Youtuber našel v opuštěném objektu rozsáhlou sbírku cenných aut, nikdo se k nim zjevně nehlásí léta

Je to na jednu stranu fascinující, na tu druhou poněkud smutný objev. Je skoro k nevíře, že někdo tolik cenných aut ponechal na pospas svému osudu, právě to se ovšem postaralo o jejich často mizerný stav.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Youtuber našel v opuštěném objektu rozsáhlou sbírku cenných aut, nikdo se k nim zjevně nehlásí léta

29.12.2021 | Petr Prokopec

Youtuber našel v opuštěném objektu rozsáhlou sbírku cenných aut, nikdo se k nim zjevně nehlásí léta

/

Foto: Porsche

Je to na jednu stranu fascinující, na tu druhou poněkud smutný objev. Je skoro k nevíře, že někdo tolik cenných aut ponechal na pospas svému osudu, právě to se ovšem postaralo o jejich často mizerný stav.

S nálezy opuštěných aut v garážích, stodolách a dalších objektech se v posledních letech roztrhl pytel, ne vždy ale byly tím, čím se zdály být. Takto ukryté vozy měly obvykle svého jasného majitele, který jim po většinu času zajistil alespoň minimální péči či ochranu. I když tedy v mnoha případech nebyl stav na první pohled zrovna dechberoucí, často stačilo některé exempláře jen umýt, dodat jim baterii a palivo, a rázem jste mohli zamířit na silnici s obstojným veteránem. Dnes si ale ukážeme nález skutečně opuštěných aut.

Za objevem stojí britský youtuber IMSTOKZE, který si přesnější informace o místě výskytu těchto vozů nechal pro sebe. To je pochopitelné, neboť být na jeho místě, lokalitu bychom drželi v tajnosti též. Zvláště když se zdá, že kdysi opravdu nadmíru působivá sbírka je již řadu let zcela opuštěná. V mezičase tak stihla stromy a křovím zarůst i příjezdová cesta. Než se tedy člověk k mnoha klenotům dostane, musí se přebrodit močály. Společnost mu pak budou dělat ztrouchnivělé palety či golfové hole a míčky.

Sbírka, která se nachází na konci těchto strastí, však rozhodně stojí za jakékoliv utrpení. Máme tu různé modely Jaguaru, Bentley či Astonu Martin, stejně jako několik MGB a dokonce nechybí ani Lotus. Zmínit pak lze i značky, které již dávno nepatří mezi „živé“ jako třeba Wolseley, Sunbeam-Talbot či Alvis. A aby toho nebylo málo, pak britskou produkci zastupují ještě automobilky Lagonda a Triumph.

Jakkoli ale byl někdejší majitel evidentně nacionalistou, nepohrdl ani řadou Porsche, jehož modely 356 a 911 se v polorozpadlém stavení nachází rovněž v mnoha exemplářích. Pohled na ně ovšem fanoušky musí brát u srdce, neboť u většiny aut již nepomůže ani rozsáhlá renovace. Koroze se totiž podepsala na karoserii, interiéru i podvozku, pohromadě tak kultovní modely drží vlastně jen silou vůle. K jejich pohřbu by možná stačilo prudší zavření dveří.

V tomto ohledu je třeba poznamenat, že v případě mnoha aut se s renovací evidentně kdysi začalo. Proč ale opravy nebyly dokončené, zůstává záhadou. Stejně tak je nejasná i budoucnost této sbírky. Dá se nicméně předpokládat, že pokud se nikdo nepokusí o její co nejrychlejší záchranu, pak desítky vzácných aut pozvolna zarostou do země. Slova „prach jsi, a v prach se obrátíš“ opět dojdou naplnění.


Youtuber našel v opuštěném objektu rozsáhlou sbírku cenných aut, nikdo se k nim zjevně nehlásí léta - 1 - Aston Martin Lagonda 3-Litre ilustracni foto 02Youtuber našel v opuštěném objektu rozsáhlou sbírku cenných aut, nikdo se k nim zjevně nehlásí léta - 2 - Aston Martin Lagonda 3-Litre ilustracni foto 04Youtuber našel v opuštěném objektu rozsáhlou sbírku cenných aut, nikdo se k nim zjevně nehlásí léta - 3 - Aston Martin Lagonda 3-Litre ilustracni foto 05
Mezi nalezené skvosty patří třeba Aston Martin Lagonda 3-Litre, který se vyráběl v letech 1953-1958. Celkově jej vzniklo jen 270 kusů. Ilustrační foto: Aston Martin

Youtuber našel v opuštěném objektu rozsáhlou sbírku cenných aut, nikdo se k nim zjevně nehlásí léta - 4 - Opustena sbirka aut nalez Porsche 911 1967 01Youtuber našel v opuštěném objektu rozsáhlou sbírku cenných aut, nikdo se k nim zjevně nehlásí léta - 5 - Opustena sbirka aut nalez Porsche 911 1967 02Youtuber našel v opuštěném objektu rozsáhlou sbírku cenných aut, nikdo se k nim zjevně nehlásí léta - 6 - Opustena sbirka aut nalez Porsche 911 1967 03
Na místě ale byla nalezena i řada cenných Porsche včetně původního Porsche 911 z 60. let minulého století. Ilustrační foto: Porsche

Zdroj: IMSTOKZE@YouTube

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.