Home > Rubriky a sekce > Fascinace a historie > Článek
V Černobylu stále stojí auta opuštěná v roce 1986, rozpadají se na atomy
8.6.2019 | Petr Prokopec
Tragické události roku 1986 donutily lidi v Černobylu a okolí náhle vše opustit a na místě nechali prakticky vše, co jim patřilo. Auta nebyla výjimkou a stejně jako vše ostatní jsou na místě dodnes.
Na letošní rok připadá 33. výročí výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu. Tuto smutnou událost se rozhodla v pětidílné televizní minisérii zdokumentovat stanice HBO, a jak se zdá, netrefila jen střed terče, ale rovnou ho celý rozmetala. Prakticky žádný jiný seriál se totiž nedočkal tak pozitivního přijetí, a to dokonce i v Rusku (jakkoliv vláda tvrdí, že ve skutečnosti to tak nebylo a dokonce připravuje vlastní verzi, dle které vše způsobila sabotáž agenta CIA). Do kteréhokoliv žebříčku tak nyní nahlédnete, tam drží první příčku.
Není ale nakonec překvapivé, že se pětidílné sérii dostalo takového uznání. Dramatičnost celého příběhu psal sám život a scénárista Craig Mazan uvedl, že se snažil držet reality tak moc, jak jen to bylo možné. A jakkoliv třeba postava jaderné fyzičky Ulany Khomyukové je zcela fiktivní, podle herečky Emily Watson do ní byla promítnuta obětavá a nebezpečná práce mnoha vědců, kteří se snažili situaci pochopit a vyřešit. Stejně jako ale sledujeme úsilí mnoha lidí odvrátit pomalu až biblickou katastrofu, tak jsou zobrazeny i zastírací manévry vlády.
V tomto ohledu stačí jen vzpomenout, jak o neštěstí informovala Československá televize. K výbuchu čtvrtého reaktoru elektrárny Vladimíra Iljiče Lenina totiž došlo 26. dubna 1986 v 1 hodinu a 23 minut po půlnoci (na konkrétní čas odkazuje název prvního dílu minisérie). Teprve třetí den však ČTK přijala zprávu z Moskvy, že na Ukrajině došlo k havárii. Při té ovšem měli zemřít pouze dva lidé, míra samotného neštěstí byla bagatelizována a vše uzavřela informace, že radiační situace je stabilizovaná.
O den později se již Sověti chlubí tím, kterak radiace začíná klesat. V okolí elektrárny sice ještě není v normálu, ovšem životní prostředí nemělo být nikterak zasaženo a pitná voda není znečištěna. Vyloženě lživé jsou přitom dle sovětské televize informace zahraničních zpravodajských agentur, dle nichž při neštěstí měly zemřít tisíce lidí. Místo toho rudá hvězda stále připouští jen dva mrtvé a necelých 200 zraněných, z nichž čtvrtina byla po prohlídce ihned propuštěna.
Na svátek práce, tedy 1. května 1986, média mlčí, respektive se věnují oslavám. Následujícího dne znovu zmiňují dezinformace zahraničních zpravodajských prostředků, 3. května pak daleko větší prostor dostává sjezd Komunistů v Hamburku. O den později pak Sověti sice děkují světu za nabídku humanitární pomoci, ovšem dodávají, že vše zvládnou sami. A dokládají to záběry z vrtulníku, na kterých je jasně patrné, že prakticky nic kromě čtvrtého bloku není poškozené.
To by nejspíše pro vykreslení situace, kterak se Sověti snažili největší jadernou havárii historie ututlat, stačí. Tyto informace přitom nemířily jen na území Československa, lží se dostalo i místnímu obyvatelstvu. To sice bylo evakuováno, ovšem ve spoustě případů již bylo pozdě. Navíc komunisté lidem z blízkého městečka Pripjať sdělili, že po pár dnech se opět vrátí do svých domovů. Proto se nikdo nezatěžoval nějakým zběsilým balením.
Pripjať díky tomu dnes vypadá jako město duchů, kde přes noc jako mávnutím kouzelného proutku všichni zmizeli. A co více, od té doby nikdo s ničím ani nepohnul. Ukrajina přitom na místo pořádá turistické výpravy, pročež si místo můžeme snadněji přiblížit za pomoci fotografií. Ty dokumentují nejen situaci v Černobylu a okolí jako takovou, ale soustředí se hlavně na auta, která tam byla opuštěna stejně jako všechno ostatní. Dnes se rozpadají doslova na atomy a je docela dobře možné, že než se na místo budou moci vrátit lidé, kteří tu kdysi bydleli, z dobových aut nezůstane už vůbec nic.
Závěrem dodejme, že jakkoliv Sověti dobře věděli o rozsahu problému, kvůli nedostatku elektřiny v zemi nechali elektrárnu dále v provozu. Až do roku 1988 tak kupříkladu pokračovaly práce na pátém a šestém bloku, ten druhý byl pro změnu odstaven po požáru v roce 1991, zatímco první ukončil provoz v roce 1996 a třetí byl odstaven v roce 2000. Elektrárna však díky napojení na síť stále slouží jako rozvodný uzel.














Černobyl, respektive blízký Pripjať, dnes vypadá jako město duchů. Auta všeho druhu opuštěná v roce 1986 jsou po 33 letech na stejných místech, v naprostém rozkladu
Zdroj: Auto.Mail.ru
Bleskovky
Holku z Kelly Family, nebo sexbombu v bikinách? Srovnání BMW M5 s nepřiznanou novou „Alpinou B5” dává jasnou odpověď
25.6.2026
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
Nejnovější články
Koncern VW se dál rozpadá. Přišel o kontrolu nad velkou dceřinou firmou a šetří, jde se dá. Lidé to brzy poznají i na služebních autech
před 5 hodinami
Místo příkazů a zákazů plíživé nařizování přes „poslušné”: Nový plán EU vnutí elektrická auta i těm, kteří je ani trochu nechtějí
před 6 hodinami
Uprchlý šéf Nissanu zareagoval na touhu akcionářů po jeho návratu do vedení. Je to jen projev zdravého rozumu, říká
před 8 hodinami
Hyundai odhalilo novou Elantru a sál ztichl. Je sotva rozpoznatelná jako Hyundai, uvnitř připomíná Škodu, na zádech si nese svůj kříž
před 9 hodinami
Nové BMW X5 bude daleko nejtěžší bavorák všech dob, absurdní hmotnost provalila nenápadná zpráva o recyklaci
před 11 hodinami
Živá témata na fóru
- BMW Divize 06.27. 11:30 - pavproch
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.26. 15:36 - řidičBOB
- Banky, peníze, finance, investice... 06.26. 15:16 - pavproch
- Letní 225(př) + 255(z) 18-19" - které? 06.26. 13:54 - pavproch
- Policejní kontroly a měření 06.26. 13:53 - řidičBOB
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.26. 11:35 - Brus
- Fiat a vše kolem nich 06.26. 10:56 - pavproch
- e89 el. steering - přeprogramování ??? 06.25. 12:12 - pavproch
