Koronavirus zavřel první automobilové továrny v Evropě, další mohou následovat

Kroky, které se ještě před pár dny zdály být vzdálenou čínskou záležitostí, už nejsou ničím nepoznaným ani v Evropě. Italdesign zavřel obě své fabriky v Turíně, opatření přijímá i Fiat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Koronavirus zavřel první automobilové továrny v Evropě, další mohou následovat

25.2.2020 | Petr Prokopec

Koronavirus zavřel první automobilové továrny v Evropě, další mohou následovat

/

Kroky, které se ještě před pár dny zdály být vzdálenou čínskou záležitostí, už nejsou ničím nepoznaným ani v Evropě. Italdesign zavřel obě své fabriky v Turíně, opatření přijímá i Fiat.

Koronavirus již není spojen pouze s Čínou, epidemie zasáhla také Evropu. Zatím je její výskyt ve větší míře hlášený pouze v Itálii, kde je evidováno sedm mrtvých a přes 200 nakažených, to však může být pouze začátek. O nemoci stále panuje spousta neznámých, neexistuje specifický lék ani vakcína, nakažení ji mohou dále přenášet, aniž by sami trpěli příznaky, a tak je zřejmě jen otázkou času, než infikované začnou hlásit také další země.

Právě proto dochází na spoustu preventivních kroků, které jsou v případě automobilového světa zatím spojené hlavně s Fiatem a Italdesignem, které sídlí právě v Itálii. Ústředí první jmenované firmy je pak alokováno v Turínu, tedy v centru piedmontského regionu, kde již jsou evidovány tři případy výskytu koronaviru. Obavy vedení jsou tedy na místě, a jakkoliv prozatím nedošlo k uzavření továren, omezen byl přístup do nich. Zákaz přitom mají všichni návštěvníci či dodavatelé, kteří v posledních 15 dnech byli v Číně či jiné asijské zemi. A totéž platí pro kohokoliv, kdo se pohyboval v italských ohniscích nákazy či přišel do kontaktu s nakaženými.

To jsou relativně mírná opatření, hůře je na tom odnož koncernu VW, italská karosárna Italdesign. Ta oznámila, že zastavila činnost v obou svých podnicích v okolí Turína. Jeden ze zaměstnanců firmy pracující v továrně Nichelino totiž patří mezi oněch více než 200 nakažených. Společnost se nyní snaží identifikovat veškeré osoby, které s dotyčným pracovníkem přišly do styku. V onom podniku jich přitom pracuje zhruba stovka, většinu zaměstnanců má Italdesign v továrně Moncalieri. I ta byla z preventivních důvodů dočasně uzavřena a v podstatě jakákoli další ji může ze stejných důvodů následovat.

Co bude následovat dále, je ve hvězdách. Nicméně po včerejšku, kdy jen v Číně podlehlo viru dalších 71 lidí a bylo hlášeno rozšíření hlavně do Jižní Koreje a již zmiňované Itálie, se začíná mluvit o světové pandemii. Světová zdravotnická organizace WHO sice dodává, že na její vyhlášení ještě nedošlo, ovšem stát se tak může každým dnem. Je totiž třeba si uvědomit, že koronavirus již nakazil více než 80 tisíc lidí, tedy desetinásobek toho, kolik měla na kontě epidemie SARS.

Ochranná opatření jsou tedy přijímána po celém světě. Japonská vláda kupříkladu vyzývá zaměstnance k omezení práce v kancelářích, Hongkong pro změnu potvrdil uzavření škol v této metropoli po celý příští měsíc. Začíná být tedy zjevné, že koronavirus nebude jen krátkodobou záležitostí, akciové trhy přesto po menší panice v úvodu pondělního obchodování zůstávají relativně v klidu. Naděje v lepší zítřky tedy ještě stále existují, snad nebudou plané.


Koronavirus zavřel první automobilové továrny v Evropě, další mohou následovat - 1 - Fiat a Italdesign 2020 koronavirus 01Koronavirus zavřel první automobilové továrny v Evropě, další mohou následovat - 2 - Fiat a Italdesign 2020 koronavirus 02Koronavirus zavřel první automobilové továrny v Evropě, další mohou následovat - 3 - Fiat a Italdesign 2020 koronavirus 03
Fiat již přijímá opatření proti koronaviru, jsou ale relativně mírná

Koronavirus zavřel první automobilové továrny v Evropě, další mohou následovat - 4 - Fiat a Italdesign 2020 koronavirus 04Koronavirus zavřel první automobilové továrny v Evropě, další mohou následovat - 5 - Fiat a Italdesign 2020 koronavirus 05Koronavirus zavřel první automobilové továrny v Evropě, další mohou následovat - 6 - Fiat a Italdesign 2020 koronavirus 06
To Němci vlastnící Italdesign už nevádahí, po prvním nakaženém obě továrny v okolí Turína uzavřeli

Zdroj: Auto News

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše