Fiat Panda 4x4 2012: unikly detaily k nové čtyřkolce

Z Fiatu unikl věstník obsahující podrobnosti o chystané nové Pandě s pohonem všech kol. Víme tedy docela přesně, s čím přijde.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Fiat Panda 4x4 2012: unikly detaily k nové čtyřkolce

10.5.2012 | Miro Mihálik | 1 příspěvek

Fiat Panda 4x4 2012: unikly detaily k nové čtyřkolce

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Z Fiatu unikl věstník obsahující podrobnosti o chystané nové Pandě s pohonem všech kol. Víme tedy docela přesně, s čím přijde.

I nový Fiat Panda dostane pohon všech kol. To asi není příliš překvapivá informace vzhledem k tomu, že Italové prodávají tuto verzi už od roku 1983 a tento vůz zaostal za prvním Audi Quattro jen o tři roky. Malý Fiat s technikou 4x4 byl pochopitelně k mání i v minulé generaci, tudíž je nasnadě, že dorazí opět.

Podle interních dokumentů automobilky se tak stane ještě letos, ve druhé polovině roku a uniklé stránky obsahují v zásadě ty nejdůležitější podrobnosti. Panda 4x4 bude přenášet výkon na zadní nápravu velmi tradiční formou. Výkon bude odebírán skrze kardan od přední rozvodovky. O tom, kolik síly bude putovat dozadu, rozhodně vícelamelová, hydraulicky ovládaná a elektronicky řízená spojka.

V zájmu stability a zajištění maximální trakce bude systém spřažen se stávajícím (jistě upraveným) stabilizačním programem ESP a ABS. Samozřejmě pozměněna musela být také zadní náprava, konstruktéři italské značky se však nenamáhali s vytvořením nezávislého zavěšení. Použili vlečená ramena spojená se zkrutnou příčkou podobně jako u předokolky, ale doplnili ji o další torzní tyč. K tomu zesílili silentbloky, použili měkčí pružiny, tlumiče otočili dozadu a o další zpevnění se postarala ještě další příčná výztuha. V dokumentech si ale poněkud rozporují informace o hmotnosti. Jedna stránka tvrdí, že se váha zvýšila z 35 na 43 kg, druhá zase, že je zadní zavěšení lehčí o 6,5 kg - je ovšem možné, že tím myslí ve srovnání s předchozí generací Pandy 4x4.

Ani přední náprava ale nezůstala úplně stejná. Inženýři zpevnili horní úchyty pružících jednotek a ve spodní části nápravy aplikovali robustnější křížovou výztuhu. Váhu tím zvýšili o pouhý kilogram. Aby se Panda vypořádala i s těžším terénem, dostane novou, speciálně pro tento typ navrženou šestistupňovou manuální převodovku se zkráceným prvním převodem suplujícím redukci.

Mezi motory se nově objeví přeplňovaný dvouválec TwinAir o objemu 0,9 litru a výkonu 85 koní a v prodeji bude také naftový čtyřválec Multijet 1,3 litru s výkonem 75 koní. Nejslabší dvanáctistovka s 69 koňmi se (alespoň při uvedení auta ve druhé polovině letošního roku) v nabídce neobjeví.

Pokud si někdo Pandu 4x4 nebude moci dovolit, nebo si z nějakého důvodu myslí, že sofistikovanější a určitě dražší pohon všech kol je zbytečnost, ale na druhou stranu se svým vozem občas vyjede na silnici s horší přilnavostí, tak právě pro něj bude určena varianta Traction Plus. Což není nic jiného než předokolka, která do 30 km/h bude nahrazovat uzávěrku diferenciálu důraznějším přibrzďováním prokluzujícího kola.


Fiat Panda 4x4 2012: unikly detaily k nové čtyřkolce - 1 - Fiat Panda 4x4 technicke detaily 01Fiat Panda 4x4 2012: unikly detaily k nové čtyřkolce - 2 - Fiat Panda 4x4 technicke detaily 02Fiat Panda 4x4 2012: unikly detaily k nové čtyřkolce - 3 - Fiat Panda 4x4 technicke detaily 03Fiat Panda 4x4 2012: unikly detaily k nové čtyřkolce - 4 - Fiat Panda 4x4 technicke detaily 04Fiat Panda 4x4 2012: unikly detaily k nové čtyřkolce - 5 - Fiat Panda 4x4 technicke detaily 05
O pohon zadní nápravy se postará vícelamelová elektronicky řízená spojka

Zdroj: Car Passion

Miro Mihálik

Diskuze 1 příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.