Ford se marně pokouší rozprodat nechtěné skladové elektromobily, zlevnil je až o 346 tisíc Kč na kuse

Ani velmi výrazné předchozí slevy zjevně nestačily k nalákání dostatečného množství zájemců, a tak modrému oválu nezbývá, než aby dál přitopil pod kotlem. Ve vybraných oblastech USA tak posílá ceny elektrických F-150 níž až skoro o 350 tisíc korun.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ford se marně pokouší rozprodat nechtěné skladové elektromobily, zlevnil je až o 346 tisíc Kč na kuse

25.5.2024 | Petr Miler

Ford se marně pokouší rozprodat nechtěné skladové elektromobily, zlevnil je až o 346 tisíc Kč na kuse

/

Foto: Ford

Ani velmi výrazné předchozí slevy zjevně nestačily k nalákání dostatečného množství zájemců, a tak modrému oválu nezbývá, než aby dál přitopil pod kotlem. Ve vybraných oblastech USA tak posílá ceny elektrických F-150 níž až skoro o 350 tisíc korun.

Ford v případě elektromobilů během posledních pár měsíců změnil svůj kurs skoro o 180 stupňů. Nyní lituje své někdejší sázky na ně, i když léta už s ničím jiným nepočítal, prosí dealery, aby do prodeje těchto aut neinvestovali, i když je dříve nutil k tomu, aby to dělali, a snad i zapomíná, že nějaká elektrická auta vyrábí. To všechno má velmi prostý důvod - je to pro něj extrémně ztrátový byznys, prodělávat přes 2 miliony korun na každém prodaném voze mainstreamové značky je jedním slovem soda.

O úplném rozsahu problémů, které elektromobily Fordu způsobily, se budeme ještě chvíli dozvídat. O tom, který probereme dnes, ale už nějakou chvíli víme. Automobilka zejména loni vyráběla elektrická auta jako na běžícím pásu bez vazby na zájem o ně, a tak jí i dnes, koncem května roku 2024, zůstává na skladě spousta elektromobilů loňského modelového roku, které akorát stárnou a stávají se stále větší koulí u nohy. Kolik přesně jich je, je otázkou, zkraje roku se mluvilo o 17 tisících vozech jen u amerických dealerů. To je spousta aut na typ vozu, který se prodává jen po desítkách tisíc exemplářů za celý rok, a tak zásoby zkrátka musí pryč.

Ford je už dříve zkoušel razantně zlevnit, zjevně se to ale nesetkalo s dostatečnou odezvou. Kolegové z Cars Direct tak nyní informují, že modrý ovál rozjel ještě větší slevové programy spojené s elektrickými pick-upy F-150 Lightning modelového roku 2023. A jsou opravdu velké, sama automobilka oficiálně slevuje až 15 250 dolarů na jedno auto, to je přes 346 tisíc korun.

Takové snížení se týká vozů s nejvyšší úrovní Platinum, pokud je zákazníci budou financovat prostřednictvím programu Red Carpet Lease přímo od Fordu. Jde o víc jak dvojnásobnou slevu oproti dosavadnímu stavu (maximálně 7 500 USD), podobně je tomu v případě jiných variant. Provedení Lariat bylo dříve nabízeno levněji o 5 000 dolarů, teď jde až o 9 750 USD, i v případě prostého XLT se pak lidé dočkají o 7 000 dolarů nižší cenovky. To jsou všechno statisícové sumy, které se pojí jen s vybraným oblastmi USA, kde mají dealeři přebytek zásob největší, ale i tak jde o dramatické škrty.

Po takových slevách jde pochopitelně očekávat, že prodeje elektrických Fordů vylétnou výš, ale bude to úspěch? Pokud se dosud prodávaly s prodělkem 2,3 milionu korun za vůz, takto snadno půjde o ještě vyšší sumu. Pro Ford je to v tuto chvíli kosmetický rozdíl, potřebuje se těchto aut primárně zbavit. Nelze se tak divit, že toho chce mít s podobnými auty dál společného co nejméně, však při větším objemu jejich produkce by mohly hrátky s elektromobily snadno poslat do ztráty celou firmu, ne jen její elektrickou divizi.


Ford se marně pokouší rozprodat nechtěné skladové elektromobily, zlevnil je až o 346 tisíc Kč na kuse - 1 - Ford F-150 Lightning 2022 dojezd zima 01Ford se marně pokouší rozprodat nechtěné skladové elektromobily, zlevnil je až o 346 tisíc Kč na kuse - 2 - Ford F-150 Lightning 2022 dojezd zima 02Ford se marně pokouší rozprodat nechtěné skladové elektromobily, zlevnil je až o 346 tisíc Kč na kuse - 3 - Ford F-150 Lightning 2022 dojezd zima 03Ford se marně pokouší rozprodat nechtěné skladové elektromobily, zlevnil je až o 346 tisíc Kč na kuse - 4 - Ford F-150 Lightning 2022 dojezd zima 04Ford se marně pokouší rozprodat nechtěné skladové elektromobily, zlevnil je až o 346 tisíc Kč na kuse - 5 - Ford F-150 Lightning 2022 dojezd zima 05Ford se marně pokouší rozprodat nechtěné skladové elektromobily, zlevnil je až o 346 tisíc Kč na kuse - 6 - Ford F-150 Lightning 2022 dojezd zima 06
Elektrický F-150 Lightning jsme od začátku označovali za velmi špatný nápad, pro auto jako F-150 se elektrický pohon se svými současnými limity prostě nehodí. Ford na to - bolestivě - přišel po pár letech též. Foto: Ford

Zdroj: Cars Direct

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše