Auto roku 2019 (COTY) zná své finalisty. Některé volby více než překvapí

Sedmičku finalistů vybrali v dalším ročníku stále nejprestižnější ankety o auto roku evropští porotci. Zvítězit může favorit Němců, okrajový sporťák z Francie i novinku Fordu a Peugeotu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Auto roku 2019 (COTY) zná své finalisty. Některé volby více než překvapí

26.11.2018 | Petr Prokopec

Auto roku 2019 (COTY) zná své finalisty. Některé volby více než překvapí

/

Sedmičku finalistů vybrali v dalším ročníku stále nejprestižnější ankety o auto roku evropští porotci. Zvítězit může favorit Němců, okrajový sporťák z Francie i novinku Fordu a Peugeotu.

Pokud přijde řeč na volbu auta roku, každý ji vnímá trochu jinak. Někdo klade na vrchol priorit jízdní dynamiku, jiný komfort a další třeba zelené technologie. Názory na tuto anketu se liší stát od státu, proto ostatně v různých zemích vítězí různé ozy. Favority většinou ale bývají domácí značky. Proto jsme byli překvapeni, když Němci neposlali na svůj vlastní Olymp třeba Audi, BMW nebo Mercedes. Místo toho se na vrchol vyšvihl britský elektrický Jaguar I-Pace.

Když lokální ankety vypustíme, přestává hrát vlastenectví tak velkou roli. V případě Auta roku (COTY neboli Car of the Year) 2019 v Evropě tak není podstatné, zda nese punc Made in Germany nebo Made in France. Odborná porota je složena ze 60 mezinárodních sudích, z nichž každý má k dispozici 25 bodů. Ty budou rozdělovány mezi sedm čerstvě zvolených finalistů, přičemž body musí od každého porotce dostat alespoň pět z nich. Konkrétní počet ale již upraven není, jedno auto jich tak může dostat 21 a zbývající po čtyřech.

To ovšem poněkud předbíháme, ostatně na samotné testování a udílení bodů přijde řada až příští rok. Samotný vítěz pak bude ohlášen den před zahájením ženevského autosalonu. Zajímavé je, že šance na titul má i zmiňované elektrické SUV z Coventry. Není ovšem jisté, že Jaguar I-Pace po Německu opanuje i celou Evropu, neboť soupeřit bude s Alpine A110, Citroënem C5 Aircross, Fordem Focus, Kiou Ceed, Mercedesem třídy A a Peugeotem 508.

Volba této sedmičky je do značné míry překvapivá, zejména kvůli účasti znovuzrozeného francouzského kupé. Jakkoliv lze příchod vozu s pohonem zadní nápravy a motorem usazeným uprostřed vítat, ve společnosti vesměs masově vyráběných aut bychom Alpine nečekali. Podobně jako Focus, který nás nezaujal ani vzhledem, ani pohonnými jednotkami. Na rozdíl třeba od Kie, ačkoliv i nový Ceed bez apostrofu používá jen maloobjemové motory.

Největší šance mají se třemi želízky v ohni Francouzi. Ti ostatně anketu COTY opanovali i předloni s Peugeotem 3008, zatímco loni na trůn usedlo Volvo XC40. V obou případech byly mezi pochvalami zmiňovány „zelené“ technologie, je možné, že nakonec to bude Brit, kdo se bude smát nejvíce. Jako jediný z celé sedmičky si vystačí bez spalovací jednotky.


Auto roku 2019 (COTY) zná své finalisty. Některé volby více než překvapí - 1 - COTY 2019 finaliste 01Auto roku 2019 (COTY) zná své finalisty. Některé volby více než překvapí - 2 - COTY 2019 finaliste 02Auto roku 2019 (COTY) zná své finalisty. Některé volby více než překvapí - 3 - COTY 2019 finaliste 03Auto roku 2019 (COTY) zná své finalisty. Některé volby více než překvapí - 4 - COTY 2019 finaliste 04Auto roku 2019 (COTY) zná své finalisty. Některé volby více než překvapí - 5 - COTY 2019 finaliste 05Auto roku 2019 (COTY) zná své finalisty. Některé volby více než překvapí - 6 - COTY 2019 finaliste 06Auto roku 2019 (COTY) zná své finalisty. Některé volby více než překvapí - 7 - COTY 2019 finaliste 07
Který vůz z této sedmičky získá titul Evropské auto roku? Vůbec bychom se nedivili volbě Jaguaru I-Pace, jako jediný totiž disponuje pouze elektrickým ústrojím

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše