s motorem Audi TT RS, která je nejen extrémně výkonná, ale i extrémně odlehčená. S poměrem více jak 500 koní na 1 300 kg hmotnosti atakuje svými parametry hájemství těch nejlepších supersportů a přitom... vypadá jako skoro obyčejný Yeti. Podceňte jej a domů půjdete s brekem.


500koňová Škoda Yeti RS znovu řádí na okruhu: sporťáky svačí, další RS ničí - 1 - Skoda Yeti RS project Castle Combe 01500koňová Škoda Yeti RS znovu řádí na okruhu: sporťáky svačí, další RS ničí - 2 - Skoda Yeti RS project Castle Combe 02500koňová Škoda Yeti RS znovu řádí na okruhu: sporťáky svačí, další RS ničí - 3 - Skoda Yeti RS project Castle Combe 03500koňová Škoda Yeti RS znovu řádí na okruhu: sporťáky svačí, další RS ničí - 4 - Skoda Yeti RS project Castle Combe 04500koňová Škoda Yeti RS znovu řádí na okruhu: sporťáky svačí, další RS ničí - 5 - Skoda Yeti RS project Castle Combe 05500koňová Škoda Yeti RS znovu řádí na okruhu: sporťáky svačí, další RS ničí - 6 - Skoda Yeti RS project Castle Combe 06
Škoda Yeti RS na okruzích září, s jejími parametry ani není divu

Mohlo se zdát, že takové auto přece nemůže fungovat, že to je podomácku vyrobená stavba, navíc na základech vysokého SUV, byť ne nejvyššího. Jenže tohle auto funguje a pro ty, co pochybovali, Richard hned po sestavení vozu natočil video z akce na okruhu Snetterton, na kterém je vidět, že vozu se vyrovná leda silně upravený Nissan Skyline GT-R. Jinak tohle monstrum drtí vše, co se mu připlete pod kola.

Dnes pro vás máme tři, vlastně čtyři videa z okruhu Castle Combe, na kterém si Yeti RS můžete prohlédnout v ostré akci znovu. Richard jej tentokrát už moc nešetří a rozdává se si to se vším, co se v Castle Combe sešlo. A že po britských okruzích nejezdí žádný automobilový odpad - jedná se vesměs o výkonné sériovky, značně upravené silniční vozy nebo i závodní speciály minulých let. Co z nich stačí Škodě Yeti RS? Nic.

500koňová Škoda Yeti RS znovu řádí na okruhu: sporťáky svačí, další RS ničí - 7 - Skoda Yeti RS project dokoncena 03500koňová Škoda Yeti RS znovu řádí na okruhu: sporťáky svačí, další RS ničí - 8 - Skoda Yeti RS project dokoncena 03a500koňová Škoda Yeti RS znovu řádí na okruhu: sporťáky svačí, další RS ničí - 9 - Skoda Yeti RS project dokoncena 03b500koňová Škoda Yeti RS znovu řádí na okruhu: sporťáky svačí, další RS ničí - 10 - Skoda Yeti RS project dokoncena 03c500koňová Škoda Yeti RS znovu řádí na okruhu: sporťáky svačí, další RS ničí - 11 - Skoda Yeti RS project dokoncena 03d500koňová Škoda Yeti RS znovu řádí na okruhu: sporťáky svačí, další RS ničí - 12 - Skoda Yeti RS project dokoncena 03e500koňová Škoda Yeti RS znovu řádí na okruhu: sporťáky svačí, další RS ničí - 13 - Skoda Yeti RS project dokoncena 04
Tohle auto má vážně pod kapotou motor 2,5 TFSI od Audi. A ještě zdaleka ne sériový...

Na videích můžete vidět i auta jako BMW M3 nebo jednu z výkonnějších verzí Lanceru Evo, ani tyto respektované stroje ale na vypiplaného českého horala prostě nemají. A nejde jen o to - až na naprosté výjimky mu nejsou s to prakticky vůbec konkurovat. Zejména výkonová resp. dynamická převaha při akceleraci je ohromná a Yeti RS je schopen i kolem velmi výkonných aut doslova proletět.

Zajímavý je také pohled na část okruhového dne, kdy po Castle Combe jezdily především vozy klubu britských škodováků. Z něj bude možná „běžnému smrtelníkovi” jasnější, jak moc je Yeti RS rychlý. I takové Octavie RS, natož pak Fabie RS jsou vedle něj naprostí statisté a hodně napoví i pohled ze Škody Fabia RS první generace. Vedle té se Yeti s motorem 2,5 TFSI i za maximálního zrychlení prožene takovým způsobem, že je snad i možné jej přehlédnout.

Podívejte se na to sami, věřte, že ani tentokrát nebudete litovat...

Videa z okruhového setkání převážně s vesměs výkonnými stroji

Video z okruhového setkání s dalšími škodovkami

Pohled na Škodu Yeti RS ze Škody Fabia RS první generace

Petr Miler

Diskuze 10 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.