Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom

Korejská automobilka v Detroitu odhalila očekávaný stylový kompakt jménem Veloster. Ten překvapil svým poněkud rozdvojeným pojetím - z jedné strany má dveře jedny, z druhé ale hned dvoje. (+ video)
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom

11.1.2011 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Korejská automobilka v Detroitu odhalila očekávaný stylový kompakt jménem Veloster. Ten překvapil svým poněkud rozdvojeným pojetím - z jedné strany má dveře jedny, z druhé ale hned dvoje. (+ video)

Veloster může na první pohled působit jako korejský únik od nudné reality všedních aut, ale pro Hyundai nejde zdaleka o první auto překračující meze ekonomické třídy. Minimálně kupé Genesis s výkonnými motory, pohonem zadních kol nebo samosvorným diferenciálem je „seriozním” sporťáčkem a Veloster je vedle něj pořád obyčejným kompaktem s trochou sportovního akcentu. Přesto jde o dílko velmi zajímavé, a tak se mu pojďme podívat pořádně na zoubek.

Místem premiéry Velosteru se stal americký autosalon NAIAS v Detroitu, což nasvědčuje, kam má vůz primárně namířeno. Přesto se určitě bude prodávat i v Evropě a jeho specifikace nám nebudou cizí. Ostatně ani vzhled nevypadá příliš „americky”, když na vcelku konvenční příď „navěšuje” svalnatě podsaditou záď a hlavně velmi svérazné boční partie. Ty se totiž snaží kombinovat předností malého kupé a kompaktního rodinného hatchbacku, když na řidičově straně najdeme dveře pouze jedny, zatímto na spolujezdcově straně dvoje. Praktičnost tomuto řešení nelze upřít pohled ze strany spolujezdce je ale kvůli hodně viditelnému předělu mezi oběma dveřmi podivný, i když samotné zadní dveře jsou po vzoru Alfy Romeo či Seatu pečlivě zamaskovány.


Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 1 - Hyundai Veloster 10Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 2 - Hyundai Veloster 11Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 3 - Hyundai Veloster 12

Ani interiér neurazí zákazníky toužící po trochu odvážnějším designu, jakkoli vedle ostatních nových Hyundai Veloster v tomto směru originalitou zrovna nehýří. Podoba jednotlivých prvků je tak velmi blízká všem novým vozům z jihu Koreje a hlavně volant a středová konzole dávají na první pohled znát, v jakém že autě to zrovna sedíte.

Technických detailů známe zatím jen část - vůz je 4 219 mm dlouhý a 1 791 mm široký, výšku neznáme. Podvozek s rozvorem 2 649 mm naznačuje, že interiér bude velmi prostorný a údaje automobilky to dosvědčují - podle ní jde o nejprostornější kompaktní třídvéřák na trhu.

Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 4 - Hyundai Veloster 28Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 5 - Hyundai Veloster 29Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 6 - Hyundai Veloster 30

Pod kapotou najdeme jediný benzinový motor (jak korejské...) s označením 1,6 GDI, který při atmosférckém plnění, přímé vstřiku paliva a uhádnutelném objemu dodává vozu až 102 kW (138 koní) výkonu při 6 300 ot./min. Nejvyšší točivý moment má hodnotu 167 Nm při 4 850 ot./min. Velosteru byl dříve věštěn motor 1,6 turbo s výkonem 150 koní, ale automobilka nakonec vsadila na atmosférické plnění. Výkon je přesto podobný a při velmi nízké hmotnosti (tedy vzhledem k tomu, co je dnes obvyklé) jen 1 175 kg jistě ani dynamické parametry nebudou marné. Automobilka ale zatím v tomto směru neřekla více než nic. Jisté je jen to, že na dálnici (něco jako u nás mimoměstský provoz) si Veloster vezme 5,88 litru benzinu na 100 km.

Soudě dle dostupných informací tak Veloster zřejmě nezatopí Volkswagenu Scirocco, jak bylo původně předpovídáno, neboť Německý konkurent míří svými motorizacemi přece jen výše. Zajímavou stylovou alternativou pro příznivce rozumných investic ale zdá se bude.

Více technických parametrů a první ceny, to vše vejde ve známost až později. Máme se tedy ještě na co těšit.

Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 7 - Hyundai Veloster 01Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 8 - Hyundai Veloster 02Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 9 - Hyundai Veloster 03Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 10 - Hyundai Veloster 04Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 11 - Hyundai Veloster 05Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 12 - Hyundai Veloster 06Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 13 - Hyundai Veloster 07Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 14 - Hyundai Veloster 08Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 15 - Hyundai Veloster 09Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 16 - Hyundai Veloster 13Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 17 - Hyundai Veloster 14Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 18 - Hyundai Veloster 15Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 19 - Hyundai Veloster 16Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 20 - Hyundai Veloster 17Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 21 - Hyundai Veloster 18Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 22 - Hyundai Veloster 19Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 23 - Hyundai Veloster 20Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 24 - Hyundai Veloster 21Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 25 - Hyundai Veloster 22Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 26 - Hyundai Veloster 23Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 27 - Hyundai Veloster 24Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 28 - Hyundai Veloster 25Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 29 - Hyundai Veloster 26Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 30 - Hyundai Veloster 27Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 31 - Hyundai Veloster 31Hyundai Veloster: kupé i hatchback v jednom - 32 - Hyundai Veloster 32

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Autobazar

zobrazit vše