Audi ještě loni masivně podvádělo s diesely, jejich emise ovlivňovalo hned čtyřmi fígly

Do stejné řeky nevstoupíš, řekli si asi Němci a nepoučení následky Dieselgate i léta po jejím vypuknutí manipulovali emise svých dieselů. Velký skandál z toho ale asi nebude.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Audi ještě loni masivně podvádělo s diesely, jejich emise ovlivňovalo hned čtyřmi fígly

1.7.2019 | Petr Prokopec

Audi ještě loni masivně podvádělo s diesely, jejich emise ovlivňovalo hned čtyřmi fígly

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Do stejné řeky nevstoupíš, řekli si asi Němci a nepoučení následky Dieselgate i léta po jejím vypuknutí manipulovali emise svých dieselů. Velký skandál z toho ale asi nebude.

Nejspíše i k lidem žijícím mimo civilizaci již pronikla zpráva, že Volkswagen zkusil s dieselovými motory prorazit také v Americe. Byl však nachytán při podvodu, za který opravdu draze zaplatil. Němci se od té doby zaklínají transparentností na všech frontách a prohlašují, že usilovně pracují na tom, aby jim svět opětovně začal věřit. To se ovšem snadno řekne a daleko hůře udělá. Zvláště když koncern evidentně nevynechá jedinou příležitost, jak podvádět zas a znovu.

Německá média Bayerischen Rundfunk a Handelsblatt nově konstatují, že tamní ministerstvo vnitra identifikovalo hned čtyři různá zařízení, která byla součástí softwaru šestiválcových dieselů Audi. Tato zařízení byla vyvinuta automobilkou a měla u třílitrových motorů během povinných laboratorních testů snížit emise na mnohem nižší úroveň, než jaké pak vozy dosahovaly na silnici. Jinými slovy se tedy jednalo o tentýž podvod, při kterém byl Volkswagen přistižen v roce 2015.

Problém ovšem tkví v tom, že „chytrý“ software byl součástí motorů prodávaných ještě na počátku loňského roku. Ve výsledku se tedy nelze divit organizacím jako Deutsche Umwelthilfe, že chtějí zakázat vjezd i těch nejnovějších dieselů do center měst. Jak se totiž ukazuje, za skutečně čisté lze považovat opravdu pouze ty jednotky, které plní emisní normu Euro6d-TEMP či Euro6d. První přitom začne platit letos v září, druhá příští rok - jde tedy o zcela nové vozy.

Pokud do dané rovnice zakomponujeme ještě přístup německé vlády, nemělo by vlastně nikoho překvapit, že Němci podvádí i několik let poté, co dostali pořádně přes prsty. Jakkoliv totiž emise ovlivňují všechna čtyři zařízení, pouze jedno bylo shledáno zcela ilegálním. Zbývající trojice se evidentně vešla do povolených mantinelů, když existovaly okolnosti, za nichž byly zvýšené emise ospravedlněné jinými zájmy (spolehlivost motoru, stabilita dodávky výkonu při akceleraci např. při předjíždění apod. Audi ke shovívavosti úřadů stačilo povolat zpět do servisů na 200 tisíc aut, a to dokonce dobrovolně, nikoliv povinně.

Média přitom dodávají, že kromě již zmiňovaných zařízení označených jako A, B, C a D, byla v motorech Audi nalezena ještě další tři. I ta mají do jisté míry ovlivňovat emise, ta už jsou ale zcela v souladu se zákonem. Mimo je tedy pouze funkce zvaná Motoraufwärmfunktion, v jejímž případě se papírově počítá s ohříváním motoru, ve skutečnosti ale bylo výsledkem jen zvýšení emisí studených agregátů. Zajímavé přitom je, že něco podobného bylo kdysi nalezeno u Opelu a Fiatu, obě značky ale obvinění smetly ze stolu.

Ještě zajímavější je pak dle Bayerischen Rundfunk a Handelsblattu ta skutečnost, že s daným objevem nemělo vyrukovat přímo ministerstvo dopravy na základě vlastních testů. Místo toho za vším měly stát informace pocházející přímo od Audi. Je tak otázkou, kolik zařízení vůbec diesely této značky zahrnují a jak daleko byli vyšetřovatelé od jejich objevení. Spíše to ale bylo blízko, jinak si náhlou upřímnost čtyř kruhů neumíme vysvětlit.

Suma sumárum se tedy v Německu s diesely podvádělo, podvádí a nejspíše i podvádět bude - koneckonců kromě vozů Audi jsou oním třílitrem osazeny i vozy Volkswagenu a Porsche. Neděláme si navíc iluze, že jinde je to jiné. Současné emisní normy jsou totiž nastavené tak tvrdě, že jejich splnění bez „vykročení štěstíčku naproti“ je stejně reálné jako prostrčení velblouda uchem jehly. A vědomy jsou si toho zjevně i úřady, které tak už v podobných případech více nekonají než konají.


Audi ještě loni masivně podvádělo s diesely, jejich emise ovlivňovalo hned čtyřmi fígly - 1 - Audi V6 TDI ilustracni foto 01Audi ještě loni masivně podvádělo s diesely, jejich emise ovlivňovalo hned čtyřmi fígly - 2 - Audi V6 TDI ilustracni foto 02Audi ještě loni masivně podvádělo s diesely, jejich emise ovlivňovalo hned čtyřmi fígly - 3 - Audi V6 TDI ilustracni foto 03
Audi mělo s diesely podvádět ještě loni na počátku roku. Jelikož se však samo „prásklo“, nejspíše z toho nic nebude

Zdroje: Bayerischen Rundfunk a Handelsblatt přes Autocar

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše