Dacia dala sbohem svému dosavadnímu logu, nahradila ho něčím úplně jiným

V poslední době jsme svědky spíše decentních, často sotva znatelných proměn. Případ Dacie je úplně jiný, její nové logo nemá s tím dosavadním společného vůbec nic.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Dacia dala sbohem svému dosavadnímu logu, nahradila ho něčím úplně jiným

18.6.2021 | Petr Miler

Dacia dala sbohem svému dosavadnímu logu, nahradila ho něčím úplně jiným

/

Foto: Dacia

V poslední době jsme svědky spíše decentních, často sotva znatelných proměn. Případ Dacie je úplně jiný, její nové logo nemá s tím dosavadním společného vůbec nic.

Dacie nejsou auta pro mladé a odvážné zákazníky hledající dobrodružství, to si můžeme říci rovnou. Třebaže i takoví se mezi kupci jistě najdou, prim podle statistik hraje starší konzervativní klientela oceňující hlavně nízkou pořizovací cenu aut, která pak používá při spíše občasných krátkých jízdách. Taková bude z podstaty spokojena se statem quo, sama automobilka se ale chce - nebo spíše musí - posunout dál.

Důvod jste uhodli, elektrifikace. Právě ta posouvá ceny aut dramaticky výše, kde Dacia dosavadní kupce nemá šanci oslovit. Nakonec víme, co dokáže její první elektrické auto, které za částky okolo půl milionu korun servíruje dynamiku srovnatelnou leda s dekády starým, komunistickým předchůdcem. Koupí si něco takového zákazník současného Sandera, většího, rychlejšího kvalitnějšího auta za poloviční peníze, se kterým si může jezdit v podstatě kdy chce a kam chce? Nedokážeme si to představit.

Dacia tak musí lovit v jiných vodách a jejím novým cílem se má postupně stát mladší klientela hledající dostupný elektrický či elektrifikovaný vůz. Tato změna jistě neproběhne hned, hovořme o řadě let, sama automobilka k ní ale začíná mířit už nyní. Součástí změny image je totiž i nové logo a označení značky, které automobilka začne podle svých slov používat už začátkem roku 2022 v případě dealerství a okolo poloviny příštího roku na všech modelech.

To je skutečně rychlá a razantní změna, zvláště když se podíváme, jak nové logo vypadá. Místo klasického znaku s nápisem je tu jen moderní, hyperjednoduchý nápis Dacia ostře řezaným fontem v khaki barvě, nebo stejně vyvedená písmena DC. Zajímavé, ne nutně špatné, ale jsme zvědavi, jak toto bude vypadat na Dusteru nebo Sanderu.

V případě auta jsme tyto insignie mohli vidět jen na konceptu velkého SUV Bigster, na kterém nevypadala nepatřičně, grafika loga ale odpovídala pojetí zbytku vozu. Nebudeme nicméně předbíhat událostem, více uvidíme už v řádu měsíců.


Dacia dala sbohem svému dosavadnímu logu, nahradila ho něčím úplně jiným - 1 - Dacia zmena loga 2021 detaily 01Dacia dala sbohem svému dosavadnímu logu, nahradila ho něčím úplně jiným - 2 - Dacia zmena loga 2021 detaily 02Dacia dala sbohem svému dosavadnímu logu, nahradila ho něčím úplně jiným - 3 - Dacia zmena loga 2021 detaily 03
Dosavadní logo Dacie zná asi každý, ... Foto: Dacia

Dacia dala sbohem svému dosavadnímu logu, nahradila ho něčím úplně jiným - 4 - Dacia logo konec nove 2021 2022 01Dacia dala sbohem svému dosavadnímu logu, nahradila ho něčím úplně jiným - 5 - Dacia logo konec nove 2021 2022 02
...to nové míří úplně jinam. Na dealerstvích i autech se objeví už příští rok. Grafika: Dacia

Dacia dala sbohem svému dosavadnímu logu, nahradila ho něčím úplně jiným - 6 - Dacia Bigster 2021 Concept 05Dacia dala sbohem svému dosavadnímu logu, nahradila ho něčím úplně jiným - 7 - Dacia Bigster 2021 Concept 07Dacia dala sbohem svému dosavadnímu logu, nahradila ho něčím úplně jiným - 8 - Dacia Bigster 2021 Concept 09
Na konceptu SUV Bigster už se objevilo, sériová verze jej dostane také. Foto: Dacia

Zdroje: Dacia

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše