Koronavirus zasáhl nabídky automobilek, první očekávají razantní snížení dodávek

Je to logický důsledek dosavadního vývoje, pokud by ale problémy netrvaly dlouho, nemusely by se projevit. Teď už je jasné, že doufání v tento vývoj bylo marné, Hyundai a Kia už ví, že aut pro zákazníky nebudou mít dost. A může to být jen začátek.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Koronavirus zasáhl nabídky automobilek, první očekávají razantní snížení dodávek

24.2.2020 | Petr Prokopec

Koronavirus zasáhl nabídky automobilek, první očekávají razantní snížení dodávek

/

Je to logický důsledek dosavadního vývoje, pokud by ale problémy netrvaly dlouho, nemusely by se projevit. Teď už je jasné, že doufání v tento vývoj bylo marné, Hyundai a Kia už ví, že aut pro zákazníky nebudou mít dost. A může to být jen začátek.

Made in China. To je nálepka, kterou jsme si v posledních letech zvykli vídat prakticky na čemkoliv. Až dosud se jednalo o výhodu, neboť lidé v Číně pobírají daleko nižší platy než třeba v Evropě či Americe, což logicky vedlo ke zlevnění daných produktů. Momentálně se však pozitiva mění na negativa, a to z jednoho prostého důvodu. Ten má název koronavirus. Infekce totiž zasáhla Čínu nemalou měrou, kvůli čemuž se kupříkladu prodeje nových aut v prvních dvou únorových týdnech propadly o neskutečných 92 procent.

Jak jsme ovšem zmínili výše, Čína se stará o zásobování celého světa. Problémy šlo tedy čekat praktiky všude, neboť všude začíná hrozit stejné odstávky továren. Byla tu ovšem naděje, že při brzkém vyřešení všech patálií by k žádným dalším potížím nedojde - ta už nyní pohasla.

Čerstvé zprávy z Austrálie hovoří o tom, že tamní zastoupení Hyundai počítá s výrazným prodloužením dodávek. Informují o tom lokální média, která se dostala k internímu bulletinu automobilky. Navenek Korejci nic takového neříkají, což je logické, nechtějí plašit zákazníky. Na realitě to ale nic nemění - sama automobilka ve svých vnitřních materiálech konstatuj, že v důsledku koronaviru lze očekávat nedostatek až poloviny modelů z tamního portfolia korejské automobilky. Do kdy? To v tuto chvíli pochopitelně nikdo neví.

„V návaznosti na předchozí oznámení, jenž se týká uzavření továrny Hyundai kvůli dopadům koronaviru, který způsobil potíže s dodávkami komponentů z Číny, musí Hyundai zredukovat únorovou produkci pro australský trh o více než 50 procent. Prosím, sledujte veškeré dodané vozy a informujte zákazníky o možných termínech doručení,“ píše se ve firemním oběžníku. Ten je zatím spojen pouze se značkou Hyundai, mluvčí Kie navenek obdobně tvrdí, že „situace není až tak drastická“. Pokud si ale uvědomíme, že obě značky mají shodné dodavatele, jiná jistě nebude.

Nelze navíc předpokládat, že by se problémy týkaly jen Austrálie - Hyundai a Kia vyrábí různé modely na různých místech, takže potíže se nutně nedotknou všech, ale jen do jisté chvíle - díly z Číny ve výsledku používají všechny fabriky, jen v různé míře a s různým množstvím skladových zásob. A je jistě jen otázkou času, než se do stejných problémů dostanou další firmy.

Momentálně je tedy jediným „vítězem“ je ovzduší v Číně. To se rapidní měrou lepší, neboť elektřina je v Číně produkována hlavně spalováním uhlí. Spotřeba šesti největších čínských elektráren však meziročně klesla o 42,5 procenta. Úroveň znečištění je tak v Pekingu, Kantonu či Šanghaji na pouhých 20 až 25 procentech loňského roku. Světovou ekonomiku tedy virus COVID-19 zasáhl nemalou měrou, životní prostředí se však raduje.


Koronavirus zasáhl nabídky automobilek, první očekávají razantní snížení dodávek - 1 - Hyundai Elantra 2019 prvni oficialni sada 01Koronavirus zasáhl nabídky automobilek, první očekávají razantní snížení dodávek - 2 - Hyundai Elantra 2019 prvni oficialni sada 02Koronavirus zasáhl nabídky automobilek, první očekávají razantní snížení dodávek - 3 - Hyundai Elantra 2019 prvni oficialni sada 03Koronavirus zasáhl nabídky automobilek, první očekávají razantní snížení dodávek - 4 - Hyundai Elantra 2019 prvni oficialni sada 04Koronavirus zasáhl nabídky automobilek, první očekávají razantní snížení dodávek - 5 - Hyundai Elantra 2019 prvni oficialni sada 05Koronavirus zasáhl nabídky automobilek, první očekávají razantní snížení dodávek - 6 - Hyundai Elantra 2019 prvni oficialni sada 06Koronavirus zasáhl nabídky automobilek, první očekávají razantní snížení dodávek - 7 - Hyundai Elantra 2019 prvni oficialni sada 07Koronavirus zasáhl nabídky automobilek, první očekávají razantní snížení dodávek - 8 - Hyundai Elantra 2019 prvni oficialni sada 08Koronavirus zasáhl nabídky automobilek, první očekávají razantní snížení dodávek - 9 - Hyundai Elantra 2019 prvni oficialni sada 09Koronavirus zasáhl nabídky automobilek, první očekávají razantní snížení dodávek - 10 - Hyundai Elantra 2019 prvni oficialni sada 10Koronavirus zasáhl nabídky automobilek, první očekávají razantní snížení dodávek - 11 - Hyundai Elantra 2019 prvni oficialni sada 11Koronavirus zasáhl nabídky automobilek, první očekávají razantní snížení dodávek - 12 - Hyundai Elantra 2019 prvni oficialni sada 12Koronavirus zasáhl nabídky automobilek, první očekávají razantní snížení dodávek - 13 - Hyundai Elantra 2019 prvni oficialni sada 13Koronavirus zasáhl nabídky automobilek, první očekávají razantní snížení dodávek - 14 - Hyundai Elantra 2019 prvni oficialni sada 14Koronavirus zasáhl nabídky automobilek, první očekávají razantní snížení dodávek - 15 - Hyundai Elantra 2019 prvni oficialni sada 15Koronavirus zasáhl nabídky automobilek, první očekávají razantní snížení dodávek - 16 - Hyundai Elantra 2019 prvni oficialni sada 16Koronavirus zasáhl nabídky automobilek, první očekávají razantní snížení dodávek - 17 - Hyundai Elantra 2019 prvni oficialni sada 17Koronavirus zasáhl nabídky automobilek, první očekávají razantní snížení dodávek - 18 - Hyundai Elantra 2019 prvni oficialni sada 18Koronavirus zasáhl nabídky automobilek, první očekávají razantní snížení dodávek - 19 - Hyundai Elantra 2019 prvni oficialni sada 20Koronavirus zasáhl nabídky automobilek, první očekávají razantní snížení dodávek - 20 - Hyundai Elantra 2019 prvni oficialni sada 21Koronavirus zasáhl nabídky automobilek, první očekávají razantní snížení dodávek - 21 - Hyundai Elantra 2019 prvni oficialni sada 22
V Austrálii je Hyundai třetí nejžádanější značkou, i proto zde nabízí modely jako Elantra, které třeba na českém trhu chybí. Koronavirus však jejich dodávky zastavil, zatím do neznámého data

Zdroj: CarAdvice

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše