Elon Musk poprvé ukázal obří vesmírnou loď, která má odvézt první lidi na Mars

Nové vesmírné plavidlo je tak obrovské, že vedle něj lidé vypadají jako mravenci. Nejprve by je mělo dopravit na Měsíc, následně i na Mars. A nejde o žádné velké sci-fi, první let se má uskutečnit ještě letos.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Elon Musk poprvé ukázal obří vesmírnou loď, která má odvézt první lidi na Mars

30.9.2019 | Mirek Mazal

Elon Musk poprvé ukázal obří vesmírnou loď, která má odvézt první lidi na Mars

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nové vesmírné plavidlo je tak obrovské, že vedle něj lidé vypadají jako mravenci. Nejprve by je mělo dopravit na Měsíc, následně i na Mars. A nejde o žádné velké sci-fi, první let se má uskutečnit ještě letos.

Jak vnímat Elona Muska v automobilovém světě, bude zřejmě ještě dlouho předmětem debat, zcela nepochybně ale patří k velkým jménům v úzké komunitě lidí snažící se o soukromé dobývání vesmíru. Jihoafrický vizionář nepřestává věřit v kolonizaci vzdálenějších míst kosmu, proto o víkendu představil veřejnosti prototyp vesmírné lodi, která by měla pomoci jeho troufalé plány naplnit.

Musk v texaském sídle společnosti SpaceX odhalil vesmírnou loď Starship Mk1. Obří stroj má celkovou výšku 50 metrů, jeho průměr činí 9 metrů a pohon zajišťuje celkem 37 motorů. Zvaní hosté mohli vidět „nejmocnější raketu v historii“. Novinka byla vystavena vedle dnes už překonané rakety Falcon 1, která vedle ní vypadá jako tříkolka po boku nejnovějšího Ferrari.

Majitel firmy během uvádění premiéry nedokázal krotit své emoce. „Je to ta nejinspirativnější věc, jakou jsem kdy v životě viděl,“ řekl Musk v okamžiku odhalení. Dojat s mikrofonem v ruce projevoval velkou radost nad tím, že může být osobně u zrodu vesmírné civilizace.

Jako většina ostatních produktů SpaceX bude hvězdná loď znovu použitelná, což znamená, že může být před vyřazením z provozu několikrát vyslána do nebe. Plány počítají s přepravou až 100 lidí najednou směrem na Mars včetně potřebného nákladu.

První ostré testy Mk1 začnou pravděpodobně do konce letošního roku. Úvodní zkouškou bude let do výšky 20 kilometrů nad zemským povrchem, odkud se stroj pokusí o bezpečný návrat k základně. Pokud všechno půjde podle plánu, bude pokračovat vývoj přepravních verzí Mk2, Mk3 a Mk4 určených pro let na oběžnou dráhu Země. Vysněné dosažení Měsíce či Marsu s lidmi na palubě ještě pár let potrvá, ale základy už evidentně stojí.


Elon Musk poprvé ukázal obří vesmírnou loď, která má odvézt první lidi na Mars - 1 - SpaceX Starship Mk1 prvni 01Elon Musk poprvé ukázal obří vesmírnou loď, která má odvézt první lidi na Mars - 2 - SpaceX Starship Mk1 prvni 02
Elon Musk poprvé ukázal obří vesmírnou loď, která má odvézt první lidi na Mars - 3 - SpaceX Starship Mk1 prvni 03Elon Musk poprvé ukázal obří vesmírnou loď, která má odvézt první lidi na Mars - 4 - SpaceX Starship Mk1 prvni 04Elon Musk poprvé ukázal obří vesmírnou loď, která má odvézt první lidi na Mars - 5 - SpaceX Starship Mk1 prvni 05
Elon Musk se po letech příprav...

Elon Musk poprvé ukázal obří vesmírnou loď, která má odvézt první lidi na Mars - 6 - SpaceX Starship Mk1 foto prvni 01Elon Musk poprvé ukázal obří vesmírnou loď, která má odvézt první lidi na Mars - 7 - SpaceX Starship Mk1 foto prvni 02Elon Musk poprvé ukázal obří vesmírnou loď, která má odvézt první lidi na Mars - 8 - SpaceX Starship Mk1 foto prvni 03Elon Musk poprvé ukázal obří vesmírnou loď, která má odvézt první lidi na Mars - 9 - SpaceX Starship Mk1 foto prvni 04Elon Musk poprvé ukázal obří vesmírnou loď, která má odvézt první lidi na Mars - 10 - SpaceX Starship Mk1 foto prvni 05Elon Musk poprvé ukázal obří vesmírnou loď, která má odvézt první lidi na Mars - 11 - SpaceX Starship Mk1 foto prvni 06
...postavil před publikum a ukázal světu pokrok v dobývání Marsu

Elon Musk poprvé ukázal obří vesmírnou loď, která má odvézt první lidi na Mars - 12 - SpaceX Starship Mk1 foto prvni 07Elon Musk poprvé ukázal obří vesmírnou loď, která má odvézt první lidi na Mars - 13 - SpaceX Starship Mk1 foto prvni 08Elon Musk poprvé ukázal obří vesmírnou loď, která má odvézt první lidi na Mars - 14 - SpaceX Starship Mk1 foto prvni 09Elon Musk poprvé ukázal obří vesmírnou loď, která má odvézt první lidi na Mars - 15 - SpaceX Starship Mk1 foto prvni 10Elon Musk poprvé ukázal obří vesmírnou loď, která má odvézt první lidi na Mars - 16 - SpaceX Starship Mk1 foto prvni 11Elon Musk poprvé ukázal obří vesmírnou loď, která má odvézt první lidi na Mars - 17 - SpaceX Starship Mk1 foto prvni 12Elon Musk poprvé ukázal obří vesmírnou loď, která má odvézt první lidi na Mars - 18 - SpaceX Starship Mk1 foto prvni 13Elon Musk poprvé ukázal obří vesmírnou loď, která má odvézt první lidi na Mars - 19 - SpaceX Starship Mk1 foto prvni 14Elon Musk poprvé ukázal obří vesmírnou loď, která má odvézt první lidi na Mars - 20 - SpaceX Starship Mk1 foto prvni 15Elon Musk poprvé ukázal obří vesmírnou loď, která má odvézt první lidi na Mars - 21 - SpaceX Starship Mk1 foto prvni 16
Do kosmu by měli lidé cestovat lodí Starship společnosti SpaceX

Zdroj: SpaceX

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.