Fisker Atlantic oficiálně: nové fotky, video, dál jen zbožná přání

(+ video) Po dvou dost výmluvných únicích Fisker oficiálně odhalil chystaný model Atlantic. Mnoho nového o něm ale podle očekávání neřekl.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Fisker Atlantic oficiálně: nové fotky, video, dál jen zbožná přání

4.4.2012 | Petr Miler | 3 příspěvky

Fisker Atlantic oficiálně: nové fotky, video, dál jen zbožná přání

/

(+ video) Po dvou dost výmluvných únicích Fisker oficiálně odhalil chystaný model Atlantic. Mnoho nového o něm ale podle očekávání neřekl.

Firma Fisker Automotive je něco jako společnost Tesla Motors - nevyrábí skoro nic, spotřebovává veřejné i soukromé peníze, ale slyšet je o ni skoro pořád. Na rozdíl od elektrických pohádek Elona Muska máme ale v tomto případě alespoň pocit, že obecná idea vozů Henrika Fiskera představuje alespoň trochu uskutečnitelný nápad, jakkoli konkrétní provedení svými skutečnými schopnostmi dalece zaostává za očekáváními. A nic na tom nemění ani těžce optimistické vnímání téhož ze strany EU.

Malá automobilka zatím vyrábí jen model Karma, brzy ale chce dostat na trh i jeho odlišné provedení Surf. Kdy a jak se to přesně podaří, to zatím nevíme a vzhledem k mnoha odkladům provázejícím příchod Karmy na trh si o tom ani netroufáme spekulovat. Faktem ovšem je, že dříve než se tak stane se můžeme seznámit s novým modelem Atlantic, tedy spíše jeho předobrazem.

Pokud pravidelně sledujete náš web, jistě víte, že jeho první snímky jsme vám nabídli jako úplně první na celém světě, další únik pak odhalil ještě dva jiné. Vzhledem vozu jsme se mohli podrobně zabývat již tehdy, o technice jsme ale mnoho nevěděli. A nevíme ani nyní.

I když je v tuto chvíli Fisker Atlantic na světě už oficiálně a níže jej můžete spatřit na dalších fotkách a prvním videu, věcné podrobnosti zůstávají (tak trochu podle očekávání...) tajemstvím. Důvodem je, ze ačkoli na první pohled vypadá Altantic jako hotové auto, Fisker jej označuje jako designový prototyp. A i když je to trochu přetvářka, u takových výtvorů se o technice příliš nemluví.

Znovu se tak můžeme podívat hlavně na tvary karoserie, které obecně přebírají nápady Karmy a zůstávají věrné typickému stylu Henrika Fiskera. Máme ale zato, že oproti většímu modelu nabízí přece jen více ladnosti a až na řadu kontroverzních detailů přináší do světa „čtyřdvéřových kupé” trochu svěžího větru. Vůz má být velikostně srovnatelný (přesné rozměry neznáme) s Audi A5 Sportback a oproti němu vypadá o poznání kompaktněji.

Ani po oficiální premiéře nemáme k dispozici pořádný pohled dovnitř vozu (částečně je k dispozici na samém konci přiloženého videa), a tak se můžeme jen spolehnout na tvrzení Fiskeru, že má jít o něco zcela mimořádného. To ostatně tvrdí i o zevnějšku (má jít o ztělesnění krásy pro masový segment, nic takového prý dnes na trhu není - vše si dejte do uvozovek...), vnitřek ale má být k dispozici ve třech zcela specifických provedeních, z nichž každé půjde za svým zákazníkem - od „mužné” sportovní verze až po „zženštělé” luxusní.

O technice můžeme říci jen to, co už jsme věděli - vůz ideově převezme pohonné ústrojí Karmy sestávající z dvou elektromotorů a generátoru elektřiny v podobě spalovacího motoru. Konkrétní data stále chybějí jen krom toho, že oním spalovacím motorem bude dvoulitrové turbo N20 od BMW, které nahradí dnes používaný agregát stejného typu od GM.

To už je ale jen přání, uvážíme-li, že Atlantic nemá být v sériové verze představen dříve než na konci roku 2013. Zbožným přáním je ale i samotná idea o schopnosti firma vyrábět a prodávat tento model s cenou pod 50 000 dolarů a jak jste i mohli všimnout výše, i slova pana Fiskera od průlomovosti designu, kráse a něčem úplné novém ve třídě luxusně laděných a přesto dostupných pseudokupé.

A konec konců, zbožným přáním je i smysluplnost pohonu všech Fiskerů. My tedy tento nápad obecně neodsuzujeme, jeho interpretace ze strany kalifornského výrobce se ale nezdá být příliš racionální - však co je (hovoříme o Karmě) zajímavého na čtyřsetkoňovém sedanu s prostorem sportovního kupé, dynamikou Golfu GTI a spotřebou vyšší než BMW M5? Pokud nejste Leonadro di Caprio, který by za zelenější image vyměnil i své tři nominace na Oscary, mnoho toho nenajdete...


Fisker Atlantic oficiálně: nové fotky, video, dál jen zbožná přání - 1 - Fisker Atlantic oficialni 01Fisker Atlantic oficiálně: nové fotky, video, dál jen zbožná přání - 2 - Fisker Atlantic oficialni 02Fisker Atlantic oficiálně: nové fotky, video, dál jen zbožná přání - 3 - Fisker Atlantic oficialni 03Fisker Atlantic oficiálně: nové fotky, video, dál jen zbožná přání - 4 - Fisker Atlantic oficialni 04Fisker Atlantic oficiálně: nové fotky, video, dál jen zbožná přání - 5 - Fisker Atlantic oficialni 05Fisker Atlantic oficiálně: nové fotky, video, dál jen zbožná přání - 6 - Fisker Atlantic oficialni 06Fisker Atlantic oficiálně: nové fotky, video, dál jen zbožná přání - 7 - Fisker Atlantic oficialni 07Fisker Atlantic oficiálně: nové fotky, video, dál jen zbožná přání - 8 - Fisker Atlantic oficialni 08Fisker Atlantic oficiálně: nové fotky, video, dál jen zbožná přání - 9 - Fisker Atlantic oficialni 09Fisker Atlantic oficiálně: nové fotky, video, dál jen zbožná přání - 10 - Fisker Atlantic oficialni 10Fisker Atlantic oficiálně: nové fotky, video, dál jen zbožná přání - 11 - Fisker Atlantic oficialni 11Fisker Atlantic oficiálně: nové fotky, video, dál jen zbožná přání - 12 - Fisker Atlantic oficialni 12Fisker Atlantic oficiálně: nové fotky, video, dál jen zbožná přání - 13 - Fisker Atlantic oficialni 13Fisker Atlantic oficiálně: nové fotky, video, dál jen zbožná přání - 14 - Fisker Atlantic oficialni 14Fisker Atlantic oficiálně: nové fotky, video, dál jen zbožná přání - 15 - Fisker Atlantic oficialni 15Fisker Atlantic oficiálně: nové fotky, video, dál jen zbožná přání - 16 - Fisker Atlantic oficialni 16
Oficiální snímky Atlantiku žádné překvapení nepřinášejí

Petr Miler

Diskuze 3 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše