Bugatti vrátilo úder. Ukázalo rekordní vůz „ostřílený” mouchami, říká, že ho vyrobí

Francouzský stroj se sice dokázal rozjet na extrémní rychlost přesahující 490 km/h, jenže málokdo jej bral vážně. Nešlo ani o sériový, ani produkční Chiron, tak čeho to byl vlastně rekord? Proto přišlo Bugatti s ráznou akcí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Bugatti vrátilo úder. Ukázalo rekordní vůz „ostřílený” mouchami, říká, že ho vyrobí

8.9.2019 | Petr Miler

Bugatti vrátilo úder. Ukázalo rekordní vůz „ostřílený” mouchami, říká, že ho vyrobí

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Francouzský stroj se sice dokázal rozjet na extrémní rychlost přesahující 490 km/h, jenže málokdo jej bral vážně. Nešlo ani o sériový, ani produkční Chiron, tak čeho to byl vlastně rekord? Proto přišlo Bugatti s ráznou akcí.

Toto pondělí se na chvíli zastavil automobilový svět. Bugatti oznámilo, že jako první automobilka v historii pokořila se silničním autem rychlostní metu 300 mil v hodině, když se Andy Wallace rozjel se Chironem na více než 490 km/h. A jako důkaz přidalo video i oficiální certifikaci.

Znělo to skvěle, hned při ohlášení tohoto výkonu ale začala bílá holubice snah Bugatti poněkud šednout. A s dalšími a dalšími odhalenými informacemi pozvolna černala. O pár dnů později už jsme se tak museli ptát, jaký rekord vlastně Bugatti přepsalo, neboť fakta hovořila jasně proti němu.

Do rekordního pokusu nasadila prototyp s upravenou aerodynamikou, vyšším výkonem, specifickými pneu, podle nás nezbytně i upraveným stálým převodem a vůz poslala po Ehra-Lessien jedním směrem. Jinými slovy nešlo ani produkční, ani o sériové auto, navíc rychlost přes 490 km/h byla okamžitým maximem v rámci jednoho pokusu, nikoli průměrem maxim dvou běžně požadovaných jízd. Jinými slovy - Bugatti si stvořilo kategorii samo pro sebe a v té zvítězilo, což není zase tak velký úspěch.

I tak jde o obdivuhodný výkon, ale rekord to prostě není. Snad vědomo si hrozící marketingové blamáže Bugatti nejprve konstatovalo, že šlo o předprodukční prototyp a jet s autem ve stejné nadmořské výšce, jako kdysi Koenigsegg 457 km/h, jelo by přes 520 km/h. Ani to ale neznělo moc přesvědčivě, a tak automobilka narychlo „ukuchtila” víkendovou prezentaci rekordního stroje, ukázala jej v celé jeho brutální kráse a přidala další detaily.

Na vůz se díky kolegům z Motor1 France můžeme podívat i my a není to nezajímavý pohled. Auto je i po krátké rekordní jízdě „ostřílené” mouchami více než normální vůz po týdnu ježdění o letních večerech, což nejlépe připomíná, jaký kalup rychlost 490 km/h je. Spatřit můžeme pořádně také interiér, který je pro změnu značně „oholený”, ale to tak u prototypů bývá a hmotnost nemá na maximální rychlost prakticky žádný vliv. Zásadnější byly informace, které tuto akci doprovázely.

Bugatti oznámilo, že sériově vyrobí 30 exemplářů tohoto stroje, jako kdysi rekordního Veyronu Super Sport WRC. Tím bude učiněno zadost podmínkám sériovosti (25 prodaných kusů na nejméně dvou kontinentech) a jistě i „silničnosti”, neboť bez homologace by nemělo smysl auto vyrábět. Trochu složitější je to s oněmi oběma směry jízdy, ale ty kdysi Veyron SS WRC - pokud víme - také neabsolvoval a stejně byl do guinessovky zapsán.

Auta budou vyrobena v roce 2021 a podle šéfa Bugatti se po nich jen zapráší. O tom nemáme pochyb, trochu větší pochybnosti v nás vyvolává informace, že maximálka produkčních kusů bude elektronicky omezena na 440 km/h. Nepochybujeme, že auta budou s to jezdit okolo 500 km/h i tak, s takovým omezením ale celá výroba zase trochu ztrácí smysl, s omezovačem rekord nebude uznán. Do roku 2021 ale zbývá dost času, tak uvidíme, jakou kulišárnu automobilka vymyslí - třeba deaktivaci omezovače jen v prostoru Ehra-Lessien? To už by na rekord stačilo. Pokud máte zálusk, známa je i cena, 3,5 milionu Eur, tedy asi 91,5 milionu Kč. I to bude rekord svého druhu...


Bugatti vrátilo úder. Ukázalo rekordní vůz „ostřílený” mouchami, říká, že ho vyrobí - 1 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh po rekordu 01Bugatti vrátilo úder. Ukázalo rekordní vůz „ostřílený” mouchami, říká, že ho vyrobí - 2 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh po rekordu 02Bugatti vrátilo úder. Ukázalo rekordní vůz „ostřílený” mouchami, říká, že ho vyrobí - 3 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh po rekordu 03Bugatti vrátilo úder. Ukázalo rekordní vůz „ostřílený” mouchami, říká, že ho vyrobí - 4 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh po rekordu 04Bugatti vrátilo úder. Ukázalo rekordní vůz „ostřílený” mouchami, říká, že ho vyrobí - 5 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh po rekordu 05Bugatti vrátilo úder. Ukázalo rekordní vůz „ostřílený” mouchami, říká, že ho vyrobí - 6 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh po rekordu 06Bugatti vrátilo úder. Ukázalo rekordní vůz „ostřílený” mouchami, říká, že ho vyrobí - 7 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh po rekordu 07Bugatti vrátilo úder. Ukázalo rekordní vůz „ostřílený” mouchami, říká, že ho vyrobí - 8 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh po rekordu 08Bugatti vrátilo úder. Ukázalo rekordní vůz „ostřílený” mouchami, říká, že ho vyrobí - 9 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh po rekordu 09Bugatti vrátilo úder. Ukázalo rekordní vůz „ostřílený” mouchami, říká, že ho vyrobí - 10 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh po rekordu 10Bugatti vrátilo úder. Ukázalo rekordní vůz „ostřílený” mouchami, říká, že ho vyrobí - 11 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh po rekordu 11Bugatti vrátilo úder. Ukázalo rekordní vůz „ostřílený” mouchami, říká, že ho vyrobí - 12 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh po rekordu 12Bugatti vrátilo úder. Ukázalo rekordní vůz „ostřílený” mouchami, říká, že ho vyrobí - 13 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh po rekordu 13Bugatti vrátilo úder. Ukázalo rekordní vůz „ostřílený” mouchami, říká, že ho vyrobí - 14 - Bugatti Chiron 300 mph 490 kmh po rekordu 14
Bugatti zřejmě v panice ze ztráty prestiže ukázalo rekordní Chiron naživo a oznámilo jeho sériovou výrobu

Zdroj: Motor1 France

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše