Číňané odhalili svůj Rolls-Royce pro chudší, oslovit může ty, kteří nemají na originál

Není to žádná laciná napodobenina, ne však nutně proto, že by nešlo o napodobeninu - tohle auto není zase tak levné. O něco méně ale vrcholné čínské SUV s 3,3metrovým rozvorem a osmiválcem pod kapotou stojí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Číňané odhalili svůj Rolls-Royce pro chudší, oslovit může ty, kteří nemají na originál

15.4.2022 | Petr Prokopec

Číňané odhalili svůj Rolls-Royce pro chudší, oslovit může ty, kteří nemají na originál

/

Foto: Hongqi

Není to žádná laciná napodobenina, ne však nutně proto, že by nešlo o napodobeninu - tohle auto není zase tak levné. O něco méně ale vrcholné čínské SUV s 3,3metrovým rozvorem a osmiválcem pod kapotou stojí.

Čínská značka Hongqi je vůbec nejstarším tamním výrobcem aut, založena byla již v roce 1959. Věrna svému jménu (v překladu Rudá zástava) se zpočátku orientovala pouze pro vozy určené členům vládnoucí komunistické strany. V roce 1981 své aktivity přerušila, v polovině 90. let nicméně byla znovu přivedena k životu. Vláda pak v jejím případě navíc i poněkud uvolnila stavidla, když její produkty začala označovat jako „oficiální vozy pro vládní úředníky na úrovni ministrů“.

Znamená to tedy, že privátní klientela si Rudou zástavu může koupit, ovšem pouze poté, co k tomu dostane vládní svolení. Pokud tedy někdo kupříkladu uznal Tchajwan jako samostatnou zemi, pak na cokoli od Hongqi může zapomenout, i kdyby měl kapsy nadité sebevíc. S tímto přístupem není až tak překvapivé, že plány značky nevychází tak úplně na jedničku. Třeba v roce 2013 se počítalo s prodejem 30 tisíc exemplářů, ovšem nakonec k zákazníkům zamířila jen šestina očekávaného množství. A o rok později musela s prodeji dokonce pomoci i lidová armáda, která si objednala přes tisíc kusů luxusního sedanu H7. Pro značku byl přitom tento vůz výjimečný, neboť nevycházel z žádného cizího.

Vlastní vývoj pak za sebou má i stávající novinka, a to luxusní SUV LS7, při jehož spatření si většina lidí nejspíš vzpomene na Rolls-Royce Cullinan. I ten je ale oproti čínskému zástupci „tintítkem“, neboť měří 5 341 milimetrů na délku a počítá s rozvorem 3 295 mm. LS7 se oproti tomu natáhlo do délky dokonce na 5 695 mm a v rámci rozvoru disponuje 3 309 mm. Jen prodloužený Cadillac Escalade ESV je tak o chlup větší.

Pohled pod kapoty obou vozů nicméně může být v případě čínského zástupce zklamáním, hlavně z evropského úhlu pohledu. Kde totiž Cadillac počítá s 6,2litrovým osmiválcem a 426 koňmi, tam Hongqi přichází s osmiválcem čtyřlitrovým a 365 koňmi. Není tak překvapivé, že nejvyšší rychlost má LS7 omezenou na 200 km/h. Jelikož ale pro Číňany není dynamika na rozdíl od luxusu důležitá, prodeje to nejspíš neovlivní.

Uvnitř přitom čínská novinka dokáže zaujmout i tu nejnáročnější klientelu. Palubní desku, středovou konzoli i vnitřní dveřní panely totiž pokrývá mahagonové dřevo, které je spojeno s koženým čalouněním a s pozlacenými detaily. Nechybí pochopitelně ani několikazónová automatická klimatizace či dvě obrazovky vpředu a dvě vzadu. Cestující si pak zábavu mohou vychutnat v křeslech s masáží.

Do prodeje by tento čínský Rolls-Royce Cullinan měl vyrazit ve třetím letošním čtvrtletí, přičemž na rozdíl od britského originálu má okouzlit i „chudší milionáře“. Ovšem ne zase tak chudé - cena vozu startuje na 1,5 milionech yuanů, tedy asi 5,3 milionu korun, což je na čínské poměry extrémní suma. Britský vůz ale začíná v přepočtu na 11,5 milionu Kč, takže o úspoře svého druhu hovořit lze...


Číňané odhalili svůj Rolls-Royce pro chudší, oslovit může ty, kteří nemají na originál - 1 - Hongqi LS7 2022 prvni sada 01Číňané odhalili svůj Rolls-Royce pro chudší, oslovit může ty, kteří nemají na originál - 2 - Hongqi LS7 2022 prvni sada 02Číňané odhalili svůj Rolls-Royce pro chudší, oslovit může ty, kteří nemají na originál - 3 - Hongqi LS7 2022 prvni sada 03Číňané odhalili svůj Rolls-Royce pro chudší, oslovit může ty, kteří nemají na originál - 4 - Hongqi LS7 2022 prvni sada 04Číňané odhalili svůj Rolls-Royce pro chudší, oslovit může ty, kteří nemají na originál - 5 - Hongqi LS7 2022 prvni sada 05Číňané odhalili svůj Rolls-Royce pro chudší, oslovit může ty, kteří nemají na originál - 6 - Hongqi LS7 2022 prvni sada 06Číňané odhalili svůj Rolls-Royce pro chudší, oslovit může ty, kteří nemají na originál - 7 - Hongqi LS7 2022 prvni sada 07Číňané odhalili svůj Rolls-Royce pro chudší, oslovit může ty, kteří nemají na originál - 8 - Hongqi LS7 2022 prvni sada 08Číňané odhalili svůj Rolls-Royce pro chudší, oslovit může ty, kteří nemají na originál - 9 - Hongqi LS7 2022 prvni sada 09Číňané odhalili svůj Rolls-Royce pro chudší, oslovit může ty, kteří nemají na originál - 10 - Hongqi LS7 2022 prvni sada 10Číňané odhalili svůj Rolls-Royce pro chudší, oslovit může ty, kteří nemají na originál - 11 - Hongqi LS7 2022 prvni sada 11Číňané odhalili svůj Rolls-Royce pro chudší, oslovit může ty, kteří nemají na originál - 12 - Hongqi LS7 2022 prvni sada 12Číňané odhalili svůj Rolls-Royce pro chudší, oslovit může ty, kteří nemají na originál - 13 - Hongqi LS7 2022 prvni sada 13Číňané odhalili svůj Rolls-Royce pro chudší, oslovit může ty, kteří nemají na originál - 14 - Hongqi LS7 2022 prvni sada 14
Svými rozměry dokáže nové Hongqi LS7 zastínit prakticky vše s výjimkou prodlouženého Cadillacu Escalade ESV. Ten pak dostal do vínku i výkonnější osmiválec, se kterým startuje na 1,77 milionech korun. Číňané jej ale jistě za konkurenci neberou, jdou po krku spíše dvakrát dražšímu Rolls-Roycu Cullinan. Foto: Hongqi

Zdroj: Hongqi

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.