Číňané prodávají levnou napodobeninu VW Tiguan, nabízí ji i v Evropě

Není to vyloženě kopie, víc než inspirace německým bestsellerem je ale zřejmá, velmi podobná je nakonec i velikost. V případě cen ale už narazíme na velké rozdíly.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Číňané prodávají levnou napodobeninu VW Tiguan, nabízí ji i v Evropě

10.4.2021 | Petr Prokopec

Číňané prodávají levnou napodobeninu VW Tiguan, nabízí ji i v Evropě

/

Foto: Changan

Není to vyloženě kopie, víc než inspirace německým bestsellerem je ale zřejmá, velmi podobná je nakonec i velikost. V případě cen ale už narazíme na velké rozdíly.

Čínská automobilka Changan začíná být stále více aktivní ve světě, Evropu nevyjímaje. Za vstupní bránu na starý kontinent si nepřekvapivě vybrala Rusko, který ji má posloužit jako základna pro výpady dále na západ. A minimálně z jeho aktivity z poslední doby se zdá, že Changan je na dobývání Evropy připraven dobře. Dokazuje to i aktuálními modely CS85 Coupe a CS95, my se dnes ale podíváme na skromnější, modernizovaný typ CS35 s přídomkem Plus.

Zatímco výše zmíněné vozy představují pro Changan vrchol nabídky, inovovaný CS35 Plus útočí spíše na nižší patra trhu. Oproti staršímu CS35 byl prodloužen o 165 milimetrů a na délku tedy měří 4 335 mm. To je jen o chlup méně než v případě Volkswagenu Tiguan, který nezmiňujeme náhodou, neboť zvenčí si nelze nevšimnou značné vizuální podobnosti, zejména pak v případě čelních partií. Jenže zatímco Tiguan u nás startuje na 705 900 Kč, za jeho čínského soka dáte v Rusku jen 1 249 000 rublů, tedy asi 252 tisíc Kč. To je skoro přesně polovina, rozdíl v ceně je tedy enormní.

Přitom ani technicky či jinak není CS35 Plus nezajímavý. Pohání jej v základu atmosférická jedna-šestka naladěná na 128 koní, Tiguan pracuje s jedna-pětkou se 130 koňmi. Motor je možné spojit s pětistupňovým manuálem nebo šestistupňovým automatem Aisin. Od hnacího ústrojí se můžeme přesunout k podvozku, který vpředu používá vzpěr McPherson a vzadu jednoduchou torzní příčku. Veškerý výkon přitom míří dopředu, zákazníci přitom mohou vybírat mezi 16-, 17- či dokonce až 18palcovými litými koly. Kotoučové brzdy ale dostanou ve všech rozích, což u čínských vozů nebývá obvyklé - povětšinou totiž vzadu pracují levnější a méně složité bubny.

Uvnitř je možné již v základu počítat se dvěma airbagy, klimatizací či multimediálním systémem, který doprovází 10,25palcová obrazovka s rozlišením 1 920 x 720 pixelů. Pokud pak v nabídce výbavy zamíříte výše, dočkáte se třeba bezklíčového vstupu a startování, zpětné kamery nebo elektrického ovládání sedadla řidiče a střešního okna. Zajímavostí je i možnost dálkového startování přes mobilní aplikaci a hlavní novinkou, kterou přinesla letošní modernizace, je unikátní funkce, kterou neznáme ani z mnohem dražších aut.

Jde o displej před spolujezdcem, který už nějaký ten pátek vídáme třeba ve Ferrari, ani v těch ale neumí to, co v tomto Changanu. Zde je dotykový a umožňuje spolujezdci ovládat multimediální systém vozu bez toho, aniž by sahal do výhledu řidiče, který na prostřední obrazovce může sledovat třeba navigaci. V takovém případě ale zapomeňte na zmíněnou startovní cenu - špičkově vybavený CS35 Plus přijde i s automatem nejméně na 1 449 900 rublů, což je ale pořád sympatických 409 tisíc Kč.

Jak jsme tedy zmínili již v úvodu, Changan je na dobývání Evropy připraven a pokud by podobné ceny udržel i v západnějších cípech Evropy, nemusel by být neúspěšný. V domácí Číně je úspěšný velmi - loni prodal 805 tisíc aut všech modelů a je sedmou největší značkou na domácím trhu. Dnes probíraný model se na celkovém odbytu podílí z asi jedné osminy a v široké nabídce značky je pátým nejprodávanějším typem.


Číňané prodávají levnou napodobeninu VW Tiguan, nabízí ji i v Evropě - 1 - Changan CS 35 Plus 2019 prvni sada 01Číňané prodávají levnou napodobeninu VW Tiguan, nabízí ji i v Evropě - 2 - Changan CS 35 Plus 2019 prvni sada 02Číňané prodávají levnou napodobeninu VW Tiguan, nabízí ji i v Evropě - 3 - Changan CS 35 Plus 2019 prvni sada 03Číňané prodávají levnou napodobeninu VW Tiguan, nabízí ji i v Evropě - 4 - Changan CS 35 Plus 2019 prvni sada 04Číňané prodávají levnou napodobeninu VW Tiguan, nabízí ji i v Evropě - 5 - Changan CS 35 Plus 2019 prvni sada 05Číňané prodávají levnou napodobeninu VW Tiguan, nabízí ji i v Evropě - 6 - Changan CS 35 Plus 2019 prvni sada 06Číňané prodávají levnou napodobeninu VW Tiguan, nabízí ji i v Evropě - 7 - Changan CS 35 Plus 2019 prvni sada 07Číňané prodávají levnou napodobeninu VW Tiguan, nabízí ji i v Evropě - 8 - Changan CS 35 Plus 2019 prvni sada 08Číňané prodávají levnou napodobeninu VW Tiguan, nabízí ji i v Evropě - 9 - Changan CS 35 Plus 2019 prvni sada 09Číňané prodávají levnou napodobeninu VW Tiguan, nabízí ji i v Evropě - 10 - Changan CS 35 Plus 2019 prvni sada 11Číňané prodávají levnou napodobeninu VW Tiguan, nabízí ji i v Evropě - 11 - Changan CS 35 Plus 2019 prvni sada 12Číňané prodávají levnou napodobeninu VW Tiguan, nabízí ji i v Evropě - 12 - Changan CS35 Plus 2020 prvni 01
Changan CS35 Plus se prodává v Rusku se zajímavou cenovkou i výbavou. Že chce být levnější alternativou VW Tiguan, je zcela nesporné. Foto: Changan

Zdroj: Changan

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše