VW ještě před 14 léty postavil Golf s motorem, ze kterého dnes EU jímá hrůza

V dobách, kdy elektřina a downsizing ve světě aut znamenaly asi tolik jako montérky ve světě módy, vzniklo tohle. Kompakt s obřím motorem místo zadních sedadel s karoserií širší o 16 centimetrů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

VW ještě před 14 léty postavil Golf s motorem, ze kterého dnes EU jímá hrůza

23.5.2021 | Petr Prokopec

VW ještě před 14 léty postavil Golf s motorem, ze kterého dnes EU jímá hrůza

/

Foto: Volkswagen

V dobách, kdy elektřina a downsizing ve světě aut znamenaly asi tolik jako montérky ve světě módy, vzniklo tohle. Kompakt s obřím motorem místo zadních sedadel s karoserií širší o 16 centimetrů.

V těchto dnech je možná těžké věřit, že Volkswagen někdy dělal také něco jiného než horoval za rozmach elektrických aut. Ať už se ovšem na jeho současné snahy díváte jakkoli, VW se činil i v jiných směrech. A některé snad nemohou být nemilé ani těm nejzarputilejším odpůrcům německého gigantu. V roce 2007 totiž automobilka dokázala, že se v podbřišku jejích inženýrů skrývají minimálně medicinbaly - právě tehdy vznikl koncept Golfu GTI W12.

Ano, čtete skutečně správně, Volkswagen se ještě před 14 léty lety nezabýval jen elektromotory motory a hybridními tříválci. Místo toho osadil Golf šestilitrovým přeplňovaným dvanáctiválcem z Bentley, který s pomocí turbodmychadel produkoval 650 koní v 6 000 otáčkách a 750 Nm točivého momentu při 4 500 ot./min, ze kterého by dnes někoho v Bruselu trefil šlak. Veškerý výkon mířil na zadní nápravu převzatou z Lamborghini Gallardo a aby toho nebylo málo, pohonnou jednotku usazenou uprostřed držel hliníkový rám vyjmutý z Audi R8.

S tímto potenciálem asi nepřekvapí, že stovku Golf GTI W12 pokořil již za 3,7 sekundy a maximálně se rozjel na 325 km/h. Nicméně při pohledu na výkon, který byl navíc spárován s hmotností nižší než 1 500 kg, se možná nezdá být dynamika až tak excelentní. Důvod tkví v pohonu jediné osy a také v omezení výkonu na první dva převodové stupně šestirychlostního automatu na 60 procent. Plných 650 koní tedy bylo přeneseno na silnici až od trojky, kdy bylo navíc možné točit až 7 500 ot./min.

V souladu s objemnou pohonnou jednotkou a jejím umístěním musel Volkswagen logicky přistoupit k řadě modifikací karoserie a interiéru. My se zprvu zaměříme na exteriér, jehož šířka ve srovnání s produkční verzí narostla o 160 milimetrů na 1,88 metru. Kromě toho pak byla snížena výška o 70 milimetrů na 1,42 m. Veškeré komponenty kromě přední kapoty a zadních světel jsou proto nové a povětšinou vyrobené z plastu či karbonu.

Zvláštní pozornost si zaslouží střecha, která na první pohled vypadá naprosto standardně. Na ten druhý však zjistíte, že se od středového sloupku snižuje a jakoby zaplouvá směrem do zadního víka zavazadelníku. Vytvořena tak byl nejen přítlačný spoiler, ale zároveň přívody vzduchu v koncových sloupcích, které zásobovaly pohonnou jednotku. Po stranách pak měly aerodynamiku na starosti kapsy v bočních prazích.

Kromě toho dostal koncept 19palcová kola v designu Detroit, která reflektovala tehdy standardní design kol GTI. Byla však na zakázku vyrobená, přičemž paprsky na každé straně mířily lehce po směru jízdy, a napomáhají tak dalším aerodynamickým prvkům. Samotný střed ráfků by pak zasazen hlouběji do kola než jeho límec. Důvodem byl ten fakt, že vpředu kola obouvala pneumatiky o rozměru 235 milimetrů, vzadu pak dokonce o rozměru 295 mm.

Interiér již za karoserií lehce zaostával, neboť si zde našla místo pouze nová skořepinová sedadla a volant. Povšimnout si pak můžeme ještě přepracovaného středu palubní desky, kde se objevila tlačítka inspirovaná letectvím. Ta měla kupříkladu deaktivovat stabilizaci, nicméně funkční nejsou. Zcela zapomenout pak můžete na klimatizaci či stahování oken, neboť dveře byly v rámci odlehčování zbaveny veškeré výplně.

Zcela logicky dostala padáka také zadní lavice, na jejíž místo se nastěhoval v úvodu zmiňovaný dvanáctiválcový motor. Jeho rozlet přitom krotí přední brzdy převzaté z Audi RS4, zatímco ty zadní dorazily společně s nápravou ze zmíněného Lamba. Je pozoruhodné, že Volkswagenu veškeré modifikace zabraly pouhých osm týdnů, ač byl vůz - jak můžete spatřit níže - plné funkční. Karoserii mimochodem navrhl Marc Lichte, který dnes šéfuje designu Audi.

Asi málokoho překvapí, že Volkswagen nikdy nepřikročil k sériové výrobě a dnes si GTI W12 můžete prohlédnout jen v muzeu. Mohutná karoserie vozu však inspirovala několik tuningových firem, které následně danou modifikaci nabízely pro pátou generaci standardního Volkswagenu Golf. Bez motoru W12 to ale pochopitelně nikdy nebylo to pravé ořechové.


VW ještě před 14 léty postavil Golf s motorem, ze kterého dnes EU jímá hrůza - 1 - VW Golf GTI W12 Concept 01VW ještě před 14 léty postavil Golf s motorem, ze kterého dnes EU jímá hrůza - 2 - VW Golf GTI W12 Concept 02VW ještě před 14 léty postavil Golf s motorem, ze kterého dnes EU jímá hrůza - 3 - VW Golf GTI W12 Concept 03VW ještě před 14 léty postavil Golf s motorem, ze kterého dnes EU jímá hrůza - 4 - VW Golf GTI W12 Concept 04VW ještě před 14 léty postavil Golf s motorem, ze kterého dnes EU jímá hrůza - 5 - VW Golf GTI W12 Concept 06VW ještě před 14 léty postavil Golf s motorem, ze kterého dnes EU jímá hrůza - 6 - VW Golf GTI W12 Concept 07VW ještě před 14 léty postavil Golf s motorem, ze kterého dnes EU jímá hrůza - 7 - VW Golf GTI W12 Concept 08VW ještě před 14 léty postavil Golf s motorem, ze kterého dnes EU jímá hrůza - 8 - VW Golf GTI W12 Concept 09VW ještě před 14 léty postavil Golf s motorem, ze kterého dnes EU jímá hrůza - 9 - VW Golf GTI W12 Concept 10VW ještě před 14 léty postavil Golf s motorem, ze kterého dnes EU jímá hrůza - 10 - VW Golf GTI W12 Concept 11VW ještě před 14 léty postavil Golf s motorem, ze kterého dnes EU jímá hrůza - 11 - VW Golf GTI W12 Concept 12VW ještě před 14 léty postavil Golf s motorem, ze kterého dnes EU jímá hrůza - 12 - VW Golf GTI W12 Concept 13VW ještě před 14 léty postavil Golf s motorem, ze kterého dnes EU jímá hrůza - 13 - VW Golf GTI W12 Concept 14VW ještě před 14 léty postavil Golf s motorem, ze kterého dnes EU jímá hrůza - 14 - VW Golf GTI W12 Concept 15VW ještě před 14 léty postavil Golf s motorem, ze kterého dnes EU jímá hrůza - 15 - VW Golf GTI W12 Concept 16VW ještě před 14 léty postavil Golf s motorem, ze kterého dnes EU jímá hrůza - 16 - VW Golf GTI W12 Concept 17
Koncept Golfu GTI W12 dostal do vínku šestilitrový přeplňovaný dvanáctiválec z Bentley, který byl vyladěn na 650 koní. Stovku tak hatchback s rozšířenou a sníženou karoserií zvládnul za 3,7 sekundy -byl plně funkční. Dnes by VW takovou věc nepostavil ani z legrace, horuje za jiné stroje. Foto: Volkswagen

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše