Majitel Volva se s koronavirem vypořádal po svém, v podstatě obešel vlastní dealery

Nové problémy přináší nové výzvy a přežijí jen ti, kteří se jim dokáží pružně přizpůsobit. Čínské Geely ukazuje, že se hybnou silou automobilového světa nestalo náhodou, i na zdecimovaném trhu dokáže prodávat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Majitel Volva se s koronavirem vypořádal po svém, v podstatě obešel vlastní dealery

25.2.2020 | Petr Prokopec

Majitel Volva se s koronavirem vypořádal po svém, v podstatě obešel vlastní dealery

/

Nové problémy přináší nové výzvy a přežijí jen ti, kteří se jim dokáží pružně přizpůsobit. Čínské Geely ukazuje, že se hybnou silou automobilového světa nestalo náhodou, i na zdecimovaném trhu dokáže prodávat.

V nejbližší budoucnosti nejspíše nebude dne, kdy by nepřišla řeč na koronavirus. Nová infekční epidemie totiž zavařila celému světu a vzhledem k jejímu epicentru je automobilový průmysl první na ráně. Problémy ovšem nejsou jen na straně výroby kvůli koncentraci dodavatelů automobilových komponentů ve Wu-chanu a okolí, potíž je i v tom, že zkolabovaly také čínské prodeje. Lidé odmítají opustit své domovy a nakupují jen to nejnutnější, mezi což se nová auta obvykle neřadí. Na to ale již zareagovalo Geely, které hodlá naplnit přísloví o Mohamedovi a hoře.

Jak asi již začínáte tušit, čínský gigant, pod který mimo jiné spadá Volvo či Lotus, spustil novou online platformu, která zákazníkům umožňuje, aby si nový vůz objednali a zaplatili přímo z gauče. Automobilka tím v podstatě obchází vlastní dealery, úplně stranou nového řešení je ale nenechává. Dealeři mohou v případě zájmu zajistit testovací jízdu přímo u zákazníka a vůz mu případně i fyzicky dodat.

Tento krok se značce zjevně vyplatil, neboť online prodeje ve srovnání se stejným obdobím loňského roku (hovoříme tu o začátku února, tedy o době, kdy byla prakticky celá Čína v karanténě - pozn. red,) vzrostly pětinásobně. A co více, prodeje, za kterými stál oficiální web Geely, vzrostly dokonce pětasedmdesátkrát. Za tím stojí mimo online platformu také skutečnost, že automobilka zařídí rovněž registraci, přidělení značky a sjednání pojištění, vše ve vlastní režii. Lidé si navíc mohou vybrat i formu financování.

Počáteční úspěch značku nemalým způsobem nakopl, proto ve velmi blízké budoucnosti hodlá online služby rozšířit také o servis, čímž by dealeři opět přišli k části práce, o kterou nyní přišli. Ani ten by tedy pochopitelně neprobíhal virtuálně, místo toho by zákazníka navštívil zaměstnanec dealerství, vůz si odvezl na prohlídku a následně jej zase dodal jeho majiteli. Geely tím chce udržet náskok před zbytkem domácí produkce, přičemž takto reaguje nejen na koronavirus, ale také na nové nákupní trendy čínské komunity.

S ohledem na úspěch tohoto řešení je skoro jisté, že na stejného koně brzy vsadí i řada dalších značek spojených s Geely. Mezi ně nepatří jen ono Volvo, ale také Mercedes, neboť šéf čínské automobilky Li Shufu je největším akcionářem u třícípé hvězdy. Společně pak s Němci bude vyrábět již jen elektrické modely Smartu, u kterých lze taktéž očekávat prodej přes internet. A totéž vlastně platí pro Mercedes, který předpokládá, že do roku 2025 bude každý čtvrtý vůz prodaný online.

Jak tedy bylo zmíněno již mnohokrát, pro dealery nastává nová éra, kdy se v podstatě již nebudou starat o samotný prodej či papírování. To zůstane na výrobcích, kteří takto chtějí dosáhnout nejen vyšší transparence v oblasti cen, ale také vyšších marží. Z dealerů se pak vlastně jen stanou kurýři, kteří vám zajistí testovací jízdu, odvezou auto na opravu nebo dodají nově koupený vůz. Koronavirus tento tak jako tak počínající přesun jen urychlil.


Majitel Volva se s koronavirem vypořádal po svém, v podstatě obešel vlastní dealery - 1 - Geely spustilo online prodej 2020 prvni foto 01
Geely spustilo přímý prodej aut online a je s ním úspěšné

Majitel Volva se s koronavirem vypořádal po svém, v podstatě obešel vlastní dealery - 2 - Geely spustilo online prodej 2020 prvni foto 02Majitel Volva se s koronavirem vypořádal po svém, v podstatě obešel vlastní dealery - 3 - Geely spustilo online prodej 2020 prvni foto 03
Dealerství totiž kvůli koronaviru zejí prázdnotou

Zdroj: Car Advice

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše