Ford zaplatí kupcům jednoho ze svých aut po 87 tisících Kč kvůli drobné chybě v katalogu

Automobilka se nejprve pokusila zákazníky uchlácholit servisem zdarma, ale nezabralo to, a tak musí platit. Kdyby prodala taková auta dvě, asi jí to může být jedno, tady se ovšem jedná o stovky vozů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ford zaplatí kupcům jednoho ze svých aut po 87 tisících Kč kvůli drobné chybě v katalogu

16.7.2021 | Petr Prokopec

Ford zaplatí kupcům jednoho ze svých aut po 87 tisících Kč kvůli drobné chybě v katalogu

/

Foto: Ford

Automobilka se nejprve pokusila zákazníky uchlácholit servisem zdarma, ale nezabralo to, a tak musí platit. Kdyby prodala taková auta dvě, asi jí to může být jedno, tady se ovšem jedná o stovky vozů.

O Fordu Mustang se v poslední době mluví hlavně v souvislosti se stejně pojmenovaným elektrickým modelem zvaným Mach-E. Automobilka s modrým oválem nicméně loni po dlouhých letech vrátila do nabídky i originální kupé v provedení Mach 1. To disponuje pětilitrovým osmiválcem Coyote, který výrobce vyladil na 487 koní za pomoci některých dílů z verzí Shelby. S těmi pak novinka sdílí i přední a zadní pomocný rám, chladicí systém zadní nápravy nebo zadní difuzuor. K mání je přitom i s manuálem, se kterým na českém trhu startuje na 1 649 900 Kč.

Ford nicméně pro starý kontinent musel uzpůsobit pohonnou jednotku, která produkuje pouze 460 koní. Tyto parametry ovšem avizoval dříve, než odstartoval objednávky, což bohužel nezvládlo jeho australské zastoupení. Mach 1 totiž zamířil i k protinožcům, kde Ford začal lákat klientelu katalogem, ve kterém sliboval také příchod samosvorného diferenciálu Torsen s převodem 3,73:1, zadních parkovacích senzorů a adaptivního tempomatu.

Druhé dvě položky ovšem automobilka s tímto provedením nedodává nikde na celém světě, neboť Mach 1 dostal některé speciální komponenty zlepšující chlazení a přítlak, které se s nimi neslučují. A v případě diferenciálu nakonec sáhla po standardním s převodem 3,55:1. Chyba tak byla rázem na světě a Fordu trvalo nějakou dobu, než vše napravil. Více jak 400 zákazníků tím ovšem uvedl v omyl a dotyční jsou po právu dotčeni.

Australské zastoupení se celou patálii pokusilo nejprve řešit nabídkou tříletého servisu zdarma, stejně jako by zákazníci nemuseli platit za jednodenní návštěvu okruhu s výukou. To se však zákazníkům zdálo málo. A jelikož hrozili žalobami, Fordu nakonec nezbylo než nabídnout víc. Původní kompenzace tedy zůstává ve hře, zákazníci ale nyní dostanou také dodatečnou slevu 5 400 AUD (cca 87 tisíc korun) z pořizovací částky. Či mohou odstoupit od smlouvy a budou jim vráceny veškeré peníze.

Nedá se nicméně předpokládat, že by někdo zvolil poslední zvolenou variantu, neboť do Austrálie zamíří pouze 700 exemplářů verze Mach 1, přičemž k mání je už jen poslední padesátka. Ford se navíc rozhodl, že ukáže svou přívětivou tvář i těm, kteří si Mustang objednali až poté, co byla chyba v katalogu odhalena. Ti totiž mohou počítat zdarma se servisním balíčkem, přestože si již objednali přesně takový vůz, jaký nakonec zaparkují v garáži.

Ford tak nakonec z celé šlamastyky může vyjít bez pošramoceného renomé, pochybení ho ale nepřijde levně, jen přímo zaplatí lidem až 2,4 milionu australských dolarů (38,63 mil. Kč). Na druhou stranu tu máme vstřícný přístup, který automobilce může vehnat do náruče novou klientelu. Dodat můžeme už jen zmínku o výkonu australské specifikace - jinak stejný osmiválec byl pro protinožce naladěn na 470 koní, o tomto kroku ale lidé již dopředu věděli.


Ford zaplatí kupcům jednoho ze svých aut po 87 tisících Kč kvůli drobné chybě v katalogu - 1 - Ford Mustang Mach-1 2021 EU verze 01Ford zaplatí kupcům jednoho ze svých aut po 87 tisících Kč kvůli drobné chybě v katalogu - 2 - Ford Mustang Mach-1 2021 EU verze 02Ford zaplatí kupcům jednoho ze svých aut po 87 tisících Kč kvůli drobné chybě v katalogu - 3 - Ford Mustang Mach-1 2021 EU verze 03Ford zaplatí kupcům jednoho ze svých aut po 87 tisících Kč kvůli drobné chybě v katalogu - 4 - Ford Mustang Mach-1 2021 EU verze 04Ford zaplatí kupcům jednoho ze svých aut po 87 tisících Kč kvůli drobné chybě v katalogu - 5 - Ford Mustang Mach-1 2021 EU verze 05Ford zaplatí kupcům jednoho ze svých aut po 87 tisících Kč kvůli drobné chybě v katalogu - 6 - Ford Mustang Mach-1 2021 EU verze 06
V evropské verzi Ford Mustang Mach 1 produkuje 460 koní. K mání je bez adaptivního tempomatu a zadních senzorů, jenž se neslučují s jeho technikou. O tom však třeba čeští zákazníci vědí od loňska, zatímco řada Australanů to zjistila až po sepsání objednávky. Nyní je tak čeká tučná kompenzace. Foto: Ford

Zdroj: Car Expert

Petr Prokopec