Kia jde proti proudu, odhalila zajímavou novinku rychle vymírající třídy aut

Nejsou zase tak dávno časy, kdy jim byla věštěna zářná budoucnost, teď se ale naopak zdá, že žádnou nemají. Kia přesto věří, že auta pro větší rodiny jsou třeba a přichází s novým MPV.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Kia jde proti proudu, odhalila zajímavou novinku rychle vymírající třídy aut

18.8.2020 | Petr Prokopec

Kia jde proti proudu, odhalila zajímavou novinku rychle vymírající třídy aut

/

Foto: Kia

Nejsou zase tak dávno časy, kdy jim byla věštěna zářná budoucnost, teď se ale naopak zdá, že žádnou nemají. Kia přesto věří, že auta pro větší rodiny jsou třeba a přichází s novým MPV.

Poslední léta dávají zákazníci přednost zejména SUV a jim se blížícím crossoverům. Děje se tak na úkor všech ostatních karosářských stylů, asi nejvíce však změna trendů zasáhla segment MPV. Kdysi oblíbené rodinné stěhováky nyní v showroomech stojí spíše v rohu a krčí se pod nánosy prachu, než aby znovu vzbuzovaly velký zájem. Móda je nicméně vrtošivá, a co více, neustále se opakuje. A jakkoliv touha po SUV neupadá, zdá se, že výrobci začínají MPV opět věřit, tedy alespoň někteří.

Včera jsme si tak mohli představit nový Wuling Victory, který sice zpočátku bude k mání pouze v domovské Číně, ovšem následně by měl zamířit do celého světa. Jeho hlavním tahákem bude bezesporu velmi nízká cena, kvůli níž řada lidí značce spadající částečně pod americký koncern General Motors asi některé nedostatky odpustí. Na něco takového ovšem může zapomenout nová Kia Carnival, která bude jistě startovat výše, než bude čínské MPV končit.

Korejská novinka ovšem má co nabídnout, zejména v interiéru. Dáno je to příchodem nové modulární platformy N3, díky které celková délka narostla o 40 milimetrů na 5 155 mm a rozvor o 30 mm na 3 090 mm. MPV tak dokáže pobrat nejen tři, ale dokonce čtyři řady sedadel a tedy 7, 8 či 11 pasažérů. Sedmimístná verze dostala do vínku prémiová relaxační křesla s nožní oporou, zatímco u zbytku je možné sáhnout po prostřední lavici s otočnými sedadly.

Kia se vstup na zadní sedadla rozhodla co nejvíce usnadnit, k dispozici jsou tedy elektricky ovládané boční dveře. Zajímavým prvkem je pak systém Rear Passenger View and Talk, který umožňuje cestujícím vpředu nejen snadnou komunikaci s těmi vzadu, ale zároveň s pomocí malé kamery integrované do multimediálního systému také pohled na ně. Pokud ale před lidmi dáte přednost nákladu, máte za předními sedadly k dispozici kapacitu až 2 905 litrů.

Ještě než se přesuneme pod kapotu, můžeme zmínit příchod 12,3palcového digitálního přístrojového štítu, který byl doplněn stejně velkou obrazovkou multimédií. Oba displeje byly propojeny pod jedním skleněným panelem, ten však byl usazen do tradičně řešené kapličky. Kia tak rozhodně nepůsobí až přílišně futuristicky a tedy poněkud odcizeně jako třeba vozy Mercedesu. Kvitovat rovněž lze i zachování klasických tlačítek pro ovládání těch nejběžnějších funkcí.

V motorovém prostoru bude v Koreji k dispozici trojice pohonných jednotek, mezi nimiž tvoří základ 2,2litrový turbodiesel s 200 koňmi výkonu a 440 Nm točivého momentu. Nad ni se pak postaví 3,5litrový šestiválec produkující buď 272 koní a 332 Nm, nebo 294 koní a 355 Nm. Kromě toho má ovšem časem dorazit ještě přeplňovaná jedna-šestka, kterou doplní elektromotor a lithium-iontová baterie. Celkově by přitom hybridní ústrojí mělo nabídnout 227 koní a 350 Nm.

Do domácího prodeje nová Kia Carnival zamíří ve třetím letošním čtvrtletí, ostatní trhy si nicméně musí počkat až do příštího roku. V Koreji budou moci zákazníci vybírat mezi osmi barvami interiéru a litými koly ve velikostech od 17 do 19 palců. V případě převodovek ale již takové možnosti nejsou, všechny pohonné jednotky jsou totiž standardně spárovány s osmistupňovým automatem.


Kia jde proti proudu, odhalila zajímavou novinku rychle vymírající třídy aut - 1 - Kia Carnival 2020 prvni sada 01Kia jde proti proudu, odhalila zajímavou novinku rychle vymírající třídy aut - 2 - Kia Carnival 2020 prvni sada 02Kia jde proti proudu, odhalila zajímavou novinku rychle vymírající třídy aut - 3 - Kia Carnival 2020 prvni sada 03Kia jde proti proudu, odhalila zajímavou novinku rychle vymírající třídy aut - 4 - Kia Carnival 2020 prvni sada 04Kia jde proti proudu, odhalila zajímavou novinku rychle vymírající třídy aut - 5 - Kia Carnival 2020 prvni sada 05Kia jde proti proudu, odhalila zajímavou novinku rychle vymírající třídy aut - 6 - Kia Carnival 2020 prvni sada 06Kia jde proti proudu, odhalila zajímavou novinku rychle vymírající třídy aut - 7 - Kia Carnival 2020 prvni sada 07Kia jde proti proudu, odhalila zajímavou novinku rychle vymírající třídy aut - 8 - Kia Carnival 2020 prvni sada 08Kia jde proti proudu, odhalila zajímavou novinku rychle vymírající třídy aut - 9 - Kia Carnival 2020 prvni sada 09Kia jde proti proudu, odhalila zajímavou novinku rychle vymírající třídy aut - 10 - Kia Carnival 2020 prvni sada 10Kia jde proti proudu, odhalila zajímavou novinku rychle vymírající třídy aut - 11 - Kia Carnival 2020 prvni sada 11Kia jde proti proudu, odhalila zajímavou novinku rychle vymírající třídy aut - 12 - Kia Carnival 2020 prvni sada 12Kia jde proti proudu, odhalila zajímavou novinku rychle vymírající třídy aut - 13 - Kia Carnival 2020 prvni sada 13Kia jde proti proudu, odhalila zajímavou novinku rychle vymírající třídy aut - 14 - Kia Carnival 2020 prvni sada 14Kia jde proti proudu, odhalila zajímavou novinku rychle vymírající třídy aut - 15 - Kia Carnival 2020 prvni sada 15Kia jde proti proudu, odhalila zajímavou novinku rychle vymírající třídy aut - 16 - Kia Carnival 2020 prvni sada 16Kia jde proti proudu, odhalila zajímavou novinku rychle vymírající třídy aut - 17 - Kia Carnival 2020 prvni sada 17
Nová Kia Carnival dokáže pobrat až 11 cestujících, na domácím trhu pak za zákazníky vyráží s jedním dieselem a dvěma benzinovými šestiválci. Foto: Kia

Zdroj: Kia

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.