Dacia poprvé míří na trh, kde ji vůbec neznají, nabídne i u nás nedostupný model

Dacie se už dnes prodávají v exotických destinacích, nikdy to ale nejsou přímo Dacie, mateřský Renault je nabízí pod svým vlastním logem. Tato ostýchavost ale evidentně Rumuny přešla, míří do Austrálie.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Dacia poprvé míří na trh, kde ji vůbec neznají, nabídne i u nás nedostupný model

2.6.2021 | Petr Prokopec

Dacia poprvé míří na trh, kde ji vůbec neznají, nabídne i u nás nedostupný model

/

Foto: Dacia

Dacie se už dnes prodávají v exotických destinacích, nikdy to ale nejsou přímo Dacie, mateřský Renault je nabízí pod svým vlastním logem. Tato ostýchavost ale evidentně Rumuny přešla, míří do Austrálie.

Před několika málo týdny jsme se zadívali na prodeje francouzských aut na nejmenším světovém kontinentu. A rázem bylo jasné, že takový Renault, Peugeot či Citroën Australany příliš nezajímají, neboť třeba poslední zmíněná měla za duben na kontě pouhé tři prodané vozy. A všechny tři značky dohromady pak dokázala převálcovat i vodíková Toyota Mirai, což rozhodně není levné auto pro každého. Vlastně tedy nikoho nepřekvapilo, když se Renault rozhodl trh jako automobilka opustit. Jeho modely ovšem budou moci Australané nadále kupovat, nicméně nově už jen skrze lokální distribuční firmu Ateco.

Nyní se nicméně ukazuje, že protinožci nebudou moci vybírat jen mezi francouzskými vozy, ale i mezi těmi rumunskými. Na australský trh se totiž chystá Dacia, která se domluvila na spolupráci právě se zmíněným Atecem. Jeho šéf Neville Crichton navíc dodal, že „nyní s nimi již jednáme o detailech“. Expanze rumunské značky na další trh je tedy jistotou, přičemž stejně jako třeba v Česku bude i v Austrálii Dacia hierarchicky zasazena pod Renault. Nabízet toho ale nakonec může více než u nás.

Podrobnosti momentálně schází, nicméně prvními vlaštovkami na australském trhu by měly být Sandero a Sandero Stepway. Pochopitelně přitom již půjde o nové generace postavené na platformě CMF, která má s jistým odstupem následovat Duster. V jeho případě ale logicky půjde o stávající provedení užívající již letitou architekturu B0. Rumunské SUV by se nicméně v Austrálii mělo potkat s verzí Oroch, tedy s pick-upem určeným původně pro jihoamerické trhy.

Austrálie tak ve výsledku bude první zemí na světě, kde tyto dvě verze budou prodávány bok po boku, a to navíc s rumunským logem. V Jižní Americe je totiž Duster Oroch k mání jen jako Renault, což ostatně platí o dalších modele i leckde jinde, dokonce i v Rusku. Crichton je však zapálený do Dacie, jejíž výslovnost již začíná učit i potenciální klienty.

První exempláře by měly dorazit na australskou půdu již v nejbližších měsících, s plnohodnotnou expanzí se však počítá až příští rok. Crichtonovi se tak splní dlouhodobý sen, neboť o možném importu Dacie poprvé jednal již před 10 lety, automobilka na to ale nekývla. Až teď se s novým vedením odhodlala. „Když se šéfem Renaultu stal Luca de Meo, ihned jsme s ním o tom začali jednat,“ dodává Crichton, který si v mezičase udělal jméno u Kie.

Byl to totiž právě on, kdo korejskou značku začal dovážet na australský trh. A z daného podniku se mu podařilo vybudovat nadmíru úspěšný byznys, který byl spojen s desítkami tisíc registrací ročně. V té chvíli Crichton prodal práva zpět Kie, přičemž něco podobného možná udělá s Dacií. Jakkoliv v tomto případě jde o daleko větší srdcovku, která má navíc konkurovat i levným vozů z Číny - ty jsou v Austrálii stále úspěšnější.


Dacia poprvé míří na trh, kde ji vůbec neznají, nabídne i u nás nedostupný model - 1 - Hyundai i20 vs Dacia Sandero 2021 04Dacia poprvé míří na trh, kde ji vůbec neznají, nabídne i u nás nedostupný model - 2 - Hyundai i20 vs Dacia Sandero 2021 05Dacia poprvé míří na trh, kde ji vůbec neznají, nabídne i u nás nedostupný model - 3 - Hyundai i20 vs Dacia Sandero 2021 06Dacia poprvé míří na trh, kde ji vůbec neznají, nabídne i u nás nedostupný model - 4 - Dacia Sandero Stepway 2021 nove 02Dacia poprvé míří na trh, kde ji vůbec neznají, nabídne i u nás nedostupný model - 5 - Dacia Sandero Stepway 2021 nove 04Dacia poprvé míří na trh, kde ji vůbec neznají, nabídne i u nás nedostupný model - 6 - Dacia Sandero Stepway 2021 nove 17
Dacie Sandero a Sandero Stepway budou prvními vozy rumunské automobilky, které se začnou prodávat v Austrálii, a to již během několika málo měsíců. Foto: Dacia

Zdroj: Ateco

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše