Google Waymo ukázal první zcela autonomní vůz, vypadá všelijak

Spolupráce FCA a Googlu nese ovoce, které není příliš elegantní, technicky by ale mělo být výjimečné. Chryslery Pacifika prý umí jezdit už úplně samy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Google Waymo ukázal první zcela autonomní vůz, vypadá všelijak

19.12.2016 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Google Waymo ukázal první zcela autonomní vůz, vypadá všelijak

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Spolupráce FCA a Googlu nese ovoce, které není příliš elegantní, technicky by ale mělo být výjimečné. Chryslery Pacifika prý umí jezdit už úplně samy.

Budoucnost autonomních vozidel Googlu se nese v duchu spolupráce s FCA. Technologický gigant před několika dny oznámil konec vývoje vlastního automobilu; místo toho se chce soustředit na spolupráci s existujícími automobilkami. Pro jejich vozy má dodávat software a hardware, který má umožnit zcela autonomní jízdu.

Kromě toho se projekt autonomních vozidel přejmenoval na Waymo a pod touto hlavičkou se právě představil nový vůz Googlu, který disponuje plnohodnotným autopilotem - Chrysler Pacifica Hybrid. Úplně sériová Pacifica dostala čidla a kamery na střechu, přední a zadní nárazník, za přední blatníky a do zadní části střechy. Očekáváme, že se díváme na jeden z prvních prototypů, protože výsledek je dost nevzhledný a elegance sériové karoserie Pacifiky je ta tam.

Takto upravených Pacific přibude do flotily autonomních vozů Googlu celkem 100 a všechny mají nejnovější hardware i software pro kompletně autonomní jízdu. Samozřejmě je na palubě také volant a pedály, jednak kvůli zákonům a jednak protože základem je sériové, člověkem řízené auto.

Celá stovka aut má být na silnicích v roce 2017, ale prvních pár kousků už prošlo celkem 200 hodinami testů na testovacích polygonech v Kalifornii, Michiganu a Arizoně. Šéf Wayma John Krafcik už nyní myslí na blízkou budoucnost: „Naším dalším krokem pod značkou Waymo bude, že necháme lidi používat naše vozy ke každodenním úkolům, jako je cesta do práce nebo i bezpečná doprava domů po večírku ve městě.”

Cesta k tomu, aby byla auta schopná zcela autonomní jízdy dostupná každému v showroomech, je pochopitelně ještě dlouhá. Google je ale na dobré cestě tohoto cíle dosáhnout. Doufáme, že v průběhu vývoje bude dále svět zásobovat videi z testů.


Google Waymo ukázal první zcela autonomní vůz, vypadá všelijak - 1 - google waymo chrysler pacifica h prvni 01Google Waymo ukázal první zcela autonomní vůz, vypadá všelijak - 2 - google waymo chrysler pacifica h prvni 02Google Waymo ukázal první zcela autonomní vůz, vypadá všelijak - 3 - google waymo chrysler pacifica h prvni 03Google Waymo ukázal první zcela autonomní vůz, vypadá všelijak - 4 - google waymo chrysler pacifica h prvni 04Google Waymo ukázal první zcela autonomní vůz, vypadá všelijak - 5 - google waymo chrysler pacifica h prvni 05
Hybridních MPV Pacifica bude mít Google ve flotile celkem stovku

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše