Auta vietnamského nudlového miliardáře definitivně míří do Evropy s italským designem

Globální ambice nové vietnamské automobilky jsou známé. Ale ambice a plány jsou jedna věc a realita druha. Nyní je zjevné, že přinejmenším model VFe35 se nebude prodávat jen v Americe, ale také v Evropě a nejspíš dostane i benzinový pohon.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Auta vietnamského nudlového miliardáře definitivně míří do Evropy s italským designem

17.9.2021 | Petr Prokopec

Auta vietnamského nudlového miliardáře definitivně míří do Evropy s italským designem

/

Foto: VinFast

Globální ambice nové vietnamské automobilky jsou známé. Ale ambice a plány jsou jedna věc a realita druha. Nyní je zjevné, že přinejmenším model VFe35 se nebude prodávat jen v Americe, ale také v Evropě a nejspíš dostane i benzinový pohon.

O vietnamské automobilce VinFast jsme mluvili naposledy v souvislosti s jejím odchodem z Austrálie. Ten byl poměrně překvapivý, neboť společnost miliardáře Pham Nhat Vuonga, který zbohatl i na u nás prodávaných nudlových polévkách, u protinožců dosud neprodala jediný vůz. Místo toho loni touto dobou odkoupila rozsáhlý testovací areál, který dříve patřil Holdenu. Do něj pak nemalé peníze ještě investovala, nyní jej však nabízí k prodeji. V důsledku koronavirového chaosu totiž rozhodla, že nová auta bude vyvíjet pouze ve své domovině.

Odchod z Austrálie nicméně neznamená konec expanzivních plánů. S dobytím amerického i evropských trhů se nadále počítá, otázkou jsou pouze termíny. Informace z ruského patentového úřadu nicméně naznačují, že věci se již daly do pohybu. VinFast si totiž zaregistroval pro ruský trh svůj nejnovější model VF e35. Ten byl odhalen letos v dubnu, přičemž počítá jak se spalovacím, tak s elektrickým ústrojím. Elektrický pohon pak navíc bude k mání ve dvou variantách.

Aktuálně ovšem není jasné, s jakým motorem VinFast do Ruska zamíří. Jako logičtější se ovšem jeví přeplňovaný benzinový čtyřválec, který byl naladěn na 192 koní. Co se pak elektrických verzí týče, první počítá s jedním elektromotorem o výkonu 204 koní, zatímco ta druhá dostane dvě jednotky a 408 koní. Toto provedení pak stoprocentně může počítat s bateriemi o kapacitě 90 kWh, v případě základní varianty ale mají dorazit akumulátory s kapacitou pouhých s 42 kWh.

Právě elektrické verze mají zamířit hlavně na „západ“, konkrétně pak do Spojených států a Kanady. Je ale prakticky jisté, že je VinFast nabídne také v kontinentální Evropě, o termínu ale můžeme jen spekulovat. Zmínit už proto můžeme snad jen tolik, že VFe35 počítá s délkou 4 750 milimetrů a rozvorem 2 950 mm. O malý vůz tedy rozhodně nejde, stejně jako mu nemůžeme odepřít eleganci - o jeho design se postaralo italské studio Pininfarina.


Auta vietnamského nudlového miliardáře definitivně míří do Evropy s italským designem - 1 - VinFast VFe35 2021 patent Rusko 01Auta vietnamského nudlového miliardáře definitivně míří do Evropy s italským designem - 2 - VinFast VFe35 2021 patent Rusko 02Auta vietnamského nudlového miliardáře definitivně míří do Evropy s italským designem - 3 - VinFast VFe35 2021 patent Rusko 03Auta vietnamského nudlového miliardáře definitivně míří do Evropy s italským designem - 4 - VinFast VFe35 2021 patent Rusko 04Auta vietnamského nudlového miliardáře definitivně míří do Evropy s italským designem - 5 - VinFast VFe35 2021 patent Rusko 05Auta vietnamského nudlového miliardáře definitivně míří do Evropy s italským designem - 6 - VinFast VFe35 2021 patent Rusko 06
VinFast si zaregistroval model VF e35 pro ruský trh. Zde nejspíše SUV dostane benzinový motor, zatímco třeba do Ameriky se podívá se dvěma druhy elektrického ústrojí. Foto: FIPS, CC0 Public Domain

Auta vietnamského nudlového miliardáře definitivně míří do Evropy s italským designem - 7 - VinFast VF e35 oficialni 01Auta vietnamského nudlového miliardáře definitivně míří do Evropy s italským designem - 8 - VinFast VF e35 oficialni 02Auta vietnamského nudlového miliardáře definitivně míří do Evropy s italským designem - 9 - VinFast VF e35 oficialni 03Auta vietnamského nudlového miliardáře definitivně míří do Evropy s italským designem - 10 - VinFast VF e35 oficialni 04Auta vietnamského nudlového miliardáře definitivně míří do Evropy s italským designem - 11 - VinFast VF e35 oficialni 05Auta vietnamského nudlového miliardáře definitivně míří do Evropy s italským designem - 12 - VinFast VF e35 oficialni 06
Takto model VF e35 letos ukázala sama automobilka. Na druhé fotce jí trochu „padá”, ale co už. Foto: VinFast

Zdroj: FIPS

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.