Rusové vybrali nej auta roku, úplně jinak než my. Zvolili i pracanty či spolehlivé vozy

Na východ od našich hranic nevolí nejlepší auta novináři, ale běžný lid. Ten navíc nevybíral jedno auto, ale to nej mezi pracanty, spolehlivými vozy, auty pro rodinu a moderními stroji.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Rusové vybrali nej auta roku, úplně jinak než my. Zvolili i pracanty či spolehlivé vozy

14.11.2018 | Petr Prokopec

Rusové vybrali nej auta roku, úplně jinak než my. Zvolili i pracanty či spolehlivé vozy

/

Na východ od našich hranic nevolí nejlepší auta novináři, ale běžný lid. Ten navíc nevybíral jedno auto, ale to nej mezi pracanty, spolehlivými vozy, auty pro rodinu a moderními stroji.

Prakticky každá země má svou vlastní anketu Auto roku. Výjimkou není ani Rusko, kde se však na volbě nepodílejí automobiloví experti a novináři. Místo toho je vše v rukou lidu. Nedochází tedy na nominaci vozů, které se ještě ani nezačaly prodávat. A navíc se nedočkáme ani poněkud pofidérní protekce aut s alternativním hnacím ústrojím. Vítěze si naopak vybírají samotní motoristé na základě vlastních zkušeností. I proto vlastně všichni „účastníci zájezdu“ řazeni trochu jinak, než je to u anket tohoto typu běžné.

Seznam navrhovaných vozů se nedělí dle různých obchodních tříd, nýbrž podle jejich zaměření. Máme tu tedy čtyři základní kategorie, a sice nejlepší pracanty, nejspolehlivější vozy, nejlepší rodinná auta a nejlepší moderní stroje. Do první zmíněné přitom Rusové neřadí jen užitkové automobily, ale i vozy s dobrým poměrem výkonu a ceny, tedy třeba ty, které jsou prostorné a ekonomické na pořízení i provoz. Druhá pro změnu počítá s takovými vozy, jenž byly adaptovány na ruské podmínky a dokáží se s nimi nejlépe vyrovnat. Důležitá je i kvalita materiálů, stejně jako montáž.

Co si představit pod pojmem rodinná? I zde je definice vcelku jasná, tyto vozy se musí vyznačovat prostorným a flexibilním interiérem, musí být spolehlivé a maximálně bezpečné - a to vše musí nabídnout za co nejnižší možnou cenu. Jako moderní jsou pak popisována ta auta, která Rusové berou jako stylová, výkonná, bezpečná a ergonomická. Důležitý je pak v této kategorii - a vlastně pouze v ní - ohled na životní prostředí.

Letošního hlasování se zúčastnil více než milion motoristů, kteří svými hlasy vybrali nejen vítěze, a rozhodli také o vozech na dalších devíti příčkách. My se samozřejmě budeme věnovat hlavně prvním třem, a to vždy v každé ze čtyř kategorií. Neopomeneme však ani na zbývajících „sedm statečných“, jež se musely na slavnostním galavečeru obejít bez pohárů.

Nejlepší pracanti

Vítězství v této kategorii připadlo na domácí Ladu Largus, která dostala pět tisíc hlasů. Název Largus však do svých kartiček napsalo hned sedm tisíc lidí. Podvod tu ovšem nehledejte, stojí za tím skutečnost, že automobilka zabodovala také s užitkovějším provedením Furgon. To skončilo na páté příčce, o trochu úspěšnější bylo druhé Hyundai Solaris s 2 700 hlasy a třetí náklaďák Gazelle Next s 2 600 hlasy.

1. Lada Largus
2. Hyundai Solaris
3. Gazelle Next
4. Renault Logan
5. Lada Largus Furgon
6. Ford Focus
7. Ford Transit
8. Subaru Forester
9. Kia Rio
10. Renault Duster


Rusové vybrali nej auta roku, úplně jinak než my. Zvolili i pracanty či spolehlivé vozy - 1 - Auto roku 2018 Rusko 01Rusové vybrali nej auta roku, úplně jinak než my. Zvolili i pracanty či spolehlivé vozy - 2 - Auto roku 2018 Rusko 02Rusové vybrali nej auta roku, úplně jinak než my. Zvolili i pracanty či spolehlivé vozy - 3 - Auto roku 2018 Rusko 03

Nejspolehlivější vozy

Pokud se z mnoha evropských či amerických anket zdálo, že kvalita japonských aut jde dolů, pak ta ruská ji naopak potvrzuje. Mezi desítkou nejlepších totiž najdeme pouze dva vozy, které nepochází ze Země vycházejícího slunce. Jedním z nich je Renault Logan, jehož pátá příčka je poměrně překvapivá s ohledem na nízkou cenu, nicméně i za tu lze evidentně pořídit kvalitní vůz, jenž zvládne i špatný povrch ruských silnic. Zcela bez problémů se s ním pak vypořádají hlavně modely Toyoty a Subaru.

1. Toyota Land Cruiser Prado
2. Subaru Forester
3. Toyota Camry
4. Toyota Land Cruiser 200
5. Renault Logan
6. Honda CR-V
7. Toyota RAV-4
8. Volvo XC90
9. Toyota Corolla
10. Subaru Outback

Rusové vybrali nej auta roku, úplně jinak než my. Zvolili i pracanty či spolehlivé vozy - 4 - Auto roku 2018 Rusko 04Rusové vybrali nej auta roku, úplně jinak než my. Zvolili i pracanty či spolehlivé vozy - 5 - Auto roku 2018 Rusko 05Rusové vybrali nej auta roku, úplně jinak než my. Zvolili i pracanty či spolehlivé vozy - 6 - Auto roku 2018 Rusko 06

Nejlepší rodinné vozy

Již mnohokrát v minulosti jsme zmínili, že ruský trh je pro Škodu důležitý. Stojí za tím velká obliba českých modelů, která se projevila i na této kategorii. Kodiaq zamířil na úplný vrchol, Octavia se pak umístila na pátém místě. Jde přitom o jedinou kategorii, ve které mladoboleslavské vozy figurují, na rozdíl od Lady, Subaru a Toyoty. Tato trojice výrobců je přítomná naprosto všude, v tomto případě se ale musela spokojit s nižšími místy. Na druhou stranu jí však připadá hned sedm příček.

1. Škoda Kodiaq
2. Subaru Forester
3. Lada Largus
4. Hyundai H-1
5. Škoda Octavia
6. VW Multivan
7. Lada Vesta SW Cross
8. Subaru Outback
9. Lada Vesta
10. Toyota RAV4

Rusové vybrali nej auta roku, úplně jinak než my. Zvolili i pracanty či spolehlivé vozy - 7 - Auto roku 2018 Rusko 07Rusové vybrali nej auta roku, úplně jinak než my. Zvolili i pracanty či spolehlivé vozy - 8 - Auto roku 2018 Rusko 08Rusové vybrali nej auta roku, úplně jinak než my. Zvolili i pracanty či spolehlivé vozy - 9 - Auto roku 2018 Rusko 09

Nejlepší moderní vozy

Jsme ve finále, a sice u aut, kde již cena nehraje takovou roli. Proto zde máme i několik zástupců Audi, stejně jako třeba BMW i8. Na hybridní kupé však zbyla až „bramborová“ medaile, značka se čtyřmi kruhy pak i přes tři zástupce v žebříčku skončila s modelem A8 nejlépe třetí. O pár hlasů více totiž dostalo Volvo XC90, zlato pak bralo Subaru Forester. Toto SUV přitom již obsadilo stříbrnou příčku i v předchozí kategorii, po zbytek letošního a značnou část toho příštího roku se tak může bez problémů honosit titulem krále ruského trhu.

1. Subaru Forester
2. Volvo XC90
3. Audi A8
4. BMW i8 Coupe
5. Audi Q7
6. VW Touareg
7. Subaru Outback
8. Audi A7 Sportback
9. Toyota Camry
10. Toyota Prius

Rusové vybrali nej auta roku, úplně jinak než my. Zvolili i pracanty či spolehlivé vozy - 10 - Auto roku 2018 Rusko 10Rusové vybrali nej auta roku, úplně jinak než my. Zvolili i pracanty či spolehlivé vozy - 11 - Auto roku 2018 Rusko 11Rusové vybrali nej auta roku, úplně jinak než my. Zvolili i pracanty či spolehlivé vozy - 12 - Auto roku 2018 Rusko 12

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše