Automobilky rozjíždí až absurdní způsoby dodávání aut lidem, nic jiného jim nezbývá

Působí to podobně bizarně jako ještě před pár týdny představa premiéra pronášejícího projev národu s látkou přes ústa. Ale svět se zkrátka změnil a jiný hned tak nebude, připravme se tedy i na „bezkontaktní dodávání” aut.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Automobilky rozjíždí až absurdní způsoby dodávání aut lidem, nic jiného jim nezbývá

24.3.2020 | Petr Prokopec

Automobilky rozjíždí až absurdní způsoby dodávání aut lidem, nic jiného jim nezbývá

/

Působí to podobně bizarně jako ještě před pár týdny představa premiéra pronášejícího projev národu s látkou přes ústa. Ale svět se zkrátka změnil a jiný hned tak nebude, připravme se tedy i na „bezkontaktní dodávání” aut.

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se. A platí to bezezbytku také ve světě aut. Stačí ostatně vzpomenout na březen 2015, kdy Jeremymu Clarksonovi nebyla prodloužena smlouva ze strany BBC. Po nějakou dobu jsme se tak sice strachovali o osud Top Gearu, ale nakonec byla tato show zachráněna a kromě ní jsme dostali ještě The Grand Tour od Amazonu. Vše se tak v dobré obrátilo, byť je jasné, že někteří budou předchozí ztvárnění Top Gearu oplakávat.

Dobu předkoronavirovou však nechme být a vraťme se zpátky do současnosti, kdy jsou prakticky všichni výrobci ohroženi novou epidemií. Problémů tedy přibývá na všech frontách a je vskutku otázkou, kdy vůbec můžeme vyhlížet světlo na konci tunelu. Na druhou stranu je však nutné dodat, že hlavně z dlouhodobého hlediska mohou automobilky na karanténách vydělat. Po dlouhých desetiletích se jim totiž naskytla unikátní příležitost, jak nahradit zavedený, ovšem zároveň také již zastaralý obchodní model novým, který více zapadá do reality 21. století.

Řeč je o prodejích aut přes internet, tedy o té budoucnosti, ke které se v posledních měsících začali upínat prakticky všichni výrobci. Dnešní klientela totiž často již ani nepotřebuje testovací jízdu, zvláště pokud kupuje auta, která ještě ani nejsou fakticky na trhu a ve kterých je tedy nikdo ani nemůže svézt. Návštěva showroomu je tak z jejich úhlu pohledu přežitkem, který by jen sebral čas navíc. Místo toho si vystačí s nákupem online.

Dosud se ale automobilky bály zavedené pořádky podstatným způsobem změnit a postupovaly vpřed po malých krůčcích, současný stav světa ale velí k razantním krokům. V tomto ohledu se nejvíce rozjelo čínské Geely, které vzhledem k týdny trvajícím omezením řadě lidí auto jinak než přes internet prodat ani nemohlo. Zprovoznilo tak internetový obchod, kde si zákazníci mohou vybrat jakýkoliv vůz, online za něj i zaplatí a vyřídí k němu pojištění. A aby zákazník skutečně nemusel až do showroomu, mohl si nechat přivézt vybrané auto na zvolenou adresu. Poté mu ale již nezbývalo nic jiného než nasadit roušku a rukavice a jít si převzít klíčky.

Zní to jako řešení, lidé se ale dnes k dealerům aut v Číně bojí byť jen zajít a jakýkoli osobní kontakt s kýmkoli mimo rodinu je nežádoucí. Geely tak posunulo dodávání nových vozů do až absurdně vyhlížející, zcela bezkontaktní roviny.

Momentálně se tedy o dodání klíčků stará dron, který zásilku doručí přímo před dveře či třeba na balkon nebo rovnou do rukou kupce. Skutečně tu tedy máme absolutně bezkontaktní proces, který již automobilce přihrál 10 tisíc objednávek a 100 tisíc rezervací. Zejména ale ukazuje, že dealerství se skutečně stávají přežitkem a byť část zákazníků jistě bude dále trvat na osvědčených postupech, jejich význam se bude jen umenšovat.

Není to pouze Geely, kdo takto smýšlí. Novou platformou zvanou Shop Click Drive teď spustil i koncern General Motors, který takto online nabízí vozy značek Buick, Cadillac, Chevrolet a GMC. Zatím se tak děje za účasti dealerů, neboť zákazníci si na internetu vybírají ze skladových vozů, Geely ale také nějak začínalo. Nicméně platba je již realizována online, stejnou cestou se řeší i otázka vozu na protiúčet, pojištění, leasingu či volby některých nadstandardních prvků výbavy.

Ve finále se můžeme podívat k Hondě, která posledních 23 měsíců strádá především na australském trhu. A právě proto se japonská automobilka rozhodla, že výraznou změnu svého prodejního modelu odstartuje právě u protinožců. Nejmenší kontinent tak čeká výrazná redukce showrooomů, o konkrétních číslech však Honda nemluví. Hovoří se o redukci ze 105 dealerství na pouhých 12, byť to zatím automobilka popírá.

Nicméně i tak je pokles počtu showroomů na programu dne, přičemž celý proces bude odstartován v červenci 2021. Do té doby má vše fungovat v zaběhlých kolejích, poté se však ze zbývajících dealerství stanou víceméně jen servisní centra. Veškerý prodej bude probíhat online, a to za jasně dané ceny, které budou platit pro každého. Již si tedy nebudete moci říci prodejci o slevu.

Suma sumárum je evidentní, že svět se pod vlivem ochrany před koronavirem radikálně mění či urychleně míří ke stavu naznačenému už předchozím vývojem. A dá se předpokládat, že čím delší boj s novou nákazou bude, tím více výrobců začne hledat spásu na internetu. Propady prodeje je sice kvůli zvýšené ekonomické nejistotě čekají tak jako tak, ovšem poté, co skončí veškeré karantény, budou automobilky s online platformami alespoň připravené na růžovější budoucnost.


Automobilky rozjíždí až absurdní způsoby dodávání aut lidem, nic jiného jim nezbývá - 1 - Geely bezkontaktni dodavky aut 2020 01Automobilky rozjíždí až absurdní způsoby dodávání aut lidem, nic jiného jim nezbývá - 2 - Geely bezkontaktni dodavky aut 2020 02Automobilky rozjíždí až absurdní způsoby dodávání aut lidem, nic jiného jim nezbývá - 3 - Geely bezkontaktni dodavky aut 2020 03Automobilky rozjíždí až absurdní způsoby dodávání aut lidem, nic jiného jim nezbývá - 4 - Geely bezkontaktni dodavky aut 2020 04Automobilky rozjíždí až absurdní způsoby dodávání aut lidem, nic jiného jim nezbývá - 5 - Geely bezkontaktni dodavky aut 2020 05Automobilky rozjíždí až absurdní způsoby dodávání aut lidem, nic jiného jim nezbývá - 6 - Geely bezkontaktni dodavky aut 2020 06Automobilky rozjíždí až absurdní způsoby dodávání aut lidem, nic jiného jim nezbývá - 7 - Geely bezkontaktni dodavky aut 2020 07Automobilky rozjíždí až absurdní způsoby dodávání aut lidem, nic jiného jim nezbývá - 8 - Geely bezkontaktni dodavky aut 2020 08Automobilky rozjíždí až absurdní způsoby dodávání aut lidem, nic jiného jim nezbývá - 9 - Geely bezkontaktni dodavky aut 2020 09Automobilky rozjíždí až absurdní způsoby dodávání aut lidem, nic jiného jim nezbývá - 10 - Geely bezkontaktni dodavky aut 2020 10Automobilky rozjíždí až absurdní způsoby dodávání aut lidem, nic jiného jim nezbývá - 11 - Geely bezkontaktni dodavky aut 2020 11Automobilky rozjíždí až absurdní způsoby dodávání aut lidem, nic jiného jim nezbývá - 12 - Geely spustilo online prodej 2020 prvni foto 04
Geely skutečně již nabízí zcela bezkontaktní prodej aut, kromě internetu čínská automobilka spoléhá rovněž na drony. Online přitom míří i GM nebo Honda

Zdroje: Geely, GM, Car Advice

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše